Wraz z nadejściem wiosny na półkach Biblioteki Tumbo Pomaga, pojawił się kolejny tytuł w ramach serii „Bajka Plasterek”  – „Koralikowa historia”. Książeczka, podobnie jak pozostałe z cyklu, dedykowana jest dzieciom w wieku 4-9 lat, które łączy doświadczenie choroby i śmierci bliskiej osoby i które nie poradzą sobie bez mądrego wsparcia dorosłego.

Narratorem w bajce jest tytułowy koralik, który opowiada o niezwykłej przyjaźni małej Zosi z jej dorosłą sąsiadką Igą. Towarzyszy w ich wspólnych, szczęśliwych chwilach przy nawlekaniu wisiorków czy zabawie w „chmurobranie”. Przysłuchuje się niesamowitym opowieściom Igi, która podróżując po świecie i zbierając koraliki do swojej kolekcji, znała ich bardzo dużo. Kiedy Iga zaczyna chorować, jest też świadkiem rosnącego niepokoju, potem smutku i wreszcie rozpaczy dziecka, które przeczuwa, że ciężka choroba przyjaciółki rozłączy je na zawsze. Koralik ma bardzo ważne zadanie. Niczym prawdziwy plasterek ma sprawić, by przewidywany ból rozstania był odrobinę mniejszy.

 „Koralikowa historia” to bajka terapeutyczna, czyli specjalna bajkowa kategoria, w której świat przedstawiony w utworze ma konkretne zadanie – wesprzeć proces zdrowienia dziecka po jakiejś traumie. „Poprzez odnalezienie podobieństw z tym, co przytrafiło się bohaterowi opowieści, dziecku łatwiej jest zrozumieć swoją sytuację. Dzięki temu żałoba nie pozostawi w nim negatywnych konsekwencji” – czytamy w ulotce dołączonej do książeczki.

To już szósty tytuł, który powiększył serię Bajka Plasterek. Pierwsza książeczka z serii – „Czary mamy”, wyszła w 2016 roku i jej premiera zbiegła się z inauguracją corocznych obchodów Dnia Tumbo, czyli Dnia Solidarności z Dziećmi i Młodzieżą w Żałobie. W pierwszych latach organizowany było on tylko w gdańskich szkołach, w następnych do jego przygotowań w swoich placówkach oświatowych zaczęły przyłączać się inne miasta. Bazą merytoryczną wydarzenia jest program wsparcia psychologicznego Tumbo Pomaga, który Fundacja Hospicyjna realizuje od 2014 roku. Wśród jego projektów wymienić należy także uruchomienie portalu tumbopomaga.pl – strony o charakterze edukacyjno-pomocowym, oferującej m.in. wskazówki przydatne w sytuacji przeżywania straty przez dziecko, oraz telefon zaufania (tumbolinia: 800 111 123), przeznaczony dla dzieci i młodzieży w żałobie oraz dla każdego, kto chciałby ich wesprzeć. „Bajki Plasterki” są kolejnym projektem, w którego realizacji Fundację od początku wspiera Miasto Gdańsk.  

Poza Zośką z „Koralikowej historii”, wśród „plasterkowych” bohaterów są: Jaś, któremu umiera nagle mama (Czary mamy), Miłka przeżywająca śmierć taty (Za siódma górą), Antoś i Staś rozpaczający po odejściu dziadka (Zaczarowany ogród dziadka), Tosia - smutna, gdy zabrakło jej szalonej babci (45 naprawdę niezwykłych słoni) i słoń Tumbo, który sam mówi i rozumie, co się mówi do niego, a poza tym wraz z pewną rodziną przeżywa śmierć ich wspólnej przyjaciółki gęsi (Trzecie życzenie Tumbo).

Wszystkie opowiadania, jak na plasterki przystało, leczą obolałe serca i dobrze się kończą. Nad ich powstawaniem czuwa dwuosobowy zespół psycholożek: Agnieszka Paczkowska, koordynatorka merytoryczna programu Tumbo Pomaga, z bogatym doświadczeniem w pracy w gdańskim Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC, także wiceprezeska Fundacji Hospicyjnej oraz dr psychologii Maria Rogiewicz, akademicka wykładowczyni, autorka i współautorka wielu publikacji na temat żałoby dziecięcej.

Wśród autorek: Aida Amer, polsko-palestyńska pisarka, Teresa Zaremba, wieloletnia redaktorka oraz Magda Małkowska, również wieloletnia redaktorka i koordynatorka ds. publikacji Fundacji Hospicyjnej.  

„Plasterki”, wydawane w bajkowym formacie 20 × 20, nieodmiennie przyciągają też warstwą graficzną, współgrającą z terapeutycznym przesłaniem. W tej serii leczą i słowa, i ilustracje. Po jednej książce zilustrowały Magda Beneda – znana gdańska malarka oraz Hanna Kmieć, artystka młodego pokolenia trójmiejskich twórców. Pracy nad aż czteroma tytułami podjęła się Agnieszka Żelewska, laureatka Nagród IBBY, jedna z najbardziej znanych polskich ilustratorek książek dla dzieci.

Wszystkie bajki dostępne w księgarni Fundacji Hospicyjnej.

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska