W kalendarzu jest taki dzień, w którym społeczność Hospicjum Dutkiewicza zatrzymuje się na moment w zadumie. To rocznica śmierci naszego Patrona księdza Eugeniusza Dutkiewicza SAC, który powołał do życia gdańskie hospicjum. W najbliższą sobotę, 11 września minie 19 lat, od chwili gdy księdza Eugeniusza zabrakło wśród nas.

Dzięki wrażliwości księdza Dutkiewicza w 1983 roku powstało w Gdańsku pierwsze hospicjum domowe. Było to osiągnięcie unikatowe, bowiem stworzona przez księdza placówka Hospicjum Pallottinum była pierwszą tego rodzaju w Polsce. Z czasem kolejne ośrodki zaczęły stosować model opieki nad pacjentami, którego postulatorem był ksiądz Eugeniusz Dutkiewicz.

Kolejnym przełomowym rokiem w posłudze na rzecz chorych był rok 1987. Wtedy ksiądz Dutkiewicz otrzymał od Episkopatu Polski nominację na funkcję Krajowego Duszpasterza Hospicjów. Był pierwszym kapłanem, który ją pełnił. Filozofia pracy na rzecz ciężko chorych, którą wyznawał ksiądz Eugeniusz Dutkiewicz, zawarta została w zbiorze kazań i rozmów z nim  opublikowanych pod tytułem „Drogowskazy”. Jej filarem jest Hospicyjna Gościna Serca, która stanowi fundament opieki nad osobami u kresu życia.

Rok 2002, który tragicznie doświadczył społeczność hospicjum, z uwagi na śmierć jego twórcy, był jednocześnie przełomowy. Bowiem wtedy zakończono budowę Domu Hospicyjnego przy ulicy Mikołaja Kopernika 6 w Gdańsku. Natomiast pierwszych pacjentów przyjęto w 2003 roku. Miejsce to służy do dnia dzisiejszego pacjentom hospicjum, nosząc imię księdza Eugeniusza Dutkiewicza.

Współcześnie Hospicjum im. księdza Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku prowadzone jest przez Fundację Hospicyjną. Całodobową opieką otacza dzieci i dorosłych. Rocznie wsparcie otrzymuje 1000 osób, w tym blisko 40 małych pacjentów. Zespół hospicyjny, otaczający opieką pacjentów Domowego Hospicjum dla Dorosłych, Domowego Hospicjum dla Dzieci, a także oddziału stacjonarnego w Domu Hospicyjnym przy ulicy Mikołaja Kopernika 6. Ponadto Hospicjum zapewnia również pomoc rodzinom podopiecznych oraz dorosłym przeżywającym żałobę i osieroconym dzieciom. Działalność Fundacji Hospicyjnej prowadzona jest również na polu wydawniczym, gdzie promowana jest idea opieki paliatywnej i hospicyjnej. W ramach Fundacji funkcjonuje również Akademia Walki z Rakiem.

Początek życiowej drogi księdza Eugeniusza Dutkiewicza miał miejsce w Sianowie, gdzie przyszedł na świat w 1947 roku. W 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie, a następnie pełnił posługę w gdańskich parafiach. W okresie Solidarności zaangażowany w działalność opozycyjną, w trakcie której pomagał internowanym oraz ich rodzinom. Ksiądz Dutkiewicz zmarł nagle 11 września 2002 roku w wieku 55 lat.

W najbliższy piątek 10 września, w przededniu rocznicy śmierci odbędzie się w Domu Hospicyjnym przy ulicy Mikołaja Kopernika 6  w Gdańsku uroczystość upamiętniająca księdza Eugeniusza Dutkiewicza. O godz. 15.00 w kaplicy zostanie odprawiona Msza Święta, natomiast o godz. 15.45 odbędzie się koncert i wspomnienie założyciela naszego hospicjum

Transmisja live - Facebook Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku

 

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska