Aktualności

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji, której patronem i przewodnikiem będzie ks. Eugeniusz Dutkiewicz SAC. W 20 rocznicę Jego śmierci chcemy wspólnie przyjrzeć się opiece hospicyjnej z perspektywy czasu, odpowiedzieć na pytanie, jak dziś udaje się realizować „drogowskazy hospicyjnej gościny serca”, które nam pozostawił.

Ksiądz Dutkiewicz mówił o tym, że w ruchu hospicyjnym muszą powstawać coraz sprawniejsze formy opieki, a także różne modele pracy. Trzeba się jednak zastanowić, jak w te organizacyjne struktury wlać niepowtarzalne poświęcenie, które wielokrotnie widzi się u naszych hospicjantów.

Jak dziś łączyć potrzeby i wymagania formalne z ideami filozofii hospicyjnej? Jakie stoją przed nami wyzwania i możliwości? Zapraszamy do wspólnej dyskusji, inspirowanej myślami ks. Eugeniusza Dutkiewicza.

Pierwszy dzień konferencji rozpoczną warsztaty dla lekarzy, pielęgniarek i opiekunów sprawujących opiekę nad chorymi w hospicjach stacjonarnych, domowych oraz poradniach medycyny paliatywnej. Ich tematyka będzie obejmowała aspekty medyczne, związane z leczeniem bólu u pacjentów, jak i pozamedyczne, dotyczące wsparcia członków zespołów opiekuńczych, co ma szczególne znaczenie po czasie pandemii, który stanowił duże wyzwanie dla pracowników.

6 sierpnia Skwer Heweliusza przy Wielkim Młynie na Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku stanie się przestrzenią, która wypełni się atrakcjami przygotowanymi przez Fundację Hospicyjną i Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, by wspólnie celebrować Święto Wolontariatu.

Dzień rozpocznie się tradycyjnie – wspólnym śniadaniem wraz z wolontariuszami z 12 krajów świata, któremu towarzyszyć będzie muzyka miksowana przez DJ MariaBros – Marię Natalię Tymańską. Od godziny 13 do 17 będzie można dołączyć do pierwszej na Pomorzu charytatywnej akcji barberingu, w czasie której mistrzowie barberscy z gdańskiego salonu Rzemieślnik Barber Shop zaoferują strzyżenie zarostu w zamian za datek na rzecz Hospicjum Dutkiewicza. W tym czasie wolontariusze zagraniczni zaproszą uczestników do specjalnie przygotowanych na tę okazję zajęć międzykulturowych.

Opiekunowie rodzinni nie mają urlopu. Ich życie to pozostawanie w ciągłej gotowości, zawsze w pogotowiu. 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Opiekują się swoimi bliskimi, obłożnie chorymi, niesamodzielnymi dziećmi i dorosłymi w swych domach. Czasami wyjrzenie przez okno jest ich jedynym kontaktem ze światem. Przemęczeni, wypaleni, samotni - potrzebują chwili wytchnienia, by nabrać sił i zadbać też o swoje potrzeby. Czy mogą liczyć na Twoje wsparcie? 

Centrum Opieki Wytchnieniowej będzie miejscem, które zapewni opiekę niesamodzielnym i chorym dzieciom oraz dorosłym, a opiekunom rodzinnym, często przemęczonym i wypalonym, da chwilę wytchnienia. Placówka zaoferuje bezpłatną opiekę około 60 dzieciom i dorosłym – mieszkańcom Pomorza – w formie pobytu dziennego, w godzinach od 8:00 do 18:00, lub całodobowego, np. dwutygodniowego turnusu. W ramach naszych działań podopieczni zostaną otoczeni opieką pielęgniarską, rehabilitacyjną oraz terapeutyczną, a w tym czasie ich bliscy będą mieli szansę na chwilę wytchnienia. 
Więcej informacji o budowie Centrum Opieki Wytchnieniowej na stronie: www.opiekawytchnieniowa.pl.
 
Naszą akcję wspierają:
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Miasto Gdańsk, Fundacja JohnnyBros, RICHERT, Satel Sp. z o.o., Leasing Polski
Patroni medialni:
Express Biznesu, gdansk.pl, Radio Gdańsk S.A. Zatoka Piękna, Dziennik Bałtycki.

18 lipca w Światowy Dzień Słuchania opiekunowie rodzinni, stając się ambasadorami własnej sprawy, opowiedzieli historię o swojej codzienności, o trosce, którą otaczają swoich bliskich chorych, ale też o zmęczeniu, wypaleniu i samotności. Rodziny, które sprawują opiekę w domu, tak jak każdy z nas, potrzebują urlopu, odpoczynku od bieżących spraw i chwili wytchnienia. Wśród zaproszonych do udziału w projekcie są osoby, które nie były na urlopie nawet 40 lat (!)

Konferencja prasowa, zorganizowana przez Fundację Hospicyjną, inauguruje kampanię społeczno-edukacyjną Zauważ, zrozum, wesprzyj – podaruj urlop, której celem jest zwrócenie uwagi na opiekunów rodzinnych i to, z czym zmagają się każdego dnia. Ich obecność na konferencji była wyjątkowa, nieczęsto bowiem mają okazję, żeby wyjść z domu. Gościem specjalnym konferencji była Hanna Zych-Cisoń, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego, która także podzieliła się swoją historią, przyznając, że bycie opiekunem rodzinnym jest niełatwym doświadczeniem, a każdy z nich ma prawo do zmęczenia, szukania wsparcia i przyjmowania pomocy.

W niedzielę, 10 lipca, w malowniczej scenerii zabytkowego Parku Oruńskiego, świętowaliśmy Dzień dla Hospicjum Dutkiewicza. W charytatywnych koncertach w Amfiteatrze Orana wystąpili m.in. Gdyńska Orkiestra Symfoniczna z Piotrem Zemłą oraz gwiazda wieczoru, zwyciężczyni 12. edycji The Voice of Poland, Marta Burdynowicz. Dzień dla Hospicjum Dutkiewicza zorganizowała Fundacja Hospicyjna oraz Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Już w południe Park Oruński wypełnił się różnorodnymi atrakcjami dla tych dużych i tych mniejszych. Teatr Mozaika z Poznania zaprosił najmłodszych pod scenę i przeniósł małych widzów w świat kultury Bliskiego Wschodu spektaklem „Księga muzyki i opowieści. Wędrówki po Bliskim Wschodzie”. Miłośnicy czworonogów mieli okazję do podziwiania i wygłaskania psów – podopiecznych Stowarzyszenia Paka dla Zwierzaka. Klimatycznym akcentem był popołudniowy koncert Aliny Kwidzińskiej,  która zaśpiewała standardy jazzowe w malowniczej parkowej altanie. Dużo dobrej energii dodała widzom Małgorzata Gil, która poprowadziła charytatywną zumbę dla dorosłych i dzieci.

Po raz drugi Gdański Archipelag Kultury zaprosił do współpracy Fundację Hospicyjną, przekazując jej na jeden dzień scenę podczas cyklu koncertów piosenki aktorskiej w Amfiteatrze Orana. 10 lipca specjalnie dla Fundacji Hospicyjnej w Parku Oruńskim wystąpi Marta Burdynowicz z Adamem Pietrzakiem oraz Gdyńska Orkiestra Symfoniczna z Piotrem Zemłą. Nie zabraknie innych atrakcji, które wraz z koncertami, sprawią, że ten dzień na długo zapadnie w pamięć.

Jak połączyć zabawę z pomocą?

Wystarczy 10 lipca odwiedzić Park Oruński. To właśnie tego dnia odbędzie się tu „Dzień dla Hospicjum Dutkiewicza”. Na scenie zagoszczą prawdziwe gwiazdy, a w trakcie koncertu będzie można wesprzeć Fundację Hospicyjną, wrzucając drobną cegiełkę do puszki wolontariuszy, tym bardziej że wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Gdański Archipelag Kultury oraz Fundacja Hospicyjna, która ma pod swoimi skrzydłami m.in. Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, przygotowali na ten dzień moc atrakcji. Spektakle dla najmłodszych, spotkania z psami, animacje, koncert jazzowy w altanie czy zumba dla małych i dużych, te wszystkie wydarzenia będą rozgrywać się na terenie całego Parku Oruńskiego. Punktem kulminacyjnym tego dnia będą koncerty. Punktualnie o godz. 18 na deskach amfiteatru wystąpi Gdyńska Orkiestra Symfoniczna i Piotr Zemła przy akompaniamencie fortepianowym Dmytro Poeta z programem bogatym w najbardziej lubiane utwory muzyki filmowej. Zaraz po nich wystąpi Marta Burdynowicz, zwyciężczyni 12. Edycji The Voice of Poland, która swoim głosem podbiła serca nie tylko jury tego popularnego talent show, ale również milionów widzów. Wokalistce będzie akompaniował na fortepianie Adam Pietrzak.

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

Kwartalnik


DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

Wspierają nas

AR_logomale.jpg GOS-LOGO_male.jpg LPP.gif PMmale11.jpg baner_920_320-01.png energa.png fundacja-agory.png imm.png logo_ibo_95.jpg logo_navamale.jpg radio-gdansk.png satel.png uniwersal1.jpg

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska