Opiekunowie rodzinni, opiekujący się swoimi bliskimi w domach często 24 godziny na dobę, przez wiele lat, potrzebują wsparcia: emocjonalnego, psychologicznego oraz merytorycznej wiedzy o podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych. Dzięki projektowi „Opiekun rodzinny nie musi być sam. Program wsparcia opiekunów rodzinnych osób zależnych w domach.”, finansowanemu przez Fundację PZU, 17 instytucji z całej Polski zorganizuje bezpłatne szkolenia dla 1700 osób.

Fundacja Hospicyjna zaprasza do udziału w projekcie organizacje pozarządowe i  ośrodki działające w ramach ochrony zdrowia lub pomocy społecznej na rzecz osób niesamodzielnych (chorych, starszych, niepełnosprawnych) i ich opiekunów rodzinnych. 28 marca 2019 r. w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku odbędzie się spotkanie otwierające, podczas którego przedstawiciele instytucji, które zgłoszą się do projektu otrzymają praktyczne i formalne informacje niezbędne do przeprowadzenia szkoleń w swoim mieście, dowiedzą się jak przeprowadzić nabór opiekunów, pozyskać osoby do prowadzenia zajęć.

Warunkiem udziału w projekcie jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego i deklaracji uczestnictwa i przysłanie mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 marca 2019 r.

O przyjęciu do projektu decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona. 

Działania planowane w ramach projektu:

  • Ośrodek, który przystępuje do projektu organizuje 5 szkoleń, każde dla ok. 15 opiekunów rodzinnych w okresie od kwietnia do listopada 2019 r. wg ustalonego przez siebie harmonogramu.
  • Każde szkolenie obejmuje praktyczne zajęcia warsztatowe z pielęgniarką, rehabilitantem, psychologiem i pracownikiem socjalnym (razem ok. 4 godzin zegarowych).
  • Ośrodek, który bierze udział w projekcie sam prowadzi rekrutację uczestników szkoleń, zapewnia miejsce szkoleń i wykwalifikowane osoby do przeprowadzenia warsztatów.

Informacje finansowe i organizacyjne

  • Szkolenia dla opiekunów rodzinnych są finansowane z projektu. Osoby prowadzące szkolenia otrzymają wynagrodzenie na podstawie faktury lub umowy podpisanej z Fundacją Hospicyjną.
  • Ze względu na wymagania projektowe ośrodki prowadzące szkolenia muszą udokumentować przeprowadzenie szkoleń poprzez: listy obecności uczestników szkoleń, skany materiałów prasowych, internetowych na temat szkoleń. Te materiały muszą być dostarczone Fundacji Hospicyjnej.
  • Ponieważ projekt jest finansowany przez Fundację PZU jesteśmy zobligowani do publicznego informowania o tym (tzn. umieszczania informacji, że: szkolenia odbywają się w ramach projektu, którego partnerem jest Fundacja PZU lub: w ramach projektu, finansowanego przez Fundację PZU).
  • W informacjach na temat szkoleń musi być także informacja o tym, że organizatorem projektu, w ramach którego odbywają się szkolenia, jest Fundacja Hospicyjna z Gdańska.

Plan spotkania otwierającego

28 marca 2019, Hospicjum ks. E. Dutkiewicza, ul. Kopernika 6 w Gdańsku

              11.55: Powitanie i rozpoczęcie spotkania

12.00 – 12.45: Opiekunowie rodzinni jako partnerzy zespołów opiekuńczych - wyzwania i potrzeby, Anna Janowicz

12.45 – 13.30: Formy wsparcia opiekunów rodzinnych i przeciwdziałanie zespołowi stresu opiekuna (caregiver stress syndrome), Anna Marlęga-Woźniak

13.30 – 13.45: przerwa

13.45 – 14.30: Szkolenia i spotkania dla opiekunów rodzinnych jako element wsparcia w lokalnych środowiskach,

14.30- 15.15: Założenia, kwestie formalne i organizacyjne projektu, Anna Kobylska, Barbara Szynaka

 

 

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
OFERTY PRACY
WSPIERAJ NAS

CHARYTATYWNE KARTKI ŚWIĄTECZNE

 

Wolontariat opiekuńczy

 

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska