Już po raz drugi Fundacja Hospicyjna poświęci ogólnopolską kampanię Hospicjum to też Życie opiekunom rodzinnym osób chorych, niepełnosprawnych, zarówno w podeszłym wieku jak i dzieci. Poprzez możliwe środki przekazu będziemy przypominać o obciążeniach wynikających ze sprawowania opieki w domu, szczególnie tej długotrwałej, i o potrzebie zapewnienia systemowej pomocy. Będziemy też zachęcać lokalne społeczności do tworzenia sieci wsparcia opartych na zwykłej ludzkiej wrażliwości. Jej całe pokłady są w naszym społeczeństwie do odkrycia, m.in. na rzecz takich osób jak Karolina, która podzieliła się z nami swoją osobistą historią.

Rozmawia: Anna Janowicz, Prezes Fundacji Hospicyjnej, koordynatorka XIV kampanii Hospicjum to też Życie

W tym roku, 28 października oraz 1, 2 i 4 listopada, już po raz dziewiąty  kwestowaliśmy  na gdańskich cmentarzach (m.in. Łostowickim, Garnizonowym, Oliwskim, na Srebrzysku, na Chełmie, w Straszynie i w Nowym Porcie) oraz w Pruszczu Gdańskim. Pracownicy Fundacji, wolontariusze i osobistości ze świata kultury, polityki, sportu i mediów zachęcali do wsparcia Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Choć padało i szalał orkan „Grzegorz”, nie straciliśmy zapału, finisz akcji zdumiał jednak nas wszystkich: zebraliśmy 100 461,29 zł!

14 października w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbył się kolejny koncert „Głosy dla Hospicjów”, tym razem z „Piosenkami Starszych Panów”. Gwiazdami wieczoru byli:  Magda Umer, Piotr Machalica i Grzegorz Małecki,  a honory gospodarzy pełnili: Agnieszka Oszczyk i Tomasz Galiński.

Magda Umer prowadziła gości przez niezapomniane utwory Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, opowiadając anegdoty z ich życia i wspólnych z nimi spotkań. Udało się stworzyć ciepłą, ale przede wszystkim wesołą, iście kabaretową atmosferę, która przypomniała, jak można pięknie się śmiać przy mistrzowsko wykonanych utworach z programu „Zimy żal”, z 1989 r.

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej kampanii Fundacji Hospicyjnej, której celem, jak zawsze od 14 już lat, jest poruszanie na forum społecznym tematów ważnych i trudnych, związanych z kresem ludzkiego życia. Mówiliśmy o istocie opieki hospicyjnej, roli komunikacji, wolontariacie, żałobie i osieroceniu, pokazując jednocześnie różne formy i zadania interdyscyplinarnej opieki paliatywno-hospicyjnej nad dorosłymi i dziećmi. Siłą każdej kampanii i jej szczególną wartością jest zaangażowanie zespołów z różnych stron Polski, podejmujących działania edukacyjne i pomocowe pod jednym, wspólnym hasłem „Hospicjum to też Życie”. Przyłączając się do kampanii potwierdzają one, że poruszany problem jest ważny, wymaga nagłośnienia i wypracowania rozwiązań. Udział każdego zespołu to kolejny głos „za”. Im jest nas więcej, tym bardziej jesteśmy słyszalni.

5 października 2017 r. miną trzy lata od śmierci znanej aktorki Anny Przybylskiej, którą opiekował się zespół Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku. Magda Małkowska, redaktor kwartalnika "Hospicjum to też Życie", przeprowadziła rozmowę z Jej mamą, Panią Krystyną Przybylską. Zapraszamy do przeczytania tego niezwykłego wywiadu pełnego szczerych wyznań.

Mikołaje, łączcie się!

Kampania