10 stycznia 2023 roku świętowaliśmy zakończenie kolejnego etapu budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej, którego zwieńczeniem było symboliczne zawieszenie wiechy. Inwestycja powstaje przy ulicy Kopernika w Gdańsku z inicjatywy Fundacji Hospicyjnej z myślą o ciężko chorych mieszkańcach Pomorza, a przede wszystkim o ich opiekunach. Centrum Opieki Wytchnieniowej pierwszego pacjenta przyjmie w czerwcu 2023 roku.

Budowa, która rozpoczęła się w lutym 2022 roku, dziś doczekała się uroczystego zamknięcia robót konstrukcyjnych. Prace budowlane prowadzone przez firmę Elwoz idą zgodnie z harmonogramem, a na dachu budynku zawieszono tradycyjną wiechę. Przed nami ostatni etap budowy, czyli prace wykończeniowe, instalacyjne oraz uporządkowanie infrastruktury terenów zewnętrznych.

Jak będzie wyglądać Centrum Opieki Wytchnieniowej

Spotkanie było okazją do zapoznania się z postępem prac i planowanym funkcjonowaniem placówki, a podczas uroczystości zaprezentowano również wizualizacje projektów wnętrz budynku i jego otoczenia. Centrum Opieki Wytchnieniowej będzie składać się z trzech budynków. Dla podopiecznych przewidziano łącznie 24 pokoje 1- i 2-osobowe, w których będzie świadczona opieka dzienna, hospicyjna opieka stacjonarna oraz całodobowa opieka wytchnieniowa. W skali roku z opieki wytchnieniowej skorzystać będzie mogło blisko pół tysiąca osób.

Oni wspierają Fundację Hospicyjną

Zgodnie z tradycją podczas uroczystości odbyło się przybicie gwoździa mocującego ostatnią krokiew dachu. O symboliczne przybicie gwoździ poprosiliśmy zgromadzonych na uroczystości gości. Za młotek chwycili m.in. Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Ireneusz Szweda, Pełnomocnik Wojewody Ds. Równego Traktowania, Jacek Michał Tymiński, Konsul Honorowy Mołdawii,  Agnieszka Kapała-Sokalska, Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, Hanna Zych-Cisoń, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego, Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych, Andrzej Kowalczys, radny Miasta Gdańska, a także Julian Pawlukiewicz, prezes Fundacji JohnnyBros – głównego darczyńcy COW oraz sponsorzy i przyjaciele Fundacji Hospicyjnej.

Opiekunowie rodzinni bez urlopu

Centrum Opieki Wytchnieniowej powstaje jako miejsce opieki nad ciężko chorymi i niesamodzielnymi dziećmi oraz dorosłymi, a jego celem jest czasowe wyręczenie opiekunów rodzinnych – osób, którzy na co dzień sprawują opiekę nad swoimi bliskimi chorymi. Dzięki tej inwestycji opiekunowie rodzinni będą mieli możliwość odpoczynku od codziennej pracy opiekuńczej, zyskując w ten sposób szansę na odpoczynek, zadbanie o swoje zdrowie lub załatwienie spraw, na które zwykle brakuje im czasu.

Inwestycja realizowana jest przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Planowany koszt inwestycji wynosił około 25 mln złotych, jednak w ostatnim czasie, ze względu na trudną sytuację gospodarczą i polityczną, kwota ta wzrosła do 35 mln złotych. Fundacja Hospicyjna wciąż stara się pozyskiwać środki na sfinansowanie budowy, dziękując jednocześnie wszystkim darczyńcom prywatnym i firmom za wsparcie Centrum Opieki Wytchnieniowej.

Zdjęcia: Mirosław Pieślak

Zawieszenie wiechy