Historia życia Pani Profesor mogłaby posłużyć scenarzyście za materiał do filmu. Byłaby to opowieść o osobie wielu talentów i doświadczeń, która swoją wrażliwość przekuła na zawód i służbę na rzecz ludzi chorych i umierających. Dzisiaj z wielką radością i dumą świętujemy setne urodziny profesor Joanny Muszkowskiej-Penson, osoby łączącej pokolenia, wielkiej lekarki i przyjaciółki Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku. 

Profesor Muszkowska-Penson przyszła na świat 25 października 1921 roku w Warszawie. Patrząc z dzisiejszej perspektywy w zupełnie innym świecie, jakby wyjętym z podręczników historii. Obowiązki prezydenckie pełnił w tamtym czasie jako Naczelnik Państwa Marszałek Józef Piłsudski, premierem był Antoni Ponikowski, głową kościoła rzymskokatolickiego był kardynał Giacomo della Chiesa - papież Benedykt XV, zaś prezydentem Stanów Zjednoczonych Warren Harding. 

Dzieciństwo i wczesna młodość profesor Muszkowskiej-Penson przypadły na lata międzywojenne. Wybuch II Wojny Światowej położył się cieniem na całym pokoleniu urodzonych wtedy ludzi, jak choćby rówieśnika profesor – poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Joanna Muszkowska-Penson podobnie jak wiele innych osób w jej wieku włączyła się w 1940 roku w walkę z okupantem, wstępując do Związku Walki Zbrojnej, późniejszej Armii Krajowej, za co w 1941 została osadzona przez Gestapo na Pawiaku, a następnie w obozie koncentracyjnym Ravensbruck, gdzie doczekała wyzwolenia w 1945 roku.

Po wojnie rozpoczęła studia na Akademii Medycznej w Łodzi, którą ukończyła w 1950 roku. W 1976 roku otrzymała tytuł profesorski, specjalizowała się w nefrologii i chorobach wewnętrznych. W sierpniu 1980 roku wsparła strajkujących stoczniowców. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywała działaczy opozycji, była również tłumaczką i osobistą lekarką lidera Solidarności, Lecha Wałęsy. Wtedy również związała się z ruchem hospicyjnym, który w Gdańsku zaczął tworzyć ks. Eugeniusz Dutkiewicz. Początkowo stworzone przez księdza Hospicjum Pallottinum podejmowało się opieki w miejscu zamieszkania pacjentów. Tak wspomina tamten czas Joanna Muszkowska-Penson.

- Wolontariusze uczyli się pracy przy umierających, z nielicznej wówczas literatury, od siebie wzajemnie i od chorych poznając ich potrzeby. Lecz przede wszystkim od księdza Dutkiewicza, którego niezwykły dar polegał na nawiązywaniu od pierwszej chwili głębokiego porozumienia i wzajemnej przyjaźni z chorym. – mówiła w Dziejach Pallotyńskiego Hospicjum w Gdańsku 1983-2008.

Profesor związana jest od samego początku z Hospicjum Dutkiewicza. Wielokrotnie podkreślając jego rolę nie tylko w zakresie opieki medycznej nad chorym, ale również w kwestii troski o zdrowie duchowe i emocjonalne człowieka. Wyrazicielem tego jest Hospicyjna Gościna Serca. Dzięki niej chorzy i ich rodziny przestawali doświadczać samotności, spotykali ludzi, którzy ofiarowywali im wsparcie. Jedną z takich osób był ksiądz Dutkiewicz, o którym opowiadała w publikacji pod redakcją ks. Piotra Krakowiaka – Dzieje Pallotyńskiego Hospicjum w Gdańsku 1983-2013.

 - Ksiądz Dutkiewicz był Samarytaninem, który nie poczytuje sobie za zasługę, że udziela pomocy umierającemu, lecz Samarytaninem, który czuje wdzięczność wobec chorego, że to jego wybrał, aby obdarzyć sympatią i zaufaniem. – mówiła profesor Muszkowska-Penson. 

Joanna Muszkowska-Penson została uhonorowana w 2006 rok Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, zaś w 2018 roku otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Gdańska.

W imieniu całej społeczności Hospicjum Dutkiewicza życzymy Pani Profesor z okazji setnej rocznicy urodzin wielu lat w zdrowiu i pogodzie ducha.

Poniżej link do wywiadu, którego udzieliła Pani Profesor, opowiada w nim o Hospicjum Dutkiewicza.

https://www.facebook.com/FundacjaHospicyjna/videos/356912329525261

 

 

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska