Weronika – Psia Mama

Kocia też, chociaż psy w sercu dziewczynki z Ostrowca Świętokrzyskiego zajmują miejsce szczególne. – Konie także kocha – dorzuca tata Grzegorz, ale dziewczynka ma już sprecyzowane plany na przyszłość. Zostanie weterynarzem, takim od małych zwierząt.

Będzie się nimi opiekować, wyprowadzać z różnych chorób, leczyć ich obolałe ciała i smutne dusze. Szczęściarze ci przyszli pacjenci Weroniki, tak jak Bambi, mały kundelek, którego parę lat temu tata kupił za parę złotych na rynku. 3 miesiące przed śmiercią Werki mamy.
Pani Marlena umarła 22 czerwca 2010 na nowotwór. Początkowo nic nie zapowiadało dramatycznego rozwoju wypadków, a pierwsze bóle interpretowano jako zapalenie woreczka żółciowego. Niestety, dokładna diagnostyka wykazała obecność komórek rakowych, których ekspansywności nie mogło powstrzymać nawet intensywne leczenie, w tym usunięcie nerki. Przez ostatnie pół roku Marlena objęta została opieką ostrowieckiego hospicjum domowego.
O śmierci mamy Weronika dowiedziała się z parodniowym opóźnieniem. Właśnie kończyła zerówkę, w której wrzało od przygotowań, by ten moment zapadł w pamięci dzieci jak najlepiej. Występy, szczęście i duma, trochę łez, ale raczej ze wzruszenia. W takiej sytuacji tata Grzegorz wraz z hospicyjnym psychologiem podjęli decyzję o przesunięciu przekazania Werze trudnej wiadomości. Na pogrzebie mamy, już o nim wiedząc, też nie była. Taka uroczystość nie zawsze jest na barki absolwenta przedszkola...
Po wakacjach, już jako dziecko na wpół osierocone, poszła do szkoły. Pasowanie na ucznia, pierwsze szóstki i piątki, potem kolejne (bo Weronika jest świetną uczennicą), sukcesy na różnych polach, początki zainteresowań i ich kontynuacje – to wszystko ominęło Marlenę. Wzruszenie w oczach mamy, radość i uznanie, może nawet trochę niedowierzanie, że jej córkę tak wszędzie chwalą – to wszystko ominęło Weronikę i trudno mieć nadzieję, że nie zostawiło trwałego śladu. Tata, chociażby najtroskliwszy, ma do odegrania własną rolę i sztuka ta udaje mu się znakomicie. Mamy jednak nie zastąpi.
Szczęśliwie oprócz taty jest jeszcze wspaniała babcia, Pani Jadwiga, która jedynej wnuczce nieobecność mamy też stara się wynagrodzić. – Sama nigdy nie miałam córki, to teraz wnuczce staram się matkować – przyznaje ze śmiechem. Lepienie pierogów, pieczenie ciast (popisowy sernik na zimno!), nauka robienia na drutach, a w planach szycia to tylko niektóre z ich wspólnych zajęć. Poza sporą różnicą lat właściwie wszystko ich łączy. Wystarczy posłuchać, z jaką czułością Pani Jadwiga opowiada o Weronice i jak jest z niej dumna.
Weronika właśnie skończyła wczesnoszkolny etap nauczania, oczywiście z wyróżnieniem. Pora na wakacyjną labę. Po wakacjach wróci do szkoły już jako czwartoklasistka, ale oprócz nowych przedmiotów z pewnością pozostanie wierna swoim dotychczasowym pasjom – nauce angielskiego, grze na gitarze i piłce nożnej. Tak, tak, Weronika piłkę kopie... – Nie mam wprawdzie syna, za to córka naprawdę świetnie gra, i to w ataku – tata jest wyraźnie na bieżąco ze wszystkimi osiągnięciami Weroniki na boisku. – Jej drużyna zajęła II miejsce w rozgrywkach szkolnych drużyn piłki nożnej w Ostrowcu – dorzuca.
No i jeszcze harcerstwo. W trzeciej klasie Weronika złożyła ślubowanie, wstąpiła do drużyny Iskierek i już w te wakacje wyruszy na swój pierwszy obóz.

Potencjał Weroniki tworzą jej wrodzony spokój, inteligencja, opiekuńczość, mnóstwo pomysłów na siebie i świat wokół, wreszcie miłość do wszystkiego co ma cztery łapy i ogon (ze szczególnym przekierowaniem na psy, które "wszystkie są śliczne"). To naprawdę ogromna porcja pozytywnego ładunku na przyszłość. Od dwóch lat dziewczynka znajduje się pod opieką Funduszu Dzieci Osieroconych, z którego otrzymuje tzw. wsparcie edukacyjne, pozwalające m.in. na dodatkową naukę angielskiego. I tak trzymać!

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
OFERTY PRACY
WSPIERAJ NAS

CHARYTATYWNE KARTKI ŚWIĄTECZNE

 

Wolontariat opiekuńczy

 

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska