W kalendarzu społeczności Hospicjum Dutkiewicza znajduje się w ciągu roku kilka szczególnych dni. Niewątpliwie jednym z nich jest Dzień Św. Wincentego Pallotiego. Założyciela i patrona Zakonu Pallotynów, który przed laty prowadził nasze hospicjum i do dzisiaj zachował z nim szczególną więź. Dlatego przypominamy sylwetkę jego twórcy.

Gdy patrzymy na życie Pallottiego łatwo zrozumieć dlaczego twórca gdańskiego hospicjum ks. Eugeniusz Dutkiewicz podążył ścieżką, którą wytyczył włoski ksiądz. Urodzony w 1795 roku twórca Zakonu Pallotynów był dobrym i wrażliwym człowiekiem, zwłaszcza na los innych.

Pośród wielu historii jakie wiążą się z Pallottim te najbardziej ukazujące jego charakter dotyczą spotkań z osobami ubogimi. Pochodzący z głęboko religijnej rodziny rzymskich kupców miał w sobie głęboką potrzebę niesienia pomocy innym. Jako pilny uczeń często był nagradzany, jednak zamiast kolekcjonować laury wolał sprzedawać je, by przekazywać pieniądze ubogim, potrafił spać na podłodze, by odstąpić miejsce w swoim łóżku osobie potrzebującej. Do legendy natomiast przeszła jego wizyta u krewnych, u których zjawił się bez spodni, bowiem te po drodze oddał potrzebującemu dziecku.

Potencjał intelektualny Wincentego Pallotiego znalazł ujście w pracy naukowej, gdzie na Uniwersytecie Sapienza obronił doktoraty z teologii i filozofii. Natomiast w wieku 23 lat przyjął święcenia kapłańskie. Jako duchowny uchodził za wybitnego kaznodzieję i spowiednika, będąc księdzem aktywnie angażował się we włączanie do życia duchowego osoby świeckie. W 1835 roku Pallotti utworzył swoje dzieło życia Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, dzisiejszy Zakon Pallotynów.

Wincenty Pallotti zmarł 22 stycznia 1855 roku. Nawet historia jego odejścia z tego świata ukazuje głęboką potrzebę troski względem bliźniego. Bowiem Pallotti zmarł na skutego ostrego zapalenia płuc, po tym gdy oddał swój płaszcz trzęsącej się z zimna osobie, którą spowiadał.

21 stycznia obchodzimy w Hospicjum Dutkiewicza Dzień Pamięci o Wincentym Pallottim, z wdzięcznością wspominając człowieka, którego duchowa myśl uformowała księdza Eugeniusza i stała się inspiracją do służby bliźnim.

 

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska