Jak rozmawiać z dzieckiem, które przeżywa żałobę po bliskiej osobie? Czy pocieszenie jest w ogóle możliwe? Jak pomóc małemu człowiekowi, którego świat właśnie rozpadł się na kawałki? 21 listopada w szkołach i przedszkolach w Gdańsku i w całej Polsce obchodziliśmy Dzień Tumbo – Dzień Solidarności z Dziećmi i Młodzieżą w Żałobie, którego celem jest psychologiczne i socjalne wsparcie osieroconych dzieci i nastolatków.

Czym jest Dzień Tumbo?

To część programu Funduszu Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga, który działa w ramach Fundacji Hospicyjnej. Program adresowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych i oferuje wsparcie nauczycieli w przygotowaniu dzieci i młodzieży do radzenia sobie z uczuciami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby. Specjalnie przygotowane i dostosowane do wieku uczestników scenariusze zajęć dają możliwość poruszenia trudnego tematu śmierci w przystępny sposób.

Pomarańczowy słonik – maskotka Funduszu Dzieci Osieroconych

Symbolem Funduszu Dzieci Osieroconych jest pomarańczowy słonik o imieniu Tumbo. Dlaczego akurat on? Słonie to bardzo wrażliwe, emocjonalne zwierzęta, które przeżywają żałobę i opłakują śmierć swoich bliskich. Tumbo również stracił rodziców, ale poradził sobie ze smutkiem po stracie. Teraz jego misją jest pocieszanie dzieci i sprawianie, by na ich twarzach znów pojawił się uśmiech.

Dzieci wspierają dzieci

W tym roku do Dnia Tumbo dołączyło 110 placówek. Niektóre z nich brały udział po raz pierwszy, a dla niektórych święto pomarańczowego słonika stało się już doroczną tradycją. Przebieg Dnia Tumbo różni się w każdej szkole. To od jej społeczności – uczniów, pedagogów i rodziców – zależy, jak będzie wyglądał. I tak na przykład w Szkole Podstawowej nr 42 im. Ignacego Paderewskiego w Gdańsku uczniowie przygotowali tablicę, do której mocowali podpisane przez siebie słoniki i serduszka na znak solidarności z dziećmi i młodzieżą w żałobie. W Szkole Podstawowej nr 1 w Gdańsku pojawiła się specjalna księga, w której uczniowie zapisywali słowa pełne wsparcia i życzliwości. Odbyła się nawet charytatywna zumba. Dużą popularnością cieszyły się okolicznościowe kwesty i kiermasze domowych wypieków, z których dochód uczniowie przeznaczą na wsparcie dzieci osieroconych.

Nie tylko zabawa

Podczas Dnia Tumbo akcjom charytatywnym towarzyszyły lekcje wychowawcze, w czasie których uczniowie wraz z nauczycielami wspólnie zastanawiali się, w jaki sposób można pomóc dzieciom przeżywającym śmierć bliskiej osoby. Uczestnicy zajęć próbowali odpowiedzieć na pytania: Czym jest żałoba? Z jakimi emocjami się kojarzy? Czy wiem co powiedzieć osobie w żałobie? Zajęcia wychowawcze były również okazją do przyjrzenia się własnym emocjom w bezpiecznej i życzliwej przestrzeni.

Fundusz Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga

Fundusz Dzieci Osieroconych działa przy Fundacji Hospicyjnej od 2006 roku. Jego celem jest wsparcie psychologiczne i socjalne dzieci, których bliscy są lub byli pod opieką hospicjów. Po śmierci rodzica, sytuacja rodziny może się zmienić diametralnie. Wiele sierot doświadcza społecznego wykluczenia z powodu biedy, dlatego tak istotne jest wsparcie materialne dla dzieci osieroconych. Dzięki akcjom charytatywnym FDO, takim jak Kolorowy Piórnik, Uśmiech Dziecka na Dzień Dziecka, Mikołaje Łączcie się, możemy wspierać edukację sierot, umożliwić im realizowanie swoich pasji, a także organizować wakacyjny wypoczynek. Równie ważna jest pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży po stracie bliskiej osoby. W ramach programu Tumbo Pomaga Fundacja Hospicyjna zapewnia wsparcie psychologiczne dla rodzin w żałobie, publikuje broszury o żałobie oraz bajki terapeutyczne, a także  prowadzi tumbolinię 800 111 123 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, lecz również dla dorosłych, którzy poszukują pomocy w obliczu straty.

Program Dzień Tumbo organizowany przez Fundację Hospicyjną w ramach Funduszu Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga został sfinansowany przez Miasto Gdańsk.

Dziękujemy Miastu Gdańsk, zaangażowanym szkołom, darczyńcom prywatnym i sponsorom, pedagogom, wolontariuszom i wszystkim, których praca zmienia świat dzieci osieroconych na lepsze. 

 

 

 

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

 

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska