Opiekunowie rodzinni - poświęcają często bardzo wiele, by zapewnić swoim bliskim niesamodzielnym jak najlepszą opiekę w domu. Przyjmując jej sprawowanie przez rodzinę za coś oczywistego, zapominamy, jak odpowiedzialne i wymagające jest to zadanie, szczególnie w przypadku opieki trwającej miesiące czy lata.  Dlatego nie mamy wątpliwości, że Oni również zasługują na swoje święto. W ramach kampanii „Opiekun rodzinny – Samotny Bohater?” zaplanowaliśmy taki dzień na 21 marca.

Edukacja społeczna w mediach, List otwarty do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zaangażowanie ambasadorów ze świata kultury, rozrywki i sportu, zaangażowanie 51 zespołów opieki paliatywno-hospicyjnej z całej Polski – aktywnie działamy na rzecz poprawy sytuacji opiekunów rodzinnych. Nasza inicjatywa – Dzień Opiekuna Rodzinnego – ma na celu zwrócenie uwagi konieczność wprowadzenia systemowego wsparcia, umożliwiającego respektowanie praw opiekunów rodzinnych, ujętych w dziesięciu punktach.  

Również w związku z tym dniem publikujemy wyniki badań, dotyczące części opiekunów rodzinnych – tych członków rodzin, którzy opiekują się osobą starszą w swojej rodzinie. Jest to powiększająca się grupa z racji zmian demograficznych i starzenia się społeczeństwa.

Badanie, przeprowadzone metodą omnibusową dotyczyło m.in. wyobrażenia tego, kim jest i czym zajmuje się opiekun rodzinny osoby starszej, jak wyobrażamy sobie długotrwałą opiekę nad osobą niesamodzielną, ale także konfrontacji tych wyobrażeń z opiniami osób, które faktycznie mają pod opieką starszego członka rodziny. Badanie zostało przygotowane na zlecenie Fundacji Agory, która współpracuje z nami w zakresie poprawy sytuacji opiekunów rodzinnych w Polsce.

Z treścią raportu z badania można zapoznać się tutaj

Zachęcamy do czynnego zaangażowania się w pomoc opiekunom rodzinnym poprzez złożenie podpisu pod Listem otwartym o utworzenie przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zespołu ds. opiekunów nieformalnych, odpowiedzialnego za opracowanie systemu ich wsparcia, a następnie nadzorującego wprowadzanie go w życie.

Pełen tekst listu otwartego dostępny jest na stronie: http://bit.ly/petycjaFH

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska