W kalendarzu społeczności Hospicjum Dutkiewicza znajduje się w ciągu roku kilka szczególnych dni. Niewątpliwie jednym z nich jest Dzień Św. Wincentego Pallotiego. Założyciela i patrona Zakonu Pallotynów, który przed laty prowadził nasze hospicjum i do dzisiaj zachował z nim szczególną więź. Dlatego przypominamy sylwetkę jego twórcy.

Gdy patrzymy na życie Pallottiego łatwo zrozumieć dlaczego twórca gdańskiego hospicjum ks. Eugeniusz Dutkiewicz podążył ścieżką, którą wytyczył włoski ksiądz. Urodzony w 1795 roku twórca Zakonu Pallotynów był dobrym i wrażliwym człowiekiem, zwłaszcza na los innych.

Pośród wielu historii jakie wiążą się z Pallottim te najbardziej ukazujące jego charakter dotyczą spotkań z osobami ubogimi. Pochodzący z głęboko religijnej rodziny rzymskich kupców miał w sobie głęboką potrzebę niesienia pomocy innym. Jako pilny uczeń często był nagradzany, jednak zamiast kolekcjonować laury wolał sprzedawać je, by przekazywać pieniądze ubogim, potrafił spać na podłodze, by odstąpić miejsce w swoim łóżku osobie potrzebującej. Do legendy natomiast przeszła jego wizyta u krewnych, u których zjawił się bez spodni, bowiem te po drodze oddał potrzebującemu dziecku.

Potencjał intelektualny Wincentego Pallotiego znalazł ujście w pracy naukowej, gdzie na Uniwersytecie Sapienza obronił doktoraty z teologii i filozofii. Natomiast w wieku 23 lat przyjął święcenia kapłańskie. Jako duchowny uchodził za wybitnego kaznodzieję i spowiednika, będąc księdzem aktywnie angażował się we włączanie do życia duchowego osoby świeckie. W 1835 roku Pallotti utworzył swoje dzieło życia Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, dzisiejszy Zakon Pallotynów.

Wincenty Pallotti zmarł 22 stycznia 1855 roku. Nawet historia jego odejścia z tego świata ukazuje głęboką potrzebę troski względem bliźniego. Bowiem Pallotti zmarł na skutego ostrego zapalenia płuc, po tym gdy oddał swój płaszcz trzęsącej się z zimna osobie, którą spowiadał.

21 stycznia obchodzimy w Hospicjum Dutkiewicza Dzień Pamięci o Wincentym Pallottim, z wdzięcznością wspominając człowieka, którego duchowa myśl uformowała księdza Eugeniusza i stała się inspiracją do służby bliźnim.