Kwiecień tradycyjnie jest miesiącem, kiedy Fundacja Hospicyjna wyróżnia wyjątkowych wolontariuszy i filantropów działających na rzecz Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC. Wydarzenie objęte jest patronatem Prezydent Miasta Gdańska, która ufundowała statuetki Bursztynowych Dźwigów, wręczanych laureatom. W tym roku z powodu epidemii i względów bezpieczeństwa nie spotkamy się wiosną na gali w Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Uroczystość została przeniesiona na wrzesień, ale nazwiska nagrodzonych osób mogliśmy poznać już dziś, 27 kwietnia.

- Na przekór wirusowi chcemy przedstawić Honorowych Wolontariuszy w kategorii indywidualnej, wolontariatu szkolnego i wolontariatu pracowniczego oraz Filantropów Fundacji Hospicyjnej. Te nagrody - wyraz naszej wdzięczności - są bardzo ważnym punktem w kalendarzu Fundacji i chcemy tę tradycję podtrzymać - póki co wirtualnie. Wierzymy jednak, że jesienią będziemy mogli bezpiecznie spotkać się w tradycyjnym miejscu i w Sali Wety osobiście przekażemy wszystkim laureatom dyplomy i statuetki Bursztynowych Dźwigów ufundowane przez Prezydent Miasta Gdańsk - mówi Anna Janowicz, prezeska Fundacji Hospicyjnej. - Nasi wolontariusze i darczyńcy są dla nas bardzo ważni.  Świadomość, że są dodaje nam sił i energii do działania. Wiary w to, że nam się uda - dodaje.

Pomaganie jest piękne

Kim są wyróżnieni wolontariusze i filantropii? To ludzie, szkoły i firmy, które są wrażliwe na cierpienie innych, na ich potrzeby. Dzielą się więc tym, co mają, by dać sygnał, że łatwiej pokonać wyzwania wspólnymi siłami. Sylwetki wszystkich nagrodzonych osób i firm oraz wypowiedzi naszych laureatów znajdą Państwo w osobnym dokumencie - „Laureaci i Sylwetki”. Poniżej przedstawiamy ich nazwiska i nazwy.

Honorowi wolontariusze

- W hospicjum jest wiele okazji, by ofiarować swój czas i empatię tym, którzy tak bardzo potrzebują kogoś bliskiego – mówi Regina Grenda. Te okazje widzi i wyjątkowo chętnie wykorzystuje zarówno ona sama, jak i pozostali Honorowi Wolontariusze 2020 w kategorii indywidualnej:  Kamil Gajewski, Artur Łopatniuk, Przemysław Mitraszewski, Adam i Anna Rynkowscy, Jerzy Szczepaniak, Magda Tomsio-Sołtyskowa, Elwira Twardowska i Ulana Witkowska. - Nagroda Honorowy Wolontariusz 2019 roku jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Byłem  nią bardzo zaskoczony – nigdy bym nie pomyślał, że za okazywanie serca drugiemu człowiekowi należy się cokolwiek. To powinna być oczywistość. To jest oczywistość. Obiecuję, że zawsze będę wspierał dobrą robotę zespołu Fundacji Hospicyjnej i zachęcał do tego innych - podsumowuje Kamil Gajewski.

Wolontariat szkolny

Laureatami w kategorii wolontariatu szkolnego zostały dwie gdańskie placówki: Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Zespół Szkół Sportowych i Ogólnokształcących. To niezwykłe przykłady miejsc, gdzie idea wolontariatu hospicyjnego rozkwitła pięknie dzięki wspólnemu wysiłkowi dyrekcji, koordynatorów i uczniów. Od lat udowadniają, że na szkolnych wolontariuszy zawsze możemy liczyć. Jola Giza i Damian Lampka, koordynatorzy Szkolnego Koła Wolontariatu w SP 2,skromnie zauważają, że hospicjum to miejsce, gdzie szkolni wolontariusze uczą się „empatii wobec drugiego człowieka oraz bycia ze sobą”. Irena Adamowska, dyrektor ZSSiO,  podkreśla, że „tak jak sukcesy sportowe naszych wychowanków cieszy fakt, że mogą każdego dnia wyciągnąć pomocną dłoń do drugiego człowieka”. 

Przekaż 1% podatku

 

Tworzymy Centrum Opieki Wytchnieniowej

Przekaż darowiznę online

kwota:

Uśmiech Dziecka na Dzień Dziecka

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002

Rocznik

 

Pomorskie S.O.S

Księgarnia