21 listopada 2019 roku z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień 105 placówek oświatowych w Gdańsku, 9 w Gdyni i 17 z całej Polski planuje obchody „Dnia Tumbo” – słonika, który od 13 lat jest symbolem Funduszu Dzieci Osieroconych „Tumbo Pomaga”, działającego przy Fundacji Hospicyjnej. Tego dnia podczas lekcji uczniowie będą poruszać tematykę śmierci i żałoby.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami, które przygotowaliśmy w ramach kampanii: Ważni-niewidziani. Zauważ, zrozum, wesprzyj. W październiku zwracaliśmy uwagę na sytuację opiekunów rodzinnych, w listopadzie przypominamy o "zapomnianych żałobnikach" - czyli dzieciach i młodzieży w żałobie. Mamy nadzieję, że publikowane przez nas filmy i krótkie porady Agnieszki Paczkowskiej, psycholog Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza pomogą zorientować się, jak rozmawiać o stracie z najmłodszymi.

Opiekunowie rodzinni często nie znają innej rzeczywistości niż ta związana z codziennymi zabiegami pielęgnacyjnymi, sprawami medycznymi. Wsparcie otoczenia może im pomóc zachować równowagę i wprowadzić do życia zwykłe chwile odpoczynku, które stają się luksusem. Zauważ, zrozum i wesprzyj opiekunów rodzinnych – to dla nich może bardzo wiele znaczyć. Obejrzyj filmy, w których podpowiadamy, jak to zrobić.

Spotkanie pracowników placówek pomocowych i oświatowych, którzy chcą poszerzyć swoje doświadczenia w zakresie wsparcia dzieci i nastolatków w żałobie odbędzie się 14 listopada w siedzibie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC, przy ul. Kopernika 6, w godz. od 10.00 - 15.00. Celem zajęć jest przybliżenie problemu osierocenia i żałoby młodych ludzi, pokazania możliwych działań w sytuacjach kryzysowych wywołanych stratą oraz uwypuklenia niezwykłej roli osób z najbliższego otoczenia dziecka.

Podczas kwesty „Światło dla Hospicjum” w 2019 r. udało się zebrać 152 528,75 zł. Do zbiórki włączyło się 500 wolontariuszy z gdańskich szkół razem z 65 koordynatorami, a także znane osoby, przyjaciele i wolontariusze Fundacji.

Mikołaje, łączcie się!