Nikomu nie trzeba przypominać, jakie święto przypada 1 czerwca. Obchodził je każdy, gdy był dzieckiem, co roku oczekuje go ten, kto wciąż nim jest. Co jednak, gdy do tej pory świętował ze swoim bratem lub siostrą, a teraz pozostał sam? Z myślą o dzieciach, które znalazły się w takiej sytuacji, premiera książki „O bracie, który nie opowiadał bajek” – siódmej pozycji z serii „Bajka Plasterek” – odbędzie się właśnie 1 czerwca. Fundacja Hospicyjna, która jest wydawcą książki, ma nadzieję, że podobnie jak wszystkie wydane do tej pory „Bajki Plasterki” pomoże ukoić ból straty i przywróci osieroconym dzieciom uśmiech, nie tylko w dniu ich święta.

Bohaterami opowiadania są dwaj bracia: Piotrek i Paweł. Pasją 16-letniego Pawła są zwierzęta, szczególnie te z dalekich krajów.

Zna przeróżne ciekawostki na ich temat, a „w przyszłości chce zostać lekarzem od małp, słoni, pewnie też malajskich niedźwiedzi i afrykańskich okapi”. Marzy o podróży na Madagaskar, w którą najchętniej wybrałby się ze swoim młodszym bratem Piotrkiem. To jemu opowiada zazwyczaj historie o egzotycznych stworzeniach żyjących gdzieś daleko na świecie, które często przypominają niewiarygodne bajki. Kiedy Paweł zaczyna chorować, Piotrek ma coraz mniej okazji do ich wysłuchania. Pewnego dnia Paweł trafia do szpitala. Wszystko się zmienia. Piotrkowi brakuje Pawła, ale też rodziców, którzy poświęcają całą uwagę coraz bardziej choremu bratu. Kiedy Paweł umiera, Piotrek nie potrafi oswoić się z jego odejściem, reagując czasem złością na to, że go zostawił, że nie opowie mu już żadnej historii. Powrót do zwykłej codzienności nie jest łatwy, ale dzięki troskliwym rodzicom, wyrozumiałej nauczycielce i przyjacielowi z klasy w końcu jest możliwy. Na horyzoncie znów pojawia się marzenie o wyprawie na Madagaskar, którego spełnienie jest bliższe niż by się wydawało.

„O bracie, który nie opowiadał bajek” to kolejna z serii „Bajka Plasterek”, przeznaczona dla dzieci w wieku 4-9 lat, które straciły brata lub siostrę. To historia, dzięki której osierocone rodzeństwo z pomocą swoich rodziców i opiekunów może znaleźć plasterek na zranione serce i przejść żałobę, nie tracąc nadziei na to, że znów będzie można śmiać się i marzyć.

Opowiadanie terapeutyczne „O bracie, który nie opowiadał bajek” napisała Magda Lic, autorka czterech innych bajek z serii, a zilustrowała Agnieszka Żelewska, dwukrotna laureatka prestiżowej nagrody Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY dla najlepszej książki dla dzieci.

Patronat nad książką objęły: Polskie Radio Dzieciom, MiastoDzieci.pl oraz Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne.

Kup książkę - kliknij