W sobotę 19 stycznia, po raz pierwszy w historii Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała na bis, a na gdańskim niebie pojawił się anioł. Anioł w czerwonej sukience - jak koszulki wolontariuszy WOŚP i z żółtym sercem - jak koszulki wolontariuszy z Hospicjum Dutkiewicza. Pojawił się na gdańskim niebie, ale tego dnia wszyscy byliśmy z Gdańska. Dobrzy, szczodrzy i solidarni - tak jak chciał Prezydent Paweł Adamowicz. Za Wasze hojne datki dla hospicyjnych podopiecznych, ale także za wiele ciepłych gestów i dowodów na wpółodczuwanie dziękujemy bardzo serdecznie. Światełka ludzkiej Miłości zgasić nie sposób.

19 stycznia 2019 r., w centralnych miejscach w Gdańsku, gdańszczanki, gdańszczanie oraz goście z innych miast przybyli pożegnać tragicznie zmarłego Prezydenta śp. Pawła Adamowicza, zgodnie z wolą Jego Rodziny, zamiast kwiatów i zniczy wrzucali datki do skarbonek na rzecz Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza.

Żegnaliśmy jednego z naszych Honorowych Wolontariuszy śp. Pawła Adamowicza. Był to czas przepełniony emocjami, smutkiem, żalem, wzruszeniem. I w końcu także zobowiązaniem. Zostaliśmy obdarowani szczególnym wsparciem. Dzięki prośbie Rodziny śp. Pawła Adamowicza dotyczącej przekazywania datków na rzecz Hospicjum Dutkiewicza wpłynęło  do nas wiele sygnałów o chęci dodatkowego wsparcia. Tylko sobotnia kwesta, do skarbonek wolontariuszy Fundacji Hospicyjnej, dała wynik 593 tys. 878, 94 zł. Pojawiły się również zbiórki na facebooku, część z nich jest już zakończona, część nadal jest aktywna. Do 23 stycznia, do godziny 10:30 zebrano dzięki nim 99 tys. 508 zł. Płynęły także sygnały o kwestach organizowanych w innych miastach, np. w Katowicach i Gryficach. Na konto Fundacji wpłynęło 302 tys. 794, 10 zł. Łącznie zebrano 996 tys. 181, 04 zł

To dla nas bardzo duża pomoc finansowa. Aby szeroko odpowiadać na potrzeby naszych podopiecznych, zwykle w ciągu roku musimy pozyskać około 5 milionów złotych. Nad każdym wydatkiem mocno się zastanawiamy.

Biorąc pod uwagę wiele różnych potrzeb hospicjum, dokonaliśmy wyboru dotyczącego zakupu najbardziej potrzebnych rzeczy. W pierwszej kolejności będzie to sprzęt medyczny łagodzący objawy bólu i przynoszący chorym ulgę w znoszeniu objawów choroby, a także ułatwiający pracę zespołowi lekarzy i pielęgniarek. Zakupione zostaną m.in. specjalistyczne lampy, asystory kaszlu oraz koncentratory tlenu. Będzie to sprzęt wykorzystywany w hospicjum stacjonarnym, ale także bezpłatnie wypożyczany rodzinom i używany w domach chorych, zarówno dorosłych jak i dzieci. Zakupione zostaną także przenośne aparaty USG, iluminatory żył i specjalne obrotowe łóżka. Dzięki zebranej kwocie będzie można kupić także samochód ze specjalną platformą, służący do wygodnego przewiezienia pacjenta, na badania, na rehabilitację, a w przypadku dzieci – do szkoły. Część otrzymanych środków przeznaczonych będzie również na wsparcie dzieci osieroconych oraz opiekunów rodzinnych, w tym inicjatywę, którą zapoczątkowaliśmy z Panem Prezydentem, czyli stworzenie w Gdańsku Centrum Opieki Wyręczającej.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy za wszystkie Wasze gesty solidarności. Zapraszamy na mszę św. 14 lutego w czwartek, o godz. 15.00, o spokój duszy śp. Prezydenta Pawła Adamowicza i o opiekę dla Jego Rodziny, która odprawiona zostanie w Kaplicy Baranka Bożego w Domu Hospicyjnym przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku.


Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC od 35 lat zapewnia opiekę ciężko chorym dorosłym i dzieciom w ich domach, a od 15 lat również stacjonarnie - w Domu Hospicyjnym. Model opieki domowej wypracował, wraz z wolontaryjnym zespołem lekarzy i pielęgniarek - ks. Eugeniusz Dutkiewicz, wówczas kapelan pobliskiej Akademii Medycznej, a dziś patron Hospicjum. Był to drugi zespół hospicyjny w Polsce.

Fundacja Hospicyjna opiekuje się nie tylko chorymi dziećmi i dorosłymi, pacjentami Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Zapewnia także wsparcie opiekunom rodzinnym, czyli członkom rodzin swoich podopiecznych, oraz osobom w żałobie, w tym w sposób szczególny osieroconym dzieciom (program „Tumbo Pomaga”). Prowadzi również Poradnię Medycyny Paliatywnej, przeznaczoną dla osób cierpiących z powodu bólu nowotworowego, gdańską filię Akademii Walki z Rakiem oraz Hospicyjną Opiekę Perinatalną. W 2018 roku Fundacja  otaczała opieką łącznie około 1200 osób.

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska