Wspólnie z Fundacją Agora  zorganizowaliśmy w siedzibie Fundacji Hospicyjnej w dniach 13 i 14 kwietnia oraz 11 i 12 maja 2018 szkolenie dla koordynatorów wolontariatu opiekuńczego na temat tworzenia i koordynacji wolontariatu w środowisku lokalnym. Wykłady, warsztaty, praktyczne porady oraz wymiana doświadczeń miały dać podstawy swoistego vademecum pracy koordynatorów i pomóc otworzyć im drogę do skutecznego inicjowania i rozwijania wolontariatu w ich otoczeniu.

Skupiliśmy  się na kwestiach organizacyjnych, takich jak: rekrutacja i weryfikacja kandydatów do wolontariatu, rozpoczęcie współpracy, szkolenie kandydatów do wolontariatu, warsztat pracy koordynatora wolontariatu, zarządzaniu trudnymi sytuacjami, ale rozmawialiśmy też o sprawach formacyjnych:  rozwoju, budowaniu motywacji, zaufania i siły wewnętrznej wolontariuszy. Nie zapomnieliśmy o  formach promocji idei wolontariatu i wykorzystaniu do niej współpracy z mediami oraz nowych technologii.

Elementem projektu była również wizyta studyjna koordynatorów lokalnego wolontariatu opiekuńczego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (i Środowiskowym Domu Samopomocy) w Radomsku. Stała się okazją do poznania form działalności i organizacji wolontariatu w lokalnych domach podopiecznych i placówce opiekuńczej. Dała możliwość podzielenia się dotychczasowymi doświadczeniami koordynatorów, spostrzeżeniami, dobrymi praktykami i wiedzą.

Na zakończenie cyklu szkoleniowego uczestnicy otrzymali Pakiet Koordynatora, zawierający materiały merytoryczne, w tym wzory pism, formularzy, film edukacyjny, poradniki dla koordynatora i wolontariusza w pdf, ulotki, plakaty, pinsy dla wolontariuszy, książki i tablet.

Nasz program wsparcia koordynatorów przyniósł wymierny efekt: na organizowane przez nich szkolenia dla wolontariuszy zgłosiło się 150 osób, a 120 rozpoczęło wolontaryjną współpracę z ośrodkiem.

W projekcie wzięło udział 15 osób z 13 ośrodków: Stowarzyszenie Samopomocy Terytorialnej w Lublinie, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Uśmiech Nadziei” z Łopiana, Specjalmed sp. z o.o filia Nowy Sącz „Hospicjum domowe”, Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku, Fundacja Okno Nadziei w Dobczycach, OPS Bielany m.st. Warszawy, Dom Pomocy Społecznej w Sopocie, MOPS w Kielcach, OPS w Pszczynie, MOPS w Oławie, DPS w Pelplinie, Fundacja Bursztynowym Szlakiem w Pruszczu Gdańskim, parafia św. Ojca Pio w Gdańsku.

Projekt podsumowano w siedzibie Fundacji Agory w Warszawie.

 

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska