W sobotę 19 stycznia, po raz pierwszy w historii Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała na bis, a na gdańskim niebie pojawił się anioł. Anioł w czerwonej sukience - jak koszulki wolontariuszy WOŚP i z żółtym sercem - jak koszulki wolontariuszy z Hospicjum Dutkiewicza. Pojawił się na gdańskim niebie, ale tego dnia wszyscy byliśmy z Gdańska. Dobrzy, szczodrzy i solidarni - tak jak chciał Prezydent Paweł Adamowicz. Za Wasze hojne datki dla hospicyjnych podopiecznych, ale także za wiele ciepłych gestów i dowodów na wpółodczuwanie dziękujemy bardzo serdecznie. Światełka ludzkiej Miłości zgasić nie sposób.

19 stycznia 2019 r., w centralnych miejscach w Gdańsku, gdańszczanki, gdańszczanie oraz goście z innych miast przybyli pożegnać tragicznie zmarłego Prezydenta śp. Pawła Adamowicza, zgodnie z wolą Jego Rodziny, zamiast kwiatów i zniczy wrzucali datki do skarbonek na rzecz Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza.

Żegnaliśmy jednego z naszych Honorowych Wolontariuszy śp. Pawła Adamowicza. Był to czas przepełniony emocjami, smutkiem, żalem, wzruszeniem. I w końcu także zobowiązaniem. Zostaliśmy obdarowani szczególnym wsparciem. Dzięki prośbie Rodziny śp. Pawła Adamowicza dotyczącej przekazywania datków na rzecz Hospicjum Dutkiewicza wpłynęło  do nas wiele sygnałów o chęci dodatkowego wsparcia. Tylko sobotnia kwesta, do skarbonek wolontariuszy Fundacji Hospicyjnej, dała wynik 593 tys. 878, 94 zł. Pojawiły się również zbiórki na facebooku, część z nich jest już zakończona, część nadal jest aktywna. Do 23 stycznia, do godziny 10:30 zebrano dzięki nim 99 tys. 508 zł. Płynęły także sygnały o kwestach organizowanych w innych miastach, np. w Katowicach i Gryficach. Na konto Fundacji wpłynęło 302 tys. 794, 10 zł. Łącznie zebrano 996 tys. 181, 04 zł

To dla nas bardzo duża pomoc finansowa. Aby szeroko odpowiadać na potrzeby naszych podopiecznych, zwykle w ciągu roku musimy pozyskać około 5 milionów złotych. Nad każdym wydatkiem mocno się zastanawiamy.

Biorąc pod uwagę wiele różnych potrzeb hospicjum, dokonaliśmy wyboru dotyczącego zakupu najbardziej potrzebnych rzeczy. W pierwszej kolejności będzie to sprzęt medyczny łagodzący objawy bólu i przynoszący chorym ulgę w znoszeniu objawów choroby, a także ułatwiający pracę zespołowi lekarzy i pielęgniarek. Zakupione zostaną m.in. specjalistyczne lampy, asystory kaszlu oraz koncentratory tlenu. Będzie to sprzęt wykorzystywany w hospicjum stacjonarnym, ale także bezpłatnie wypożyczany rodzinom i używany w domach chorych, zarówno dorosłych jak i dzieci. Zakupione zostaną także przenośne aparaty USG, iluminatory żył i specjalne obrotowe łóżka. Dzięki zebranej kwocie będzie można kupić także samochód ze specjalną platformą, służący do wygodnego przewiezienia pacjenta, na badania, na rehabilitację, a w przypadku dzieci – do szkoły. Część otrzymanych środków przeznaczonych będzie również na wsparcie dzieci osieroconych oraz opiekunów rodzinnych, w tym inicjatywę, którą zapoczątkowaliśmy z Panem Prezydentem, czyli stworzenie w Gdańsku Centrum Opieki Wyręczającej.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy za wszystkie Wasze gesty solidarności. Zapraszamy na mszę św. 14 lutego w czwartek, o godz. 15.00, o spokój duszy śp. Prezydenta Pawła Adamowicza i o opiekę dla Jego Rodziny, która odprawiona zostanie w Kaplicy Baranka Bożego w Domu Hospicyjnym przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku.


Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC od 35 lat zapewnia opiekę ciężko chorym dorosłym i dzieciom w ich domach, a od 15 lat również stacjonarnie - w Domu Hospicyjnym. Model opieki domowej wypracował, wraz z wolontaryjnym zespołem lekarzy i pielęgniarek - ks. Eugeniusz Dutkiewicz, wówczas kapelan pobliskiej Akademii Medycznej, a dziś patron Hospicjum. Był to drugi zespół hospicyjny w Polsce.

Fundacja Hospicyjna opiekuje się nie tylko chorymi dziećmi i dorosłymi, pacjentami Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Zapewnia także wsparcie opiekunom rodzinnym, czyli członkom rodzin swoich podopiecznych, oraz osobom w żałobie, w tym w sposób szczególny osieroconym dzieciom (program „Tumbo Pomaga”). Prowadzi również Poradnię Medycyny Paliatywnej, przeznaczoną dla osób cierpiących z powodu bólu nowotworowego, gdańską filię Akademii Walki z Rakiem oraz Hospicyjną Opiekę Perinatalną. W 2018 roku Fundacja  otaczała opieką łącznie około 1200 osób.

Przekaż 1% podatku

 

Tworzymy Centrum Opieki Wytchnieniowej

Przekaż darowiznę online

kwota:

Uśmiech Dziecka na Dzień Dziecka

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002

Rocznik

 

Pomorskie S.O.S

Księgarnia