Zapraszamy 23 listopada br. na godzinę 17.00 do księgarni Smak Słowa przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 6A na spotkanie z serią opowiadań terapeutycznych dla dzieci przeżywających śmierć bliskiej osoby.

Bajki powstały w ramach programu wsparcia dzieci i młodzieży w żałobie Fundusz Dzieci Osieroconych „Tumbo Pomaga”. W programie wystąpienie Agnieszki Paczkowskiej, hospicyjnej psycholożki i koordynatorki programu, na temat możliwości wsparcia dzieci w żałobie, prezentacja najnowszej książki z serii „Bajka Plasterek” - 45 naprawdę niezwykłych słoni Marty Zaremby z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej, a także rozmowa z osobami zaangażowanymi w prace nad serią.

Spotkanie poprowadzi Beata Szewczyk, dziennikarka Radia Gdańsk.

Marta Zaremba – absolwentka polonistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Przez dziesięć lat była nauczycielką, następnie została redaktorką, od kilkunastu lat pracuje w wydawnictwach edukacyjnych. Jest autorką scenariuszy programów multimedialnych, publikacji metodycznych oraz bajek terapeutycznych.

Agnieszka Żelewska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się grafiką książkową i ilustracją, szyje unikatowe zabawki (Żelkoty). Zilustrowała kilkadziesiąt książek dla dzieci, od lat współpracuje z czasopismem dla dzieci „Świerszczyk”. Prowadzi też warsztaty plastyczne dla dzieci, zazwyczaj związane z ilustracją książkową. Laureatka głównych nagród za ilustrację książkową „Książka Roku” – polskiej sekcji stowarzyszenia IBBY w latach 2000 i 2002, w 2004 jej ilustracje do książki „Bajki o rzeczach i nierzeczach” zostały wpisane na międzynarodową Listę Honorową IBBY (IBBY Honour List).

Brała udział w wielu wystawach ilustracji, m.in. w Sopocie, Krakowie, Rzymie, Warszawie, Bratysławie, Inowrocławiu, Zielonej Górze, Genui, Gdańsku, Tallinie. Zilustrowała trzy książki z serii Bajka Plasterek: Zaczarowany ogród dziadka Aidy Amer, Trzecie życzenie Tumbo Magdy Małkowskiej oraz 45 naprawdę niezwykłych słoni Marty Zaremby.

45 naprawdę niezwykłych słoni to jedno z opowiadań terapeutycznych w serii Bajka Plasterek. Kiedy siedmioletniej Tosi umiera ukochana babcia, a mama zamyka się w swoim smutku po stracie, dziewczynka nie umie poradzić sobie w nowej rzeczywistości. Pomagają dobre pomysły taty i mądre z nim rozmowy oraz babcina kolekcja słoników, w których ukryte są wspomnienia o zmarłej. Całe stado kolorowych dowodów pamięci, dzięki którym babcia jest wciąż obecna. W naszych sercach ludzie mogą przecież żyć nawet wtedy, kiedy umrą.  

Bajki Plasterki to seria opowiadań terapeutycznych przeznaczona dla dzieci w wieku 4–9 lat przeżywających stratę swoich bliskich. Dorosły czytający bajkę wraz z dzieckiem może, odnosząc się do książkowych bohaterów, w łagodny sposób rozpocząć rozmowę o uczuciach. Dzieci, wczuwając się w bajkową postać, mają natomiast szansę odnaleźć własne myśli i powrócić do wspomnień. Każda z bajek powstała pod czujnym okiem psychologów, opatrzona jest specjalnym komentarzem dla rodziców, którzy odpowiednio przygotowani do lektury, mogą nawiązać z dzieckiem rozmowę o zmarłej osobie: mamie (książeczka pt. „Czary mamy”), tacie („Za siódmą górą”), dziadku („Zaczarowany ogród dziadka”), babci („45 naprawdę niezwykłych słoni”) lub innym członku rodziny (”Trzecie życzenie Tumbo”). Bajki można nabyć m.in. w Internetowej księgarni Fundacji www.ksiegarnia.hospicja.pl  

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
OFERTY PRACY
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

 

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska