Kulminacja wydarzeń towarzyszących Polom Nadziei na Pomorzu 2015 wypadła w niedzielę 26 kwietnia. Tego dnia w czterech pomorskich miastach manifestowano solidarność z ideami hospicyjnymi, bawiono się na festynach i koncertach, ale przede wszystkim kwestowano na rzecz podopiecznych hospicjów. Wielką zbiórkę pieniędzy zaczęto już wczesnym rankiem, po pierwszych Mszach św., na atrakcje o charakterze kulturalnym, sportowym i edukacyjnym trzeba było trochę zaczekać.

 

W Gdańsku mniej więcej do godziny 10.00, kiedy to na Targu Węglowym przed Teatrem Wybrzeże otwarto stoiska firm zaprzyjaźnionych z Fundacja Hospicyjną. Ich propozycje stanowiły integralną część Żonkilowego Festynu Rodzinnego, trwającego aż do godziny 17.00.

W namiocie 7. Szpitala Marynarki Wojennej z Przychodnią i Akademii Walki z Rakiem można było wykonać pomiar ciśnienia tętniczego oraz składników masy ciała, a także skonsultować się z dietetyczką. Leasing Polska proponował popcorn, domowe ciasta, kawę oraz zapraszał do malowania buziek i wsiadania lub fotografowania się z firmowym ciągnikiem. W namiocie firmy Vreal, dzięki symulatorowi jazdy, była okazja poczuć się przez chwilę rajdowym kierowcą.

Panie z Domu Kultury oraz Dworku Artura GAK wystawiły produkty rękodzielnicze, Paczewa – własnoręcznie upieczone ciasta, chleb i przetwory. Restauracja „Malinowy Ogród” kusiła pysznymi panini (grillowanymi lub nie) oraz sokami, cukiernia „Fajne Baby” – kolorowymi, słodkimi babeczkami, a 49. Baza Lotnicza z Pruszcza Gdańskiego – grochówką, rzecz jasna żołnierską.

Na stoisku Art Studio „Zaczarowane Wnętrze” można było nabyć przepiękne szale, tuniki, czapki i biżuterię, a w namiocie Szkółki Drzew i Krzewów ozdobnych z Jagatowa – sadzonki, w sam raz wiosną na działkę (z poradą gratis!). Centrum Edukacji EduPark tradycyjnie zapraszał na eksperymenty, tym razem głównie z suchym lodem, natomiast sklep ze zdrową żywnością „Zielony Spichlerz” – oferował zdrowe jedzenie od sprawdzonych dostawców.

Na czas trwania festynu na Placu ustawiły się również foodtrucki: Cafe Buzz, Bio Way, Wielka Buła oraz Gofry sweet & spicy, które część ze swojego dochodu zobowiązały się przeznaczyć na wsparcie akcji.

W trakcie Pól Nadziei na Pomorzu 2015 Targ Węglowy stał się też mekką amatorów motoryzacji i służb mundurowych. Oprócz wspomnianej już grochówki od Lotników, można było wsiąść do zabytkowych aut z lat 60. ubiegłego wieku (wypożyczonych przez Automobil Klubu Morskiego), a dzięki firmie RC PIT STOP pobawić się sterowanymi samochodzikami i uczestniczyć w pokazie dronów. 22. Baza Lotnictwa Taktycznego z Malborka przywiozła ze sobą fotel katapultowy, sprzęt saperski oraz urządzenie do nauki strzelania i celowania, a Gdański Klub Płetwonurków Neptun – kuter i kombinezon nurka. Stanowisko Żandarmerii Wojskowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej Koło Regionalne w Elblągu zaprezentowało sprzęt prewencyjny, wykorzystywany w codziennej służbie (m.in. kajdanki, pałki typu Tonfa, tarcze do zatrzymywania pojazdów) oraz 2 pojazdy służbowe. Można było pogłaskać psa, szkolonego w zakresie wykrywania materiałów wybuchowych oraz przyjrzeć się wyposażeniu ambulansu kryminalistycznego. Free Chapter North Poland wystawił na Targu swoje motocykle, a Państwowa Straż Pożarna Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 – zapraszała do zabawy z armatką wodną.

Około 11.00 na scenie w okolicach milenijnego drzewka pojawiła się wierna Fundacji od lat grupa bębniarska „Taraban” (dawniej „Rodrigez i Przyjaciele”) i dała swój koncert – jak zwykle radosny i szalenie energetyczny. Dzięki nim o Polach zrobiło się bardzo głośno. I dobrze, bo zaraz je ze sceny oficjalnie rozpoczęto. Przemawiali: Wicewojewoda Michał Owczarczak, Reprezentantka Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego P. Hanna Zych-Cisoń, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz ks. Jędrzej Orłowski, Dyrektor gdańskiego Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC. Na ręce Sławomira Łobody, Prezesa Rady Fundacji Hospicyjnej, Dariusz Michalczewski – znakomity sportowiec, menadżer i Przyjaciel Fundacji – złożył symboliczny czek w wysokości 50 tys. zł, z intencją wsparcia Funduszu Dzieci Osieroconych.

Tradycyjny Żonkilowy Korowód Pól Nadziei czas było zacząć. Jak zawsze ruszył on spod Złotej Bramy, a tym razem na jego czele szła i do marszu grała Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP. Władze regionu, pracownicy Hospicjum i Fundacji, wolontariusze oraz przypadkowi przechodnie doszli Królewskim Traktem do Fontanny Neptuna, a następnie ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. Część jego uczestników przeniosła się do pobliskiego Ratusza Głównego Miasta, gdzie w Sali Wety, w samo południe, zaczęła się uroczystość wręczenia tytułów Honorowego Wolontariusza Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC i Fundacji Hospicyjnej oraz tytułów Filantropa. Symboliczne nagrody ufundowało Miasto Gdańsk. – Dzisiaj spotykamy się tu po to, by powiedzieć dziękuję. Dziękuję za życzliwość, pomoc i wsparcie dla Hospicjum – powiedział ks. Jędrzej Orłowski.

W tym roku specjalna kapituła zadecydowała przyznać tytuł Honorowego Wolontariusza (wymieniamy w porządku alfabetycznym): P. Annie Frańczak, P. Dariuszowi Gołąbko, P. Andrzejowi Kasprzakowi, P. Teresie Marczewskiej, P. Agnieszce Oszczyk, P. Beacie Piechowskiej, P. Włodzimierzowi Raszkiewiczowi, P. Katarzynie Tkaczewskiej oraz P. Aleksandrze Woźniak.

Tegorocznych Filantropów uhonorowano w dwóch kategoriach: firmy i osoby prywatne. Zaszczytne wyróżnienie otrzymali: IKEA Gdańsk (na ręce P. Dyrektora Łukasza Kunza), PPU Nava sp. z o.o. (na ręce P. Prezesa Zarządu Michała Migalskiego) oraz Saur Neptun Gdańsk SA (na ręce P. Prezesa Zarządu, Dyrektora Generalnego Serga Bosca), a także P. Dorota Chechłacz, P. Henryk Dworakowski oraz P. Andrzej Torbicki (firmy i osoby wymienione w porządku alfabetycznym).

Pamiętam swoją pierwszą wizytę w Hospicjum, mniej więcej 10 lat temu – wspominała w krótkim wystąpieniu jedna z laureatek nagrody, Agnieszka Oszczyk. I zapamiętałam niesamowitą atmosferę tego miejsca, niewyobrażalny gdzie indziej spokój i godność. Uroczystość w Sali Wety tradycyjnie zamknął przepiękny koncert Orkiestry Kameralnej Ariela Ludwiczaka, w której wykonaniu usłyszeliśmy utwory Mozarta, Bacha, Piazzoli oraz Gerschwina. Po uroczystości nagrodzeni spotkali się na kawie w „żonkilowym” ogródku kawiarni Elephant lub dołączyli do kwestujących.

Tymczasem na żonkilowej scenie na Targu Węglowym atrakcja goniła atrakcję, a duet prowadzących Festyn – Włodek Raszkiewicz i Marcin Oroński, czyli DJ Fala, mieli na co zapraszać. Równolegle z uroczystościami w Sali Wety odbywał się tam koncert Przemka Radziszewskiego, finalisty The Voice of Poland. W jego wykonaniu usłyszeliśmy zarówno przeboje operowe, jak i piosenki, które zapewniły mu medialny sukces. Przed kolejnym koncertem swój niepowtarzalny show dali Wikingowie Gdańsk (klub futbolu amerykańskiego), wciągając do zabawy przygodnych przechodniów. W okolicach godz. 13.15 wystąpił AnyTime – bardzo ciepły i klimatyczny zespół, znany z wykonań evergreenów. Już dla zupełnie innych odbiorców zagrał Funkloopy, oczywiście w rytmie funk, z fantastyczną sekcją dętą. Po godz. 15.00 nagle na Targu zrobiło się gorąco, a to za sprawą tancerzy ze Studia Tańca TopDance i Marka Konderaka, którzy na przekór nadciągającym chmurom zatańczyli z wolontariuszami słoneczną zumbę. Wisienką na scenicznym torcie był występ Pawła Biby Binkiewicza, uczestnika programu X Factor, wulkanu energii i pozytywnych emocji, również tych muzycznych.

O 14.00 swój rajd po Motławie rozpoczęły Smocze Łodzie, między innymi asystując cumowaniu żaglowca „Generał Zaruski”, który wracał z 4-godzinnego rejsu po Zatoce, będącego jedną z niespodzianek tegorocznych Pól. Przybywających z morza na nabrzeżu witali przedstawiciele Fundacji Hospicyjnej oraz Orkiestra Reprezentacyjna Morskiej Straży Granicznej. Potem była niepowtarzalna okazja wejścia na pokład, zwiedzenia jednostki i rozmowy z jej załogą. Tylko w zamian za datek do puszki.

Pola Nadziei na Pomorzu 2015 za nami. W Gdańsku wzięło w nich udział około 2700 wolontariuszy, przede wszystkim uczniów, którzy skutecznie, a zarazem symbolicznie zaniżali średnią wieku kwestujących – ich młodość była znakiem, że człowiek na drugiego człowieka jeszcze długo będzie mógł liczyć. Łącznie w czterech miastach udało się zebrać kwotę ponad 520 000 zł. Następne Pola za rok, już teraz wszyscy czekamy na nie z nadzieją.

 

 

 

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska