Aktualności

Jak co roku Fundacja Hospicyjna przygotowała dla Państwa propozycję charytatywnych kartek świątecznych, które sprawią radość adresatom, nadawcy, a także naszym podopiecznym. Wśród nich są nie tylko pacjenci gdańskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC, ale także dzieci osierocone, rodziny spodziewające się przyjścia na świat ciężko chorego dziecka, osoby opiekujące się chorymi bliskimi w domach, a także walczące z rakiem.

23 września 2022 roku o godz. 10.30 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska odbędzie się otwarcie wystawy Zauważ zrozum, wesprzyj – podaruj urlop. Wystawa jest częścią kampanii Fundacji Hospicyjnej na rzecz opiekunów rodzinnych i wsparcia budowy pierwszego w Gdańsku Centrum Opieki Wytchnieniowej – miejsca, które zapewni opiekę chorym dzieciom oraz dorosłym, a ich rodzinom, często przemęczonym i wypalonym, da chwilę wytchnienia.

Na własnych nogach - biegiem lub spacerem, na rowerze, rolkach czy hulajnodze? Już 24 września Fundacja Hospicyjna zaprasza do wzięcia udziału w Biegu Charytatywnym Północny Pomaga, organizowanym przez Fundację Santander. Dochód z zapisów na bieg w całości zostanie przekazany na Fundację Hospicyjną, a dokładniej na budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej.

Aktywność w szczytnym celu

To już piąty raz, kiedy Fundacja Santander organizuje bieg dla gdańskiej Fundacji Hospicyjnej. W tym roku podobnie jak w ubiegłym będzie można wziąć w nim udział w dwóch formułach. Stacjonarnie, czyli fizycznie pobiec z pracownikami obydwu Fundacji przemierzając trasę 7,4 km od Work Cafe Santander Gdańsk do Placu Zebrań Ludowych. Drugi wariant biegu skierowany jest do osób, które chciałyby wziąć udział w wydarzeniu, ale nie będą w tym czasie w Gdańsku – mowa o biegu wirtualnym. Wystarczy dokonać zapisu i wystartować bez względu na to, w której części świata akurat się znajduje. Kilometry pokonane dla Fundacji Hospicyjnej wszędzie liczą się tak samo, niezależnie od tego, czy zostaną przepłynięte, przebiegnięte czy przespacerowane - tu najważniejszy jest cel.

18 lipca w Światowy Dzień Słuchania opiekunowie rodzinni, stając się ambasadorami własnej sprawy, opowiedzieli historię o swojej codzienności, o trosce, którą otaczają swoich bliskich chorych, ale też o zmęczeniu, wypaleniu i samotności. Rodziny, które sprawują opiekę w domu, tak jak każdy z nas, potrzebują urlopu, odpoczynku od bieżących spraw i chwili wytchnienia. Wśród zaproszonych do udziału w projekcie są osoby, które nie były na urlopie nawet 40 lat (!)

Konferencja prasowa, zorganizowana przez Fundację Hospicyjną, inauguruje kampanię społeczno-edukacyjną Zauważ, zrozum, wesprzyj – podaruj urlop, której celem jest zwrócenie uwagi na opiekunów rodzinnych i to, z czym zmagają się każdego dnia. Ich obecność na konferencji była wyjątkowa, nieczęsto bowiem mają okazję, żeby wyjść z domu. Gościem specjalnym konferencji była Hanna Zych-Cisoń, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego, która także podzieliła się swoją historią, przyznając, że bycie opiekunem rodzinnym jest niełatwym doświadczeniem, a każdy z nich ma prawo do zmęczenia, szukania wsparcia i przyjmowania pomocy.

W piątek 16 września w sali konferencyjnej naszego Domu Hospicyjnego przy ul. Mikołaja Kopernika 6 w Gdańsku odbędzie się spotkanie wspomnieniowe poświęcone ks. Eugeniuszowi Dutkiewiczowi w 20 rocznicę Jego śmierci. Podczas spotkania odczytamy także wspomnienia i refleksje osób, które znały Księdza, pamiętają Go jako kapelana, dyrektora, budowniczego hospicjum, działacza opozycji, przyjaciela… 

6 sierpnia Skwer Heweliusza przy Wielkim Młynie na Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku stanie się przestrzenią, która wypełni się atrakcjami przygotowanymi przez Fundację Hospicyjną i Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, by wspólnie celebrować Święto Wolontariatu.

Dzień rozpocznie się tradycyjnie – wspólnym śniadaniem wraz z wolontariuszami z 12 krajów świata, któremu towarzyszyć będzie muzyka miksowana przez DJ MariaBros – Marię Natalię Tymańską. Od godziny 13 do 17 będzie można dołączyć do pierwszej na Pomorzu charytatywnej akcji barberingu, w czasie której mistrzowie barberscy z gdańskiego salonu Rzemieślnik Barber Shop zaoferują strzyżenie zarostu w zamian za datek na rzecz Hospicjum Dutkiewicza. W tym czasie wolontariusze zagraniczni zaproszą uczestników do specjalnie przygotowanych na tę okazję zajęć międzykulturowych.

Opiekunowie rodzinni nie mają urlopu. Ich życie to pozostawanie w ciągłej gotowości, zawsze w pogotowiu. 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Opiekują się swoimi bliskimi, obłożnie chorymi, niesamodzielnymi dziećmi i dorosłymi w swych domach. Czasami wyjrzenie przez okno jest ich jedynym kontaktem ze światem. Przemęczeni, wypaleni, samotni - potrzebują chwili wytchnienia, by nabrać sił i zadbać też o swoje potrzeby. Czy mogą liczyć na Twoje wsparcie? 

Centrum Opieki Wytchnieniowej będzie miejscem, które zapewni opiekę niesamodzielnym i chorym dzieciom oraz dorosłym, a opiekunom rodzinnym, często przemęczonym i wypalonym, da chwilę wytchnienia. Placówka zaoferuje bezpłatną opiekę około 60 dzieciom i dorosłym – mieszkańcom Pomorza – w formie pobytu dziennego, w godzinach od 8:00 do 18:00, lub całodobowego, np. dwutygodniowego turnusu. W ramach naszych działań podopieczni zostaną otoczeni opieką pielęgniarską, rehabilitacyjną oraz terapeutyczną, a w tym czasie ich bliscy będą mieli szansę na chwilę wytchnienia. 
Więcej informacji o budowie Centrum Opieki Wytchnieniowej na stronie: www.opiekawytchnieniowa.pl.
 
Naszą akcję wspierają:
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Miasto Gdańsk, Fundacja JohnnyBros, RICHERT, Satel Sp. z o.o., Leasing Polski
Patroni medialni:
Express Biznesu, gdansk.pl, Radio Gdańsk S.A. Zatoka Piękna, Dziennik Bałtycki.

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

Kwartalnik


DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

Wspierają nas

AR_logomale.jpg GOS-LOGO_male.jpg LPP.gif PMmale11.jpg baner_920_320-01.png energa.png fundacja-agory.png imm.png logo_ibo_95.jpg logo_navamale.jpg radio-gdansk.png satel.png uniwersal1.jpg

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska