Myślałeś kiedyś jak to jest być Świętym Mikołajem? Aby się o tym przekonać nie musisz, szukać czerwonego płaszcza, zapuszczać białej brody, ani zastanawiać się, gdzie znajdziesz renifera z czerwonym nosem. Możesz się o tym przekonać dzięki akcji Mikołaje Łączcie Się na rzecz najmłodszych podopiecznych Hospicjum Dutkiewicza i Funduszu Dzieci Osieroconych. Poniżej podpowiadamy jak.

Historia każdego dziecka jest zupełnie inna. Łączy je jednak wspólny mianowniki, wszystkie poruszają do głębi. Mowa o najmłodszych, którzy doświadczyli przewlekłej choroby, lub utraty kogoś bliskiego. Dlatego tak ważne jest to, aby w szczególnym czasie Świąt nasze dzieci poczuły także poczuły ich magię. Można to zrobić ofiarowując im prezent, o którym marzyły.

Fundacja Hospicyjna przygotowała dla Państwa propozycję charytatywnych kartek świątecznych, które sprawią radość adresatom, nadawcy, a także naszym podopiecznym. Wśród nich są nie tylko pacjenci gdańskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC, ale także dzieci osierocone, rodziny spodziewające się przyjścia na świat ciężko chorego dziecka, osoby opiekujące się chorymi bliskimi w domach, a także walczące z rakiem.

Opiekunowie rodzinni, czyli osoby, które sprawują opiekę nad swoimi bliskimi w domach, potrzebują wsparcia. Towarzyszą swoim podopiecznym najlepiej, jak potrafią, ale nie mogą być pozostawieni samym sobie. Ci, którzy są na początku tej drogi, muszą wiele się nauczyć, żeby wiedzieć, jak poradzić sobie z nowym zadaniem. Opiekunowie, pełniący tę rolę od miesięcy czy lat, często czują zmęczenie, zwątpienie, samotność, szczególnie, gdy nie otrzymują pomocy. Cykl szkoleń, które w październiku rozpoczyna Fundacja Hospicyjna, ma dostarczyć wiedzy i umiejętności dotyczących różnych aspektów sprawowania opieki w domu. Pierwsze spotkanie 22 października.

Rola osoby pełniącej opiekę nad bliskimi, którzy doświadczają dotkliwiej choroby, wymaga nierzadko wielkiego poświęcenia. Często wiąże się ona ze zdobyciem dodatkowych umiejętności służących poprawie jakości życia podopiecznego. Nowa sytuacja sprawia, że opiekun musi stanąć oko w oko z wieloma wyzwaniami medycznymi, , emocjonalnymi, finansowymi czy organizacyjnymi, związanymi ze zmianą codziennego funkcjonowania i łączeniem wielu obowiązków. Wiedza i wsparcie potrzebne są także później, w miarę postępowania choroby i niesamodzielności, upływu czasu i coraz bardziej odczuwanego zmęczenia, czasami też pogarszaniem się własnego zdrowia.

Miniona sobota upłynęła w Hospicjum Dutkiewicza pod znakiem gwarnych rozmów i spotkań. Bowiem w ogrodzie przy oddziale stacjonarnym odbyła się Inauguracja jubileuszowej 10. edycji Pól Nadziei na Pomorzu. Wolontariusze oraz pracownicy siedmiu hospicjów zasadzili cebulki żonkili, które rozkwitną na wiosenny finał Pól Nadziei.

Jak w zegarku, o godz. 10.00 w sobotnie przedpołudnie rozpoczęła się uroczystość inaugurująca Pola Nadziei. Wydarzenie to było wyjątkowe, ponieważ świętujemy 10 jubileusz akcji na Pomorzu. Przedstawiciele 7 hospicyjnych ośrodków spotkało się, aby symbolicznie zasadzić cebulki żonkili, kwiaty te stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych atrybutów Pól Nadziei.

Czwartkowe przedpołudnie upłynęło w Fundacji Hospicyjnej pod znakiem intensywnych przygotowań, bowiem ostatniego dnia września odbyła się uroczystość wręczenia Bursztynowych Dźwigów. To nagrody, wręczane filantropom i wolontariuszom, którzy szczególną troską otaczają gdańskie Hospicjum Dutkiewicza.

Uroczystość odbyła się w klimatycznych i gościnnych progach ratusza staromiejskiego. Spotkanie miało wyjątkowy charakter, bowiem była to jubileuszowa 10 gala. Dlatego nie zabrakło na niej laureatów pierwszej edycji Bursztynowych Dźwigów. Pierwsze spotkanie miało unikatowy charakter, a nagrodzeni otrzymali specjalne szarfy. Od drugiej edycji doroczne nagrody mają obecny kształt. Wśród wyróżnionych podczas premierowej gali znalazł się Paweł Adamowicz nagrodzony tytułem Honorowego Wolontariusza. Podczas wczorajszej o wolontariacie opowiadała Magdalena Adamowicz.

- Idea wolontariatu ma dwa wymiary. Z jednej strony są to osoby z puszkami wręczające nam żonkile, a z drugiej strony są to osoby, które poświęcają swój czas, swoją emaptię poświęcając czas opiece nad chorymi. Tutaj pomiędzy tymi dwiema formami musi istnieć synergia. – mówiła Magdalena Adamowicz posłanka do Parlamentu Europejskiego.

Mikołaje, łączcie się!