Blisko 70 gdańskich szkół i przedszkoli przyłączyło się do wspólnej akcji promującej program „Tumbo Pomaga”, którego zadaniem jest wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży w żałobie. Celem organizacji „Dnia Tumbo” jest zachęcenie uczniów do rozmowy o śmierci i żałobie, poszerzenie wiedzy na temat potrzeb osób po stracie oraz pomoc finansowa osieroconym dzieciom i młodzieży.

Dzień jest połączeniem idei edukacji i pomocy finansowej. Przeprowadzone zostaną specjalne lekcje, poświęcone procesowi żałoby i sposobom wspierania osób, które ją przeżywają, a także odbędą się imprezy towarzyszące: festyny, wystawy, prelekcje, połączone z kwestą na rzecz dzieci osieroconych. Wszystkie szkoły, które wezmą udział w „Dniu Tumbo”, otrzymają dyplom, zaświadczający o zaangażowaniu w program Fundacji Hospicyjnej. Najciekawsze pomysły klas i ich realizacje zostaną zaprezentowane na FB Fundacji Hospicyjnej i „Tumbo Pomaga”.

Tego dnia premierę będzie miało także opowiadanie Magdy Małkowskiej „Czary mamy”, zilustrowane przez Magdę Benedę. Książeczka otwiera nową serię „Bajka Plasterek”.  Jej bohaterem jest pięcioletni chłopiec, który po nagłej stracie mamy zamyka się w sobie, na zewnątrz reagując agresją lub pozorną obojętnością. Zaginięcie uszytego przez mamę szmacianego wilczka dodatkowo pogłębia jego izolację. Jednak kiedy zabawka się odnajduje,  dziecko, wspólnie z równie zamkniętym tatą, w skrawkach materiałów, z których powstał wilczek, odkrywa tzw. „mapy pamięci” zmarłej. Dzięki odzyskanej sile do wspomnień obaj odzyskują też radość. Terapeutyczna książka dla dzieci w wieku 4-9 lat będzie wkrótce dostępna w Księgarni Fundacji Hospicyjnej.