Ponad 20 nagród, w trzech kategoriach. W niedzielę wręczyliśmy “Bursztynowe Dźwigi 2023” statuetki dla wolontariuszy i darczyńców: osób fizycznych, instytucji, firm, szkół i przedszkoli - za wspieranie wolontariatu i działań hospicyjnych. Uroczystość odbyła się 23 kwietnia, przed Wielką Żonkilową Paradą, która ruszyła ulicami Gdańska, by przypomnieć wszystkim, że “Hospicjum to też życie!”.

W reprezentacyjnej Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównomiejskiego nie brakowało wzruszeń. Wśród nagrodzonych była Danuta Ludowska - wolontariuszka opiekuńcza, która od 10 lat wspiera i dogląda w hospicjum osoby w zaawansowanym stadium choroby.

- To nie tylko ja, jest nas więcej, i uważam, że ta nagroda jest dla nas wszystkich - mówiła Danuta Ludowska, nie kryjąc łez.

W sali słuchali tych słów inni wolontariusze i mąż Stanisław Ludowski, który - jak nam powiedział - w miarę możliwości stara się pomagać żonie w działalności społecznej. Wolontariuszy opiekuńczych, takich jak Danuta Ludowska, jest w Gdańsku ponad 100 - to głównie kobiety, ale też mężczyźni. Bez ich pracy, ofiarności, życzliwości, empatii trudno sobie w ogóle wyobrazić funkcjonowanie hospicjum.

Bursztynowe Dźwigi 2023 - kategoria HONOROWY WOLONTARIUSZ

Pełna lista nagrodzonych w tej kategorii to:

• Wioletta Brzezińska
  • Marta Burdynowicz
  • siostra Miriam Duniak i Panie z Klubu Rękodzieła Artystycznego Mróweczki, działające przy Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Młyniec: Maria Dłużniakiewicz (liderka), Barbara Bork, Halina Przygorska, Krystyna Miga i Krystyna Kowalczyk
  • Kacper Janowski
  • Danuta Pepłońska
  • Danuta Ludowska
  • Adam Trzebiatowski z mamą Martą Trzebiatowską
  • Teresa Zelmańska
  • portal gdansk.pl - w imieniu zespołu nagrodę odebrali Lech Parell, prezes Gdańskiego Centrum Multimedialnego i Roman Daszczyński, redaktor naczelny
  • Gdański oddział RMF FM i RMF MAXX: Sylwia Kwiatkowska-Łaźniak, Sylwia Pawłowska, Jakub Kaługa

W tej kategorii były też wyróżnienia. Otrzymali je:

• Włodek Raszkiewicz, Grażyna Becker, Agnieszka Hubeny-Żukowska
  • Włodzimierz Strogowski
  • Małgorzata Strehl

Bursztynowe Dźwigi 2023 - kategoria NAJAKTYWNIEJSZY WOLONTARIAT SZKOLNY

Pełna lista laureatów:

• Przedszkole nr 66 (nagrodę odebrały dyrektorka Danuta Śpiewak z koordynatorki Anna Stankiewicz i Aleksandra Czarnomska oraz dzieci)
  • Szkoła Podstawowa nr 80 (ZSP 10) (nagrodę odebrały wicedyrektorka Beata Gałutowska, koordynatorki Katarzyna Okuniewska i Katarzyna Jadeszko oraz uczniowie)
  • Szkoła Podstawowa nr 2 (nagrodę odebrała wicedyrektorka Katarzyna Łącka)
  • Publiczna Szkoła Podstawowa Olimpijczyk (nagrodę odebrał koordynator Grzegorz Dybizbański)
  • Morska Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Doby w Gdańsku (nagrodę odebrały wicedyrektorka Małgorzata Filipowicz i koordynatorka Małgorzata Sokołowska)
  • Zespół Szkół Kreowania Wizerunku (nagrodę odebrała dyrektorka Iwona Wirkus-Romanowska)
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 - IV Liceum Ogólnokształcące (nagrodę odebrał koordynator Piotr Krzysztofiak)

Bursztynowe Dźwigi 2023 - kategoria HONOROWY FILANTROP

Laureaci:

• Firma OMIDA SA (prezes zarządu Aleksander Rostkowski, Aleksandra Rostkowska)
  • Fala Sportu SA (Rafał Łepkowski, Marek Kreft, Paweł Ryta)
  • Aleksandra Przelicka wraz z grupą przyjaciół
  • Michał Kiciński

Sylwetki nagrodzonych zostaną przedstawione jutro, 28.04.2023 roku.

Bursztynowe Dźwigi 2023: “Kiedyś tego nie było”

Nagrody wręczane są co roku, od lat.

- Spotykamy się na tej gali, by podziękować tym wszystkim, którzy wiele robią dla pacjentów pacjentek, ale też dla idei hospicyjnej. Aż trudno uwierzyć, ale kiedyś tego nie było. Godna śmierć, godne umieranie, godne odchodzenie, ale też życie - mówiła Anna Janowicz, prezeska Fundacji Hospicyjnej, przypominając, że w tym roku mija 40 lat od otwarcia Hospicjum ks. Dutkiewicza i 20 lat od założenia Fundacji Hospicyjnej.

- A w grudniu będziemy obchodzić półrocze działania Centrum Opieki Wytchnieniowej, na który wszyscy bardzo czekamy - dodała Anna Janowicz.

Działalność Fundacji Hospicyjnej od dziesięcioleci cieszy się wsparciem Gdańska i samorządu województwa pomorskiego. Podczas gali Miasto reprezentowane było przez Monikę Chabior, zastępczynię prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. W imieniu samorządu województwa przemawiali Hanna Zych-Cisoń, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego i Andrzej Kowalczys z Urzędu Marszałkowskiego, który jest też radnym Miasta Gdańska.

Materiał gdańsk.pl: