Warto wiedzieć

Pojęcia przydatne dla osób dotkniętych chorobą nowotworową

Strategie pacjentów

Każdy człowiek ma własną drogę do zdrowia i ważne jest by nią świadomie podążał. Dr Carl Simonton wyodrębnił sześć kategorii zdrowotnych, stanowiących istotne uzupełnienie leczenia medycznego, zarówno na etapie zmagania się z chorobą, jak i podczas profilaktyki. Są nimi:

  • dieta,
  • ćwiczenia fizyczne i ruch,
  • praca z umysłem, przekonaniami, redukcja stresu, korzystanie z wewnętrznej mądrości, intuicji,
  • wzmacniające kontakty z innymi ludźmi, wsparcie,
  • zabawa, przyjemne aktywności, radość,
  • poczucie celu i sensu życia.

Psychoonkologia

Dziedzina medycyny zajmująca się psychologicznymi aspektami choroby nowotworowej. Wsparcie psychoonkologiczne ma na celu poprawę życia pacjenta w różnych aspektach: fizycznym, psychicznym, duchowym i społecznym.

Psychoneuroimmunologia

Nauka o interakcjach między psychiką a układami nerwowym i immunologicznym. W sferze jej głównych zainteresowań leży związek stresu z chorobami, jego wpływ na ich wywoływanie czy zaostrzanie przebiegu. Jak wykazały badania, zmniejszenie stresu, stan równowagi i spokoju wpływają korzystnie na proces zdrowienia.

Metoda Simontona

Metoda stosowana w psychoonkologii, której twórcą jest dr Carl Simonton, będąca wszechstronnym, spójnym poznawczo-behawioralnym programem samopomocy emocjonalnej dla chorych na nowotwory złośliwe i osób ich wspierających. Metoda ta pdnosi się do wszystkich podstawowych sfer życia i od wielu lat stosowana jest na całym świecie. Jej skuteczność potwierdziły badania naukowe.
Polecamy książki: C. Simonton, „Jak żyć z rakiem i go pokonać” oraz M. Wirga, „Zwyciężyć chorobę”.

Praca z wyobraźnią, wizualizacja

Metody pracy z umysłem, polecane m.in. przez dr. Simontona oraz psychoneuroimmunologię. Nasz sposób myślenia i świadome wykorzystanie wyobraźni wpływają na funkcje naszego ciała, organy, komórki i na nieświadomość (część psychiki, do której nie mamy bezpośredniego dostępu). Mózg nie odróżnia tego co realne od wyobrażeń. Pozytywne obrazy w naszym umyśle wzmacniają układ nerwowy, odpornościowy, całe ciało. Udowodniono, że połączenie pracy z wyobraźnią z metodami relaksacyjnymi (metodami rozluźniającymi ciało) przynosi pozytywne efekty i zapewnia lepsze rokowania.

Inne metody

Na przykład choreoterapia (terapia przez ruch, taniec, zabawę), arteterapia (terapia przez sztukę). Zaleca się konsultacje z psychologiem, psychoonkologiem, dietetykiem, udział w spotkaniach grup wsparcia, warsztatach rozwoju osobistego oraz redukcji stresu.

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Kontakt

Wszelkie pytania i e-maile prosimy kierować na adres:
awzr@fundacjahospicyjna.pl

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska