Konrad – Cierpliwy

Konrad pod pewnymi względami jest typowym chłopcem. Lubi komputer i sport, a w szczególności piłkę nożną. Jak większość rówieśników ma swoją ukochaną drużynę piłkarską (FC Barcelona) i marzy o tym, by kiedyś w niej zagrać.

Jednak bohater tej historii ma także cechy charakteru, które sprawiają, że osobom dobrze go znającym wydaje się niezwykły, nad wiek mądry i poważny.

O Konradzie i jego rodzinie w samych superlatywach wypowiada się Anna Głowacz, pracownik zespołu Hospicjum Domowego GOMED w Ostrowcu Świętokrzyskim, pod opieką którego dwa lata temu odeszła Mama chłopca.

– W ramach Funduszu Dzieci Osieroconych opłaciliśmy Konradowi półroczny kurs języka angielskiego. Pomimo że z tym właśnie przedmiotem miał w szkole największe problemy i nie bardzo go lubi, to nie opuścił ani jednej godziny zajęć. Był w nauce bardzo cierpliwy i konsekwentny – chwali chłopca pani Ania.

Kiedy pytam Konrada, jak mu szło na kursie angielskiego, odpowiada, że tak sobie. Ale pani Ania zdradza, że od jednej z osób prowadzącej zajęcia dowiedziała się czegoś zupełnie innego: Konrad podczas kursu był jednym z najlepszych uczniów i szło mu znakomicie. Poznajemy jeszcze jedną cechę charakterystyczną Konrada: jego skromność.

Chłopiec mieszka z Tatą, jednak większość czasu spędza w domu Babci pod opieką dorosłych braci. Jeden z nich, pan Michał, który w sprawach zawodowych dużo jeździ samochodem, by urozmaicić chłopcu wakacyjny czas, często zabiera go ze sobą w trasę. Konrad bardzo lubi te wspólne wyprawy. Tak bardzo, że zna już swój przyszły zawód: będzie kierowcą. Chciałby prowadzić tiry i podróżować. Zupełnie tak jak teraz, ze starszym bratem.

Dlatego, po zakończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum, wybiera się do technikum samochodowego. Jego ulubiona marka to zdecydowanie BMW i taki właśnie samochód chciałby w przyszłości parkować w swoim garażu. Tyle marzenia.

Na co dzień chłopiec marzy raczej rzadko, za to jest bardzo pracowity i stara się radzić sobie w szkole jak najlepiej, pomimo początkowych problemów z nauką, które zbiegły się z chorobą i odejściem Mamy. – Konrad jest zdyscyplinowany, życie zmusiło go do tego. Uczy się dobrze, choć na co dzień nie bardzo jest komu go przypilnować – mówi jego brat, pan Michał. Najwyraźniej Konrad zdaje sobie sprawę z tego, że przyszłość leży wyłącznie w jego rękach.

Poza nauką niezwykle ważny jest dla chłopca sport. Konrad należy do sekcji piłki nożnej klubu sportowego KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. W systematycznych dojazdach na treningi objawia się jeszcze jedna pozytywna cecha chłopca: jego wytrwałość.

Pani Ania Głowacz dodaje do tego zestawu komplementów także odpowiedzialność. Miejsce zamieszkania chłopca od klubu sportowego dzieli spory kawałek drogi. W czasach, kiedy sytuacja materialna rodziny nie pozwalała na zakup biletu autobusowego, mały piłkarz samodzielnie przemierzał tę trasę w obie strony na rowerze. – I nigdy nie opuszczał treningów na zasadzie „bo mi się nie chce”, „bo mam coś ciekawszego do zrobienia” – chwali pani Ania, która jako pracownik socjalny Hospicjum, poznała rodzinę Konrada. To dzielni, skromni ludzie, którzy – kiedy się im proponuje pomoc – mówią: „Dziękujemy, jakoś sobie poradzimy. Może ktoś inny skorzysta, ktoś bardziej potrzebujący”. To niezwykła cecha w czasach, gdy większość ludzi potrafi myśleć głównie o sobie.

Wróćmy jednak do Konrada. Co mówi o sobie? No cóż, jak to chłopak – niewiele. Pan Michał charakteryzuje brata słowami: „Cichy, skryty, spokojny”. – Jestem spokojny, ale zarazem energiczny – sprostowuje chłopiec. Dodaje, że ma wielu kolegów z klasy i z klubu sportowego, z którymi fajnie spędza czas. Sprawia wrażenie chłopca, który potrafi cieszyć się tym, co ma. I który z pewnością poradzi sobie w życiu.

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska