Koronawirus zmienił rzeczywistość, w której żyjemy i w której pomoc przewlekle chorym dzieciom i dorosłym niesie Hospicjum domowe i stacjonarne im. ks. E Dutkiewicza w Gdańsku. Teraz stanęło przed nowymi wyzwaniami - koniecznością wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń i środków ochronnych. By móc je zakupić po nowych cenach, Fundacja Hospicyjna założyła specjalną zbiórkę na Facebooku. Zbiórka potrwa do 30 kwietnia. Do zebrania jest 40-50 tys. zł, by zabezpieczyć Hospicjum na kolejny miesiąc.

Maseczki, rękawiczki, płyn do dezynfekcji, fartuchy - ceny tych artykułów drastycznie wzrosły. O ile w całym 2019 roku Hospicjum wydało na ten cel 30 tys. zł, o tyle od marca 2020 potrzebne były środki o wartości 40 tys. zł. To powód, dla którego Fundacja Hospicyjna zdecydowała się zorganizować wielką zbiórkę środków finansowych on-line. Do uzbierania są środki, które pozwolą na pilny zakup 20 tys. rękawiczek, 10. tys. maseczek i 5 tys. fartuchów oraz innych niezbędnych środków medycznych i ochronnych, które pozwolą zaopiekować się bezpiecznie pacjentami, szczególnie narażonymi na działanie koronawirusa. 

Budżet hospicyjny zawsze był skromny. Ważną jego część stanowiły zbiórki i akcje charytatywne, takie jak Pola Nadziei, które w tym roku się nie odbędą. Już samo to powoduje ogromny niedobór środków finansowych, a przecież epidemia to także dodatkowe wydatki. Na liście potrzeb, oprócz maseczek i rękawiczek, pojawiły się nowe pozycje – fartuchy, przyłbice. Rosnąca dziura w budżecie Fundacji Hospicyjnej i Hospicjum stawia pod znakiem zapytania szerokie wsparcie, jakim otaczani byli opiekunowie rodzinni, czy osoby w żałobie. Na grupy wsparcia może nie wystarczyć pieniędzy. Na rękawiczki czy leki nie może ich zabraknąć. 

- Jeszcze niedawno, przed pandemią, maseczki kosztowały około 30 gr, teraz ceny zaczynają się od 3 zł; fartuch fizelinowy kosztował 1,5 zł, teraz kosztuje przynajmniej 8 zł; opakowanie rękawiczek można było kupić za 15 zł, teraz potrzeba minimum 59 zł. Przy jednej sztuce nie jest to tak dramatyczna różnica, ale co gdy zakupy idą w tysiące sztuk? Przy aktualnym zapotrzebowaniu musimy wydać kilkadziesiąt tysięcy więcej! Czujemy presję czasu, bo rzeczy, których potrzebujemy, znikają w błyskawicznym tempie. To, że zamówienie zostało przyjęte, nie oznacza, że będzie zrealizowane albo że ceny w ostatniej chwili nie wzrosną - tłumaczy Anna Janowicz, prezeska Fundacji Hospicyjnej i Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku. - Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie zbiórki na Facebooku, która potrwa do 30 kwietnia. Nasze tradycyjne puszki stoją teraz puste w magazynie. Ale tę wirtualną możemy wspólnie zapełnić, budując tarczę wsparcia dla Hospicjum Dutkiewicza, która pozwoli przetrwać bezpiecznie najbliższe tygodnie i miesiące - dodaje Janowicz.

Ta tarcza to bezpieczeństwo dla Hospicjum. To ochrona dla pacjentów i ich bliskich, lekarzy, pielęgniarek, opiekunek, psycholożek. To szansa, by nikt w tym trudnym czasie nie pozostał bez opieki.

- Nasz hospicyjny dom zawsze rozbrzmiewał gwarem krzątaniny i rozmów wielu osób skupionych na potrzebach pacjentów: ich bliskich, wolontariuszy, lekarzy, pielęgniarek, psychologów. Teraz jest pusto i cicho. Na posterunku został personel medyczny i psychologowie. Nasz zespół chce opiekować się pacjentami równie skutecznie jak przed epidemią, chce chronić nie tylko przed bólem, ale i samotnością, towarzyszyć u kresu życia. Wciąż przyjmujemy nowych pacjentów i trwamy przy ich łóżkach. Jesteśmy największym hospicjum na Pomorzu, a to oznacza też wielką odpowiedzialność za naszych podopiecznych – w skali roku to blisko 2000 dorosłych i dzieci w hospicjum domowym i stacjonarnym - wyjaśnia Agnieszka Paczkowska, psycholożka i członek zarządu Fundacji Hospicyjnej.

Zbiórkę można znaleźć pod tym linkiem: https://www.facebook.com/donate/520588705276029/10157176007006370/ 

Osoba do kontaktu:

Dagny Kurdwanowska
Fundacja Hospicyjna
Kierowniczka ds. Marketingu
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
mob: +48 698053840

 

 

 

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska