21 listopada 2019 roku z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień 105 placówek oświatowych w Gdańsku, 9 w Gdyni i 17 z całej Polski planuje obchody „Dnia Tumbo” – słonika, który od 13 lat jest symbolem Funduszu Dzieci Osieroconych „Tumbo Pomaga”, działającego przy Fundacji Hospicyjnej. Tego dnia podczas lekcji uczniowie będą poruszać tematykę śmierci i żałoby.

Co to jest „Dzień Tumbo”?
„Dzień Tumbo” adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a jego celem – wsparcie nauczycieli w przygotowaniu dzieci i młodzieży do radzenia sobie z uczuciami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby. W szkołach odbywają się warsztaty, prelekcje, kwesty charytatywne i zabawy plastyczne – wszystko, by w przyjazny sposób przybliżyć tematykę żałoby, dzięki pomarańczowemu Słonikowi Tumbo.

Z kim można porozmawiać o żałobie dziecka lub nastolatka?
Osoby, które szukają informacji, jak rozmawiać w domu z dzieckiem o śmierci i żałobie, mogą  skontaktować się z psychologami Fundacji Hospicyjnej: mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Na stronie www.tumbopomaga.pl można bezpłatnie pobrać informatory dla rodziców, nauczycieli, dzieci mogą skorzystać z interaktywnych form: kalendarza i skrzynki wspomnień, forum. Prowadzimy również infolinię, pod którą mogą kontaktować się zarówno dzieci, jak i dorośli (od poniedziałku do piątku w godzinach 12-18): tumbolinia tel. 800 111 123

Bajka Plasterek
Osoby, które poszukują narzędzi wsparcia w rozmowie z dzieckiem w żałobie, mogą skorzystać również z serii książek terapeutycznych wydawanych przez Fundację: Bajka Plasterek. Każda z bajek powstała pod czujnym okiem psychologów, opatrzona jest specjalnym komentarzem dla rodziców, którzy odpowiednio przygotowani do lektury, mogą poprzez historie bohaterów książki, nawiązać z dzieckiem rozmowę o zmarłej osobie: mamie (książeczka pt. „Czary mamy”), tacie („Za siódmą górą”), dziadku („Zaczarowany ogród dziadka”), babci („45 naprawdę niezwykłych słoni”) lub innym członku rodziny (”Trzecie życzenie Tumbo”). Bajki można nabyć m.in. w Internetowej księgarni Fundacji www.ksiegarnia.hospicja.pl  

Co dla dzieci i młodzieży w żałobie robi Fundacja Hospicyjna?
Od 13 lat przy Fundacji działa Fundusz Dzieci Osieroconych „Tumbo Pomaga”, udzielający wsparcia socjalnego dzieciom osób, które odeszły pod opieką hospicjów (w ciągu roku blisko 800), oraz wsparcia psychologicznego wszystkim dzieciom i młodzieży po stracie.

Ponadto Fundacja Hospicyjna jest organizatorem pierwszych w Polsce kompleksowych warsztatów dla nauczycieli, psychologów i pedagogów szkolnych poruszających tematykę żałoby uczniów, w ramach których przeszkolono już ponad 500 osób w Trójmieście. Jest także twórcą pierwszego w Polsce portalu internetowego dotyczącego żałoby dzieci i młodzieży: www.tumbopomaga.pl.

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska