Matylda – Pływaczka

Niedawno  Matylda upiekła muffinki i postanowiła zawieźć je do hospicjum, tego samego, w którym odszedł jej Dziadek, Tadeusz.

Hospicjum Elbląskie im. dr Aleksandry Gabrysiak mieści się po drodze z domu na basen, dokąd na codzienne treningi zawozi Matyldę mama. Wspomnienia, zawsze obecne, podczas jazdy samochodem powracają szczególnie intensywnie.

– Tato zmarł 10 grudnia 2012 r. Miał 88 lat. Trzy i pół roku wcześniej przeszedł udar mózgu, po jakimś czasie okazało się, że cierpi na chorobę nowotworową – opowiada pani Alicja, mama Matyldy.

W Elbląskim Hospicjum spędził sześć ostatnich tygodni swojego życia, otrzymując opiekę najlepszą z możliwych przy jego schorzeniu. Pani Alicja wspomina hospicjum jako miejsce, w którym każde życzenie chorego było natychmiast spełniane, a personel ze wszystkich sił starał się zrekompensować pacjentom rozłąkę z domem, tworząc iście rodzinną atmosferę.

Poczucie bliskich więzi z hospicjum pozostało do dziś, stąd zapewne w Matyldzie potrzeba utrzymania kontaktu, zawiezienia na oddział własnoręcznie upieczonych ciastek w geście pamięci i nieustającej wdzięczności…

Dusia, Dusiunia – tak nazywał Matyldę Dziadek. Była jego ukochaną wnuczką. Mawiał, że przedłużyła mu życie, bo pojawiła się w rodzinie dość późno, wnosząc w życie starszego pana nową dawkę energii i radości.

Przez pierwszych sześć lat swojego życia Matylda uczęszczała do szkoły położonej w tej samej dzielnicy co mieszkanie dziadków. Widywali się codziennie, spędzając ze sobą mnóstwo czasu. To Dziadek przepytywał wnuczkę z tabliczki mnożenia, pokazał, jak pisać zgodnie z zasadami kaligrafii, uczył piosenek ze swojej młodości.

Wśród trójki wnuków Matylda była jedyną dziewczynką, do tego najmłodszą. Stała się oczkiem w głowie swojego Dziadka, a w czasie choroby bardzo dosłownie – jego oczami i uszami. Dzięki wnuczce miał kontakt z otaczającym go światem.

– Ojciec niedowidział z powodu jaskry, miał również poważne problemy ze słuchem. Ale z Matyldą porozumiewali się na swoich własnych częstotliwościach, jej głos słyszał wyraźnie. Mawiał: „Dusieńko, tylko ty mi powiesz prawdę, co się w domu dzieje” i nazywał wnuczkę swoim informatorem – opowiada pani Alicja.

Był niezwykle dumny z każdego sukcesu Matyldy, która ma na swoim koncie kilkukrotny tytuł mistrzyni województwa warmińsko-mazurskiego w pływaniu. Posiada także uprawnienia ratownika wodnego i może sędziować podczas zawodów pływackich. Ulubiona pamiątka? Koszulka i dyplom podpisane przez Otylię Jędrzejczak. Ale najważniejszym trofeum była zawsze radość w oczach Dziadka.

Poza pływaniem jest jeszcze druga pasja – rysowanie. Matylda, jako podopieczna Funduszu Dzieci Osieroconych, dostała przepiękny prezent z okazji tegorocznego Dnia Dziecka. W ramach podziękowania, dla ofiarodawczyni upominku wykonała linoryt przedstawiający rajskie ptaki na tle zachodzącego słońca. Pracownikom hospicjum tak bardzo spodobała się praca, że poprosili o podobną, chcąc ozdobić nią ścianę hospicyjnego hallu. Matylda oczywiście przyjęła to miłe zamówienie, będące jednocześnie formą uznania dla jej talentu plastycznego.

Na wykonanie pięknego linorytu jest dużo czasu, bowiem trwają wakacje, w tym roku szczególne, kończące pewien etap w życiu nastolatki. Matylda we wrześniu zostanie licealistką. Wybrała klasę o profilu matematyczno-informatycznym. Co dalej? – Rodzice próbują mi trochę podpowiadać, co mogłabym robić w przyszłości, ale ja jeszcze o tym nie myślę. Ważny jest dzień dzisiejszy i to, żeby go przeżyć jak najlepiej – mówi Matylda. W jej głosie pobrzmiewa optymizm i pogoda ducha. To pewne, że miłość, którą Matylda dostała od swojego Dziadka, pomaga dziewczynie w radzeniu sobie ze smutkiem i poczuciem ogromnej straty, ale przede wszystkim daje nieustannie siłę, by żyć pełnią życia.

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska