Niedziela, 22 kwietnia 2018 r. zapadnie nam wszystkim w pamięć. Nie tylko dlatego, że był to piękny, słoneczny dzień, ale także z powodu fantastycznego wyniku wielkiej kwesty dla pomorskich hospicjów.

W akcję w Pucku, Gdyni, Sopocie i Gdańsku włączyło się 5000 wolontariuszy. Dzięki ich wspaniałemu zaangażowaniu udało się zebrać ponad 660 tys. złotych! Kwestowali od bladego świtu do późnego wieczora, w żółtych koszulkach, z balonami i oczywiście żonkilami. Było nas widać!

Gdańsk na żółto zapowiadał finał akcji już od kilku dni. Dzięki pomocy Pań z Klubu Seniora Motława, uszyte przez nie flagi zawisły wzdłuż al. Zwycięstwa. Było też o nas słychać! Radio Gdańsk przez cztery dni, w samo południe, prowadziło licytacje na rzecz akcji. Licytowana była bluza Kamila Stocha, koszulka Mistrzyń Polski w siatkówce ręcznej, biżuteria od Katarzyny Sokołowskiej, a także…buty Roberta Lewandowskiego! Łącznie dzięki aukcjom udało się zebrać 22 350 zł.  Przeczytaj więcej o licytacjach.

Pozytywnie nastawieni wydarzeniami  z całego tygodnia, z niecierpliwością oczekiwaliśmy startu Żonkilowej Sztafety, która z Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio wyruszyła w niedzielę, o 9.00. Motocykliści odwiedzali kolejne punkty na trasie, zbierali podpisy i pozdrowienia z hospicjów. O 13:00 mieliśmy spotkać się z nimi w Gdańsku i wyruszyć we wspólnej Żonkilowej Paradzie.

Oczekując na ich przyjazd, spotkaliśmy się także w Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta, aby wręczyć tytuły Honorowych Wolontariuszy, Filantropów. Wśród gości byli między innymi: Senator RP Sławomir Rybicki,  europoseł Jan Kozłowski, posłanki Henryka Krzywonos-Strycharska i Małgorzata Chmiel, poseł Jerzy Borowczak, a także nasz ambasador Adam Korol, który jest jednym z nagrodzonych. Do gości dołączył także Pan Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Honorowi Wolontariusze, wśród których były także szkoły i przedszkola, otrzymali statuetki Bursztynowych Dźwigów, ufundowane przez Miasto Gdańsk. Laudacje wygłosił Pan Piotr Kowalczuk, z-ca Prezydenta ds. polityki społecznej. Przeczytaj, kto został nagrodzony. Serdecznie gratulujemy!

Goście uroczystości, wraz z osobami nagrodzonymi, kwestowali na terenie Gdańska Głównego, zachęcając przechodniów do włączania się w zbiórkę, a także do Żonkilowej Parady. Wspólny przemarsz był niesamowity! Nad naszymi głowami powiewały żółte flagi, na szczudłach kroczyli aktorzy Teatru „Feta”. Było nas sporo! Maszerowali z nami przedstawiciele 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku, Straż Miejska, uczniowie gdańskich szkół,  Okręg Pomorski ZHR, przedstawiciele Lechii Gdańsk, firmy Leasing Polski, a także członkowie gdańskiego oddziału Akademii Walki z Rakiem.

Przed pieszymi jechali motocykliści, m.in. Storm Riders wiozący symboliczną flagę akcji, zabezpieczający przejazd Stowarzyszenie Motopozytywni Trójmiasto, za nimi pojazdy zabytkowe Stowarzyszenia Classic Moto Story i Automobil Klub Morski, a także zabytkowy autobus-ogórek. Uroczystego charakteru paradzie nadał udział Morskiego Oddziału Orkiestry Straży Granicznej. Muzycznie zagrzewali nas także bębniarze z grupy Taraban, pod przewodnictwem Sławomira Rodrigueza Porębskiego. Po oficjalnych przemowach i ostatecznym przekazaniu flagi na ul. Długi Targ, tradycyjnie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie, a za sprawą energetycznego Marka Konderaka z TOPdance, zatańczyliśmy „żonkil dance”.

Przez cały dzień wiele dodatkowych wydarzeń odbywało się także w Pucku, Gdyni i Sopocie. Koncerty, wspólny nordic walking, mecz koszykówki. Każdy sposób na integrację i kwestowanie był mile widziany. Solidarnie przeprowadzona akcja przyniosła wspaniały wynik ponad 660 00 tys. zł! To dodaje nam skrzydeł. Dziękujemy wszystkim, z którymi mogliśmy spotkać się tego dnia i zrobić tak wiele dobrego. Do zobaczenia za rok!

Za poprowadzenie parady w Gdańsku dziękujemy dziennikarzom Radia Gdańsk: Magdzie Szpiner i Włodkowi Raszkiewiczowi, a także Marcinowi Oroniowi - DJ-owi Fali. Za nagłośnienie parady dziękujemy Panu Witosławowi Bociągowi i Panu Grzegorzowi Jerszewskiemu. Za zabezpieczenie medyczne dziękujemy Stowarzyszeniu na rzecz Ratownictwa Adiutare, patrolom Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (ZHR Okręg Pomorski) i jego przedstawicielowi Panu Bernardowi Kiedrowiczowi. Za koordynację pracy służb bezpieczeństwa dziękujemy Dariuszowi Gołąbko. Za pomoc w organizacji akcji dziękujemy także Zarządowi Dróg i Zieleni w Gdańsku, Gdańskim Autobusom i Tramwajom. Za wyrażenie zgody na wykorzystanie przedproża budynku Długi Targ 1-7 w celu zorganizowania finału naszej akcji dziękujemy Agencji Rozwoju Pomorza S.A. i Grupie Zarządzającej Pomerania S.A. Za przyjęcie i poczęstunek dla naszych gości i wolontariuszy: Elephant Club, Hard Rock Cafe. Za udostępnienie zaplecza organizacyjnego Piekarni – Cukierni Pellowski. Za relacje fotograficzne dziękujemy Beacie Horyńskiej, Jackowi Rembowskiemu, Arkowi Wegnerowi, Arturowi Łopatniukowi, Jankowi Piotrowskiemu. Za przygotowanie projektów graficznych dziękujemy Fundacji Pracownia, za wydruki firmie ADLON.

Pola Nadziei na Pomorzu 2018 organizowane były na rzecz:

Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Domu Hospicyjnego Caritas im. Św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im Św. Wawrzyńca w Gdyni, wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynową Przystanią” oraz Puckiego Hospicjum pw. Ojca Pio.

Dowiedz się więcej o akcji na www.polanadzieinapomorzu.pl

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002

Tworzymy Centrum Opieki Wytchnieniowej

Zamów kartkę!

Mikołaje, łączcie się!

Rocznik

 

Pomorskie S.O.S

Księgarnia