23 kwietnia 2023 roku w Gdańsku przyznaliśmy Bursztynowe Dźwigi - nagrody dla najaktywniejszych wolontariuszy i filantropów Fundacji Hospicyjnej i Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Poniżej przedstawiamy krótkie biogramy tych wspaniałych, oddanych osób i społeczności o wielkich sercach. Dziękujemy, że jesteście z nami!

HONOROWY WOLONTARIUSZ FUNDACJI HOSPICYJNEJ

 1. Wioletta Brzezińska

Wioletta jest wolontariuszką od kilku lat. Z zawodu jest cukierniczką, a swoim talentem dzieli się podczas akcji charytatywnych: piecze ciasta, pierniczki, piernikowe chatki na podziękowania, bazarek. Jest aktywną, ciepłą i otwartą osobą. Łatwo nawiązuje kontakty z ludźmi. Podziw wzbudza przede wszystkim to, z jak wielkim poświęceniem angażuje się w pomoc Hospicjum – często po powrocie z pracy, a z racji swojego zawodu, zaczyna ją bardzo, bardzo wcześnie.

 1. Marta Burdynowicz

Wielu ją zna od strony śpiewu i to prawda. Wspaniała wokalistka, który ukończyła gdańską Akademię Muzyczną. Jednak aby zostać gwiazdą, musiała o to mocno zawalczyć. Teatry, Opery, Widowiska Muzyczne… i The Voice of Poland, gdzie zachwyciła cały nasz kraj. Cudowna kobieta, która zaśpiewa chyba wszystko, ale najbardziej uwielbia familijny, bajkowy repertuar. Można o niej pisać dużo, długo i w samych superlatywach.

Marta zawsze stara się nas wesprzeć, mimo że bywa kilkaset kilometrów od nas. Wspaniała dusza artystki i serce pomocne nam o każdej porze dnia –  a kto wie, czy i w nocy, tez by nam nie odpisała…? Marta Burdynowicz swoim głosem bywa lekiem na wiele naszych bolączek.

 1. Siostra Miriam Duniak oraz członkinie Klubu Rękodzieła Artystycznego „Mróweczki”

Siostra Miriam Duniak ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi wraz z Paniami z Klubu Rękodzieła Artystycznego „Mróweczki, który powstał 2018 roku przy Spółdzielni Mieszkaniowej Zaspa Młyniec, to bardzo zgrany artystyczny zespół tworzący rękodzieło. Z Fundacją Hospicyjną współpracują od 2021 roku, dzieląc się z nami wiedzą, talentem i artystycznym rękodziełem. Świąteczne skrzaty, wielkanocne dekoracje, makramowe sowy i wiele innych prac cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno na facebookowym bazarku, jak i na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Wiosną natomiast Panie tworzą łany bibułowych żonkili, które do złudzenia przypominają żywe i są rozdawane w czasie Pól Nadziei. 

 1. Kacper Janowski

Kacper ma prawie 19 lat, a Fundacji Hospicyjnej pomaga od 4 roku życia. Już jako mały chłopiec kwestował, pomagał przy różnych akcjach. Jest bratem Filipa, podopiecznego naszego Hospicjum. Obecnie wspiera naszą działalność, kwestując, jako wsparcie techniczne i multimedialne i oczywiście jako pomoc fizyczna. Jest uczniem technikum. Kacper pomaga, bo pomaganie ma we krwi, tak był wychowany. Zapewne przyczyniła się do tego też jego sytuacja rodzinna. Dla niego pomoc innemu człowiekowi jest tak naturalna, jak oddychanie. Nigdy nie odmawia pomocy, odpowiada na każdą naszą prośbę, nie boi się nowych wyzwań. Otwarty, życzliwy, wspaniały młody człowiek.

 1. Danuta Ludowska

Wolontariuszka opiekuńcza w Hospicjum Dutkiewicza od 10 lat. Od lat oprócz wolontariatu przy pacjentach, wspomaga nas w organizacji Jeż cafe, przygotowywaniu paczek, liczeniu darowizn, czy też w pracach ogrodowych. Ciepła, życzliwa, pełna empatii, bezkonfliktowa osoba.

 1. Danuta Pepłońska

Danusia wspiera Fundację Hospicyjną od ponad 12 lat. Zawodowo pracuje w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku – jest główną księgową. Co roku pomaga zgłaszającym się do nas w rozliczaniu deklaracji PIT (roczne zeznanie za podatek dochodowy od osób fizycznych), jako wolontariuszka, są to dyżury przez 2 m-ce po 3 godziny. Ma świetny kontakt z ludźmi, niektórzy z naszych petentów chcą się rozliczać tylko u niej. Jest też bardzo skrupulatna, a tajemna wiedza na temat rozliczenia podatku dochodowego nie jest jej obca. Jest ciepłą, empatyczną zawsze uśmiechniętą osobą. Lubi podróże. Obecnie oczkiem w głowie Danusi jest jej wnuczka. Nie wyobrażamy sobie kolejnych dyżurów rozliczania PIT w przyszłych latach bez Danusi, jest z nami od tylu lat, służy pomocą ludziom, daje swoją energię i uśmiech.

 1. Adam Trzebiatowski

Adam Trzebiatowski jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, uczęszcza do klasy 7. Adam jest wyróżniającym się uczniem, laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich nagród skrzypcowych oraz stypendystą Prezydenta Miasta Gdańska w 2021 r. i 2022 r., Marszałka Województwa Pomorskiego 2021 r. oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci 2022 r. Adam od najmłodszych lat jest wolontariuszem Fundacji Hospicyjnej im. ks. E. Dutkiewicza, już od lat przedszkolnych biorącym udział w akcjach Światełko dla Hospicjum, Pola Nadziei i w różnych kwestach organizowanych przez Fundację Hospicyjną, każdego roku z zaangażowaniem kwestującym podczas pogody i niepogody.

Swoją muzyką wzbogacał wydarzenia organizowane przez Fundację Hospicyjną im. ks. E. Dutkiewicza tj. uroczystość wręczenia Bursztynowych Dźwigów w Ratuszu Gdańskim, Gwiazdy Malują Gwiazdy w Galerii Bałtyckiej, koncertami podczas Dnia Chorego, plenerowymi w Parku Oruńskim oraz  dla stacjonarnych podopiecznych gdańskiego hospicjum. Adam pomaga fundacji od najmłodszych lat wspierając mamę, która jest szkolnym koordynatorem wolontariatu oraz z potrzeby serca, aby przede wszystkim nieść pomoc i muzykę tym, którzy zmagają się z nieuleczalnymi chorobami. Podczas koncertów, które Adam grał dla podopiecznych często przelewane były łzy wzruszenia, które towarzyszyły dźwiękom płynącym ze skrzypiec. Dar talentu, którym, Adam został obdarzony chętnie wykorzystuje dla innych, niosąc im wytchnienie i czarując dźwiękami płynącymi z głębi serca. Adam uważa to koncerty dla takiej publiczności są najwartościowsze w jego życiu.

Jest to wrażliwy chłopiec kochający zwierzęta przede wszystkim psy i konie, wspierający schronisko dla bezdomnych zwierząt Promyk częstymi zbiórkami środków dla podopiecznych oraz adopcją bezpańskich psów. Adam to również żywy, wysportowany chłopak uwielbiający jazdę konną oraz jazdę na nartach,  podczas konkursów skrzypcowych zwracający uwagę jury swoim temperamentem w graniu. 

 1. Teresa Zelmańska

Wolontariuszka opiekuńcza od 11 lat. Obecnie swój wolontariat realizuje na oddziale Hospicjum Stacjonarnego przy najciężej chorych pacjentach. Terenia ma niesamowite podejście do chorych, jest niezwykle spokojna, nie ma szans wytrącić jej z równowagi. Jeżeli jest taka potrzeba, to poświęca swój czas na rzecz chorych również poza swoimi dyżurami.

 1. Portal gdansk.pl

To oficjalny portal miasta Gdańska, którego zadaniem jest jak najszersze przedstawianie działań samorządu oraz wszelkich instytucji podległych samorządowi, a pracujących na rzecz mieszkańców Gdańska. Portal informuje o działaniach edukacyjnych, z obszaru kultury, sportu, gospodarki, rekreacji, turystyki, spraw społecznych, polityki przestrzennej oraz inwestycji. Od wielu lat wspiera inicjatywy Fundacji Hospicyjnej, obejmując je patronatem medialnym, nagłaśniając i propagując charytatywne akcje, kampanie społeczne, działania na rzecz ciężko chorych dzieci i dorosłych.

Bursztynowy Dźwig dla Honorowego Wolontariusza Fundacji Hospicyjnej w imieniu redakcji gdansk.pl odebrał Prezes Gdańskiego Centrum Multimedialnego Lech Parell oraz redaktor naczelny portalu Roman Daszczyński.

 1. Gdański oddział RMF FM i RMF MAXX

Od wielu lat lokalni dziennikarze stacji radiowej RMF FM i RMF Maxx wspierają działania naszej organizacji. Już trzeci rok z rzędu biorą udział w akcji Gwiazdy Malują Gwiazdy. Mili, uprzejmi, chętni do wspierania każdej naszej inicjatywy. Nie tylko czekają na informacje z naszej strony, ale również wychodzą do nas z własnym pomysłem , dzięki któremu o naszych problemach ale i sukcesach mogą usłyszeć kolejne osoby.

Nagrodę składamy na ręce pomorskiej redakcji grupy RMF: Sylwii Kwiatkowskiej, Jakuba Kaługi i Sylwii Pawłowskiej

 WYRÓŻNIENIA OTRZYMALI:

 1. Włodek Raszkiewicz, Grażyna Becker, Agnieszka Hubeny-Żukowska wraz z wolontariuszami

Wyróżnienie otrzymali: dziennikarz Radia Gdańsk Włodek Raszkiewicz, jego partnerkę Grażyna Becker oraz projektantka ogrodów Agnieszka Hubeny-Żukowska. Grażyna i Włodek to wyjątkowa para. Grażyna wkładała swoją energię. Włodek posyła to w eter, a Agnieszka dobre chęci całego zespołu wolontariuszy przekuwa w merytoryczną pracę. Oni sami wraz z przyjaciółmi, rodziną, słuchaczami Włodkowych audycji w Radiu Gdańsk grabili, siali, podlewali, by przywróć hospicyjny ogród do życia. 

 1. Małgorzata Strehl

Wolontariuszka opiekuńcza od czterech lat. Obecnie realizuje swój wolontariat na oddziale stacjonarnym naszego hospicjum, towarzysząc najciężej chorym pacjentom. Wyróżnia ją spokój i wrażliwość oraz umiejętność pracy w zespole.

 1. Włodzimierz Strogowski

Wolontariusz w Hospicjum Domowym. Wyróżnia go wytrwałość w dążeniu do celu, wyjątkowy kontakt z pacjentem w domu oraz odpowiedzialność i systematyczność w pomocy administracyjnej, jest z nami od czterech lat.

 

HONOROWY WOLONTARIUSZ FUNDACJI HOSPICYJNEJ - WOLONTARIAT SZKOLNY

 1. Przedszkole nr 66 w Gdańsku

Mimo najmłodszych lat, podopieczni Przedszkola nr 66 od początku są zaangażowani w realizację Dnia Tumbo czyli Dnia Solidarności z Dziećmi i Młodzieżą w Żałobie. Wyróżniają się podczas akcji kreatywnością nauczycieli, zaangażowaniem rodziców i wrażliwością dzieci. Chętnie uczestniczą w różnych charytatywnych akcjach.

 1. Szkoła Podstawowa nr 80 im. Budowniczych Portu Północnego w Gdańsku

Szkoła bierze aktywny udział w każdej z siedmiu edycji Dnia Tumbo. W tym czasie cała społeczność angażuje się w pomoc osieroconym dzieciom, przygotowując pomarańczowe kwesty. Szkoła w wyjątkowy sposób uczy najmłodsze dzieci jak rozmawiać z innymi o chorobie  i śmierci. Zawsze otwarta na współpracę z mediami. Można na nich liczyć podczas Pól Nadziei i listopadowych kwest.

 1. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Gdańsku

Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami sportowymi im. Armii Krajowej w Gdańsku to przyjazne miejsce dla działań o charakterze charytatywnym. Od kilku lat prężnie rozwija się szkolna grupa wolontariatu „Pomagamy Forever SP2”, organizująca akcje na terenie szkoły i poza nią. W swoich działaniach nie zapominamy o potrzebujących dzieciach i seniorach z naszej dzielnicy. Dzięki kreatywności i wyobraźni naszych wolontariuszy staramy się szukać nowych pomysłów niesienia pomocy na różnych płaszczyznach.

 1. Publiczna Szkoła Podstawowa „Olimpijczyk” im. Heleny Rakoczy w Gdańsku

Koordynatorem szkolnego koła wolontariatu jest pan Grzegorz Dybizbański: „Jako opiekun Wolontariatu cały czas się uczę i podchodzę do mojej pracy z ogromną pokorą. Bardzo lubię zachęcać dzieci do działalności na rzecz hospicjum, a angażowanie naszej Szkoły Publicznej Olimpijczyk jest czymś fajnym i rozwijającym dla dzieci. Dla mnie jako katechety jest  dobrym czasem, by na bazie przestrzeni wolontaryjnej spotkać się z uczniami i zrobić razem coś dobrego dla innych. Jako człowiek nie lubię stać w miejscu, lubię się uczyć i odkrywać nowe formy pomocy. Staram się przekazać Wolontariuszom, że czas spędzony na pomocy innym nigdy nie jest czasem straconym i zmarnowanym”.

 1. Morska Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Doby w Gdańsku

Mottem Morskiej Szkoły  Podstawowej im. Aleksandra Doby w Gdańsku jest „wychowanie przez pomaganie”.  Pomagając uwrażliwiamy, a przede wszystkim uświadamiamy, że każdy z nas może być kiedyś w potrzebie.  Próbujemy w Uczniach zaszczepić myśl, że miarą człowieczeństwa jest to ile dajesz, a nie to ile posiadasz.  Każdego roku uczestniczymy w około 20 akcjach charytatywnych, a na stałe współpracujemy i wspieramy Fundację Hospicyjną z Gdańska.

Szkolną Koordynatorką Wolontariatu jest pani Małgorzata Sokołowska.

 1. Zespół Szkół Kreowania Wizerunku

„To nie przypadek, że w naszej szkole działa Koło Wolontariatu. Okazało się, że duże pokłady empatii ma wielu z nas. A siły należy mierzyć na zamiary, zatem zaczęło się - nasze POMAGANIE. Początkowo odwiedzaliśmy Domy Samotnych Matek, zbieraliśmy potrzebne artykuły dla ubogich rodzin, była także zbiórka odzieży dla potrzebujących. Odwiedzaliśmy Dzieci w Szpitalu Dziecięcym na Polankach, wspieraliśmy akcje Mukowalecznych...  zapraszaliśmy Seniorów do naszej placówki, by jeszcze bardziej zintegrować się z otoczeniem. Pomagamy również zwierzętom. Zaangażowani uczniowie działają nieustannie: organizacja Kiermaszów Ciast, Dni Tumbo, udział w akcjach żonkilowych, były zbiórki zapałek i plastikowych nakrętek, kwesty w marketach, zbiórki żywności, wolontariusze na targach... jesteśmy aktywni. POMAGANIE nas nakręca :)”

 1. IV Liceum Ogólnokształcące im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza w Gdańsku

Koordynatorem szkolnego koła wolontariatu przy IV LO jest Piotr Jan Krysztofiak, rocznik 68. W tym roku mija mu 30 lat pracy jako nauczyciel religii w Nowym Porcie – najpierw w podstawówce, potem w gimnazjum a obecnie w liceum.
Z Hospicjum im. ks. E Dutkiewicza współpracuje nieprzerwanie od drugiej edycji Pól Nadziei, czywiście biorąc co roku udział w żonkilowej kweście.
Jego pasją jest muzyka. Jest członkiem "Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny", wokalistą w zespole rockowym "Klatka" oraz częścią zespołu szkolnego "Genius Loci" w którym młodzież niejednokrotnie stawia swoje pierwsze kroki na scenie.

 

HONOROWY FILANTROP FUNDACJI HOSPICYJNEJ

Aleksandra i Marek Rostkowscy Omida SA

Firma Omida SA to polski lider transportu drogowego w kraju i Europie. Struktura przedsiębiorstwa składa się z 20 oddziałów w całej Polsce, którą reprezentuje ponad 200 spedytorów oraz sieć kilkuset przewoźników w kraju i Europie.

Marek Rostkowski to CEO Omida Group. Od 2002 roku jest związany z branżą TSL. Absolwent studiów MBA Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Współzałożyciel oraz Prezes Omida Logisitcs Sp. z o.o. Motywują go kolejne sukcesy. Uważa, że ważnym elementem rozwoju każdego człowieka jest możliwość samodoskonalenia się, dlatego jest mentorem w Fundacji Columbus oraz programie rozwoju dla młodzieży licealnej The Grade. Stojąc na czele Omida Group wspiera aktywności na rzecz rozwoju kompetencji pracowników oraz integracji. Zaangażowany w wiele lokalnych inicjatyw. Kieruje się dewizą, że "dzięki uczeniu się i stosowaniu zdobytej wiedzy możesz rozwiązać każdy problem, pokonać każdą przeszkodę i osiągnąć każdy cel, jaki sobie postawisz."

 1. Fala Sportu TV

Pierwsza na Pomorzu telewizja sportowa FALA Sportu TV, która powstała w trzech osobnych głowach osób, chcących zrobić coś więcej. Rafał, Marek i Paweł spotkali się założyli najpierw jeden program, potem trzy a teraz mają już za sobą ponad 200 produkcji. Jej programy w mediach społecznościowych wyświetliło już ponad 150 tysięcy osób! Chłopaki, mimo że działają na sportowo, nie zapominają o pomaganiu,  w tamtym roku wspierali nas przy różnego rodzaju transmisjach, zorganizowali kilka licytacji charytatywny a ich dziennikarze bezpłatnie pojawiają się prowadząc nasze imprezy. Ba wykombinowali ze szkoła 92 mecz kibiców, z którego dochód powędrował na akcję Pola Nadziei. Weseli, żartownisie o wielkich sercach.

 1. Aleksandra Przelicka z Przyjaciółmi

Zgrana grupa Sąsiadów zamieszkuje przy jednej z gdańskich ulic od mniej więcej 2014 roku. Lubią spędzać ze sobą czas, część z nich ma wspólne zainteresowania – wycieczki rowerowe, biegi, kino. Poznali się lepiej, organizując sąsiedzkie ogniska, bawiąc się i rozmawiając do późnej nocy. Jednak łączą ich nie tylko beztroskie chwile rozrywki – równie istotna jest wspólna pasja niesienia pomocy innym. Ogromną satysfakcję daje im wymierny efekt podejmowanych działań. Razem, tak dorośli, jak i dzieci, wspierają Fundację Hospicyjną. Od kilku lat uczestniczą w akcji „Mikołaje, łączcie się!” organizowanej na rzecz podopiecznych Funduszu Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga, a niektórzy w charakterystycznych pomarańczowych koszulkach reprezentują także Hospicjum jako TUMBOteam w organizowanych biegach krótko- i długodystansowych. Chętnie odpowiadają również na nagłe potrzeby Hospicjum, jak choćby zbiórka baterii czy żywności. Wierzą, że poczucie wspólnoty ma ogromne znaczenie w dzisiejszych czasach. Okres izolacji, jak również obecna niepewna sytuacja uzmysławiają, jak ważny jest drugi człowiek, okazywane wsparcie i towarzyszące temu poczucie, że możemy na siebie liczyć. Łączenie sił i wspólne działanie daje poczucie sensu i swoistego spełnienia. Świadomość, że przekuwa się ono w dobro niesione potrzebującym, staje się kołem napędowym do jeszcze większego zaangażowania.

 1. Michał Kiciński

Współzałożyciel i udziałowiec CD Projekt, współtwórca serii gier Wiedźmin, której sprzedano ponad 20 mln kopii na świecie. Laureat konkursu EY Entrepreneurs of the Year (2008). W 2014 r. znalazł się na Liście 100 Najbogatszych Polaków „Forbes”. Jako inwestor wspiera m.in: ośrodek medytacyjno-rozwojowy Oddechowo, reaktywację słynnej Unitry, rodzimą markę Mudita, a także spółkę Polbionica, w której polscy naukowcy pracują nad wydrukiem 3D trzustki, by móc ją przeszczepiać chorym na cukrzycę typu 1.

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
OFERTY PRACY
WSPIERAJ NAS

CHARYTATYWNE KARTKI ŚWIĄTECZNE

 

Wolontariat opiekuńczy

 

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska