Jeśli by sięgnąć do encyklopedii i sprawdzić ile żyje słoń, to okazałoby się, że średnia długość życia tego ssaka wynosi 70 lat. Jednak w Gdańsku żyje słoń nietypowy, który posiada wszelkie predyspozycje, by swą długowiecznością prześcignąć swoich afrykańskich i indyjskich krewniaków. Mowa o Tumbo, który jest patronem, twarzą i trąbą Funduszu Dzieci Osieroconych. W piątek 19 listopada na wyjątkowej uroczystości świętowaliśmy jego 15 urodziny.

15 lat działalności Funduszu Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga celebrowaliśmy w gościnnych progach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie w auli Atheneum Gedanense Novum – Auditorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza zebrali się przyjaciele słonika, by wspólnie obchodzić jego urodzin. Jak z reguły bywa przy takich okazjach, nie zabrakło wspomnień, rozmów i wzruszeń, oczywiście nie obyło się również bez tortu, który jak nieoficjalnie wiadomo należy do przysmaków każdego szanującego się słonia.

Urodziny, były również znakomitą szansą, by uhonorować osoby, którym los dzieci osieroconych jest szczególnie bliski. W piątkowe przedpołudnie do grona kawalerów i dam orderu Słonika Tumbo dołączyli Krzysztof Olszewski, Iwona Stankiewicz, Magdalena Małkowska, oraz firma Cushman&Wakefield. Natomiast dyplomami za swój wkład w rozwój Funduszu Dzieci Osieroconych zostały uhonorowane Alicja Stolarczyk oraz Anna Włodkowska, a także Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Podczas uroczystości wręczono również Medal – Nagrodę od Marszałka Województwa Pomorskiego, który otrzymała Wiceprezes Fundacji Hospicyjnej Justyna Ziętek. Medalem Prezydenta Miasta Gdańska została uhonorowana Wiceprezes Fundacji Hospicyjnej Agnieszka Paczkowska.

Fundusz prowadzi działalność, która sprawia, że świat dzieci osieroconych, mimo bólu po stracie staje się miejscem bardziej przyjaznym. Tworzony jest przez osoby o otwartych sercach i zaangażowanych w ideę niesienia pomocy. – To za co lubię pracę w organizacji pozarządowej, jest właśnie to, że dostrzegamy potrzebę i widzimy, że recepta jest prosta. Wystarczy mieć świetny zespół, który wymyśli rozwiązanie oraz z pasją i energią będzie je wdrażał. Taki zespół mam, wystarczy posiadać fantastycznych przyjaciół, którzy na prośbę o pomoc mówią – oczywiście. Takich, darczyńców i przyjaciół mamy. – mówiła podczas gali Anna Janowicz Prezes Zarządu Fundacji Hospicyjnej.

Tumbo nie tylko opiekuje się osieroconymi dziećmi. Krocząc śladami słoniowych stóp można spleść swój los z inną osobą, jak miało to miejsce w przypadku rodziny państwa Noch, którzy poznali się za sprawą Funduszu. Podczas urodzin Tumbo goście mogli poznać tą i inne historie osób związanych z gdańskim słoniem. Oprócz osobistych refleksji przedstawiliśmy również garść informacji dotyczących historii, pomocy socjalnej, psychoedukacji dotyczącej Funduszu Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga.

- Fundacja Hospicyjna oraz jej zespół zapaleńców, ludzi pełnych empatii, realizuje projekty, które są wzorem dla innych społecznych organizacji i wyjątkowym partnerem dla Samorządu Województwa Pomorskiego. Słonik Tumbo jest przykładem realizacji fachowej pomocy, niesionej całym sercem – mówił Andrzej Kowalczys Zastępca Dyrektora Departamentu DS. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Tradycyjnie nie zabrakło urodzinowego tortu i życzeń dla słonia. Po uroczystościach w auli przenieśliśmy się na świeże powietrze, gdzie odbyła się ceremonia sadzenia drzewa w Parku Zielonym. Na pamiątkowej tabliczce widnieje napis – Drzewo pamięci o naszych Bliskich Zmarłych. Całość uroczystości spuentował koncert na saksofonie.

Oprócz spotkania w auli Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 w Gdańsku już w piątek 19 listopada świętowano Dzień Tumbo. Na dzieci czekały liczne atrakcje, oraz słodycze.

 

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

 

CHARYTATYWNE KARTKI ŚWIĄTECZNE

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska