Fundacja Hospicyjna w kwietniu tego roku już po raz 9. przyznała nagrody Honorowych Wolontariuszy i Filantropów. Z powodu pandemii i odwołania Pól Nadziei na Pomorzu nie było wówczas możliwe wręczenie statuetek laureatom. Uroczystość odbyła się w Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku w piątek, 25 września. Kilkudziesięciu wolontariuszy, przedstawicieli firm oraz filantropów odebrało tytuły i statuetki. Wśród gości specjalnych była Hanna Kosycarz, Piotr Kowalczuk i Andrzej Kowalczys. Wydarzenie objęte było patronatem Prezydent Miasta Gdańska, która ufundowała statuetki Bursztynowych Dźwigów.

Retransmisja gali - kliknij i obejrzyj

Radość, mnóstwo uśmiechów, duma - podczas piątkowej uroczystości Salę Wety wypełniła dobra energia ludzi wielkich serc. Choć wręczenie statuetek Bursztynowych Dźwigów miało w tym roku kameralny charakter z powodu środków ostrożności związanych z pandemią, nie umniejszyło to wagi nagród wręczonych przez Fundację Hospicyjną tym, którzy wspierają jej działania.

- Trudno nie uśmiechnąć się z radości, że możemy się tu dziś spotkać wszyscy razem - rozpoczęła spotkanie Anna Janowicz, prezeska Fundacji Hospicyjnej. - To dla nas wszystkich w Fundacji bardzo ważne, by móc Państwu osobiście powiedzieć „Dziękujemy”.

- Sala Wety to najważniejsza sala ratusza. Tu spotykali się królowie, stąd wychodziły najważniejsze dla gdańszczan i dla Polaków wieści. Tu dziś nagrodzeni zostaną Państwo najważniejszą nagrodą, jaką honoruje się w naszym mieście wolontariuszy. Chcę dziś Państwu - każdemu z osobna i wszystkim razem - podziękować za to, co robicie - mówił Piotr Kowalczuk, zastępca Prezydent Miasta Gdańska.

Relację LIVE z uroczystości można zobaczyć tu: https://www.facebook.com/FundacjaHospicyjna/videos/2823451947936040

Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości, wspomnieliśmy Macieja Kosycarza, Honorowego Wolontariusza, który przez wiele lat wspierał i działał na rzecz Fundacji Hospicyjnej oraz Hospicjum Dutkiewicza.

- Maciek, kiedy angażował się w przeróżne działania Fundacji Hospicyjnej, czy to Pola Nadziei, malowanie bombek, czy 1% robił to całym sercem i z nadzieją - mówiła Hanna Kosycarz, która podczas uroczystości wręczyła nagrody w kategorii Honorowi Wolontariusze.

Pomaganie jest piękne

Kim są wyróżnieni wolontariusze i filantropii? To ludzie, szkoły i firmy, które są wrażliwe na cierpienie innych, na ich potrzeby. Dzielą się więc tym, co mają, by dać sygnał, że łatwiej pokonać wyzwania wspólnymi siłami. Sylwetki wszystkich nagrodzonych osób i firm oraz wypowiedzi naszych laureatów znajdą Państwo w osobnym załączniku.

ZAŁĄCZNIK - SYLWETKI LAUREATÓW BURSZTYNOWYCH DŹWIGÓW

- Pozdrawiam wszystkich wolontariuszy i filantropów nagrodzonych dziś Bursztynowymi Dźwigami. Dziękuję za Wasze zaangażowanie i wsparcie na rzecz pomocy ludziom potrzebującym! W 2016 Honorowym Wolontariuszem Fundacji Hospicyjna został nasz prezydent Paweł Adamowicz, który mówił o Mieście Gdańsk, jako o mieście solidarności, które dzieli się dobrem. Te słowa świetnie odzwierciedlają postawę wyróżnionych wolontariuszy, którzy dzieląc się dobrem są przykładem wdrażania hasła HOSPICJUM TO TEŻ ŻYCIE. Dziękuję! - powiedziała Prezydent Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz w kwietniu, gdy Fundacja ogłaszała listę tegorocznych laureatów.

Honorowi wolontariusze

- W hospicjum jest wiele okazji, by ofiarować swój czas i empatię tym, którzy tak bardzo potrzebują kogoś bliskiego – mówi Regina Grenda. Te okazje widzi i wyjątkowo chętnie wykorzystuje zarówno ona sama, jak i pozostali Honorowi Wolontariusze 2019 w kategorii indywidualnej:  Kamil Gajewski, Artur Łopatniuk, Przemysław Mitraszewski, Adam i Anna Rynkowscy, Jerzy Szczepaniak, Magda Tomsio-Sołtyskowa, Elwira Twardowska i Ulana Witkowska. - Nagroda Honorowy Wolontariusz 2019 roku jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Byłem  nią bardzo zaskoczony – nigdy bym nie pomyślał, że za okazywanie serca drugiemu człowiekowi należy się cokolwiek. To powinna być oczywistość. To jest oczywistość. Obiecuję, że zawsze będę wspierał dobrą robotę zespołu Fundacji Hospicyjnej i zachęcał do tego innych - podsumowuje Kamil Gajewski.  

Wolontariat szkolny

Laureatami w kategorii wolontariatu szkolnego zostały dwie gdańskie placówki: Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Zespół Szkół Sportowych i Ogólnokształcących. To niezwykłe przykłady miejsc, gdzie idea wolontariatu hospicyjnego rozkwitła pięknie dzięki wspólnemu wysiłkowi dyrekcji, koordynatorów i uczniów. Od lat udowadniają, że na szkolnych wolontariuszy zawsze możemy liczyć. Jola Giza i Damian Lampka, koordynatorzy Szkolnego Koła Wolontariatu w SP 2,skromnie zauważają, że hospicjum to miejsce, gdzie szkolni wolontariusze uczą się „empatii wobec drugiego człowieka oraz bycia ze sobą”. Irena Adamowska, dyrektor ZSSiO,  podkreśla, że „tak jak sukcesy sportowe naszych wychowanków cieszy fakt, że mogą każdego dnia wyciągnąć pomocną dłoń do drugiego człowieka”. 

Dodatkowo przyznaliśmy wyróżnienia dla Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego oraz Wydziałowej Rady Studentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Wolontariat pracowniczy

Honorowym Wolontariuszem  w kategorii wolontariat pracowniczy została Fundacja Santander Bank Polska im. Ignacego Jana Paderewskiego (d. Fundacja Banku Zachodniego WBK). Imponująca liczba dwóch tysięcy pracowników-wolontariuszy angażowała się w różnorodne akcje na rzecz podopiecznych Fundacji Hospicyjnej, udowadniając, że praca zawodowa i wolontariat pięknie się uzupełniają. - W imieniu 2 tysięcy wolontariuszy, pracowników Santander Bank Polska, bardzo dziękuję za wyróżnienie, „Wolontariusz Roku” - to brzmi bardzo dumnie - mówi Marzena Atkielska, Prezes Zarządu Fundacji Santander Bank Polska

Filantropi

Za wyjątkowe wsparcie dziękujemy również Filantropom Fundacji Hospicyjnej 2019 – Pani Zdzisławie Hankisz oraz firmom: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp z o.o, Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, Piekarnia „Kidzińscy” i Saur Neptun Gdańsk SA. Państwo Anna i Paweł Kidzińscy mówią krótko – „Dzielimy się tym, co umiemy i co mamy”. Tak działają wszyscy nasi tegoroczni Filantropi i za to jesteśmy im wdzięczni.

- Podczas ubiegłorocznej uroczystości wspominaliśmy szczególnie jednego z naszych Honorowych Wolontariuszy, pana Prezydenta Pawła Adamowicza. W tym roku pożegnaliśmy i wspominamy Maćka Kosycarza, Honorowego Wolontariusza Fundacji Hospicyjnej, na którego życzliwość i wsparcie zawsze mogliśmy liczyć. Bardzo nam brakuje jego uśmiechu i niespożytej, pozytywnej energii - podkreśla Anna Janowicz.

Od lat przypominamy, że „Hospicjum to też życie”. Dzięki naszym wolontariuszom i filantropom, ich umiejętnościom, poświęconym czasie i zasobach, życie naszych pacjentów staje się piękniejsze i bardziej komfortowe. Dziękujemy za to tak Laureatom, jak i każdemu wolontariuszowi i darczyńcy.

 

GALERIA ZDJĘĆ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przekaż darowiznę online

kwota:

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

WESPRZYJ BUDOWĘ CENTRUM OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ

 


Numer konta:

60 1540 1098 2001 5562 3339 0002

Fundusz Dzieci Osieroconych

 

Aktualna lista marzeń - Dzień Dziecka 2022

Rocznik

 

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska