Po wielu miesiącach prac projektowych i przygotowawczych, Fundacja Hospicyjna rozpoczyna budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej – miejsca, które będzie służyć ciężko chorym dzieciom, dorosłym i ich rodzinom. Dlatego otwarcie tego etapu odbyło się 11 lutego - w Światowy Dzień Chorego. Symboliczne wbiliśmy łopatę o godz. 10.20, na działce przy ul. Kopernika 17A w Gdańsku.

Dzisiaj wspólnie z przedstawicielami władz Samorządu Województwa, Miasta Gdańska, a także zaproszonych gości, mieliśmy przyjemność wbić pierwszą łopatę pod budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej. Aura sprzyjała w to piątkowe przedpołudnie, bowiem podczas uroczystości towarzyszyło nam słońce, co jest również dobrym znakiem na przyszłość.

Centrum będzie składało się z trzech budynków. Dla podopiecznych przewidziano łącznie 24 pokoje 1 i 2 osobowych. Dziennie będzie mogło z niego skorzystać 60 osób, 20 w ramach hospicjum stacjonarnego, 20 w ramach Centrum Opieki Wytchnieniowej, oraz 20 w ramach opieki dziennej.

W trzech budynkach, oprócz nowoczesnego, całodobowego, miejsca pobytu dla chorych dzieci i dorosłych, objętych opieką wytchnieniową, będzie również oddział stacjonarnego Hospicjum Dutkiewicza oraz pobyt dzienny dla dzieci i dorosłych. 

Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała - Sokalska

Opieka wytchnieniowa to czasowe zastąpienie rodziny, czyli opiekunów rodzinnych, w sprawowaniu opieki w domu nad bliskim, niesamodzielnym z powodu choroby lub niepełnosprawności. Jest bardzo ważną pomocą, szczególnie w przypadku opiekunów, którzy pełnią tę rolę przez wiele miesięcy, a często również i lat. To kilka, kilkanaście godzin opieki każdego dnia, 365 dni w roku. Trudno sprostać temu zadaniu bez wsparcia i odpoczynku.

Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

Opieka wytchnieniowa jest realizowana w domach podopiecznych lub w placówce. Tę  domową Fundacja już realizuje, teraz czas na organizację opieki w Centrum. Zapewni ono opiekę chorym i niesamodzielnym dzieciom i dorosłym, dając w ten sposób ich rodzinom czas na odpoczynek, zadbanie o swoje zdrowie lub załatwienia spraw, na które zwykle brakuje im czasu. Opiekunowie będą mogli uzyskać w nim różne formy wsparcia psychologicznego, prawnego, czy też edukacyjnego, dotyczącego organizacji i sprawowania opieki w domu.

Przedstawiciel Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, Pan Ireneusz Szweda

Nowa inwestycja zapisuje kolejną kartę w historii Fundacji Hospicyjnej. Wielokrotnie sygnalizowaliśmy konieczność pomocy opiekunom rodzinnym, prowadząc kampanie i działania na ich rzecz. Budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej, to odpowiedź na rosnącą potrzebę  wsparcia tych osób.

Założyciel Fundacji JohnnyBros Julian Pawlukiewicz

Zdjęcia: Łukasz Wajszczyk.

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska