Już po raz trzeci kierujemy do Państwa kampanię, której celem jest poprawa sytuacji opiekunów rodzinnych – osób samodzielnie opiekujących się swoimi chorymi i niesamodzielnymi bliskimi w domach.  Zmiana ich sytuacji to proces, który wymaga czasu, ale także zdecydowanych działań.

Kim jest opiekun rodzinny?

Opiekun rodzinny to osoba opiekująca się w domu swoim bliskim: dorosłym lub dzieckiem, niesamodzielnym z powodu choroby, ułomności lub niepełnosprawności. Wspiera go emocjonalnie, zapewnia opiekę i pielęgnację, pomaga w codziennych czynnościach. Często zajmuje mu to 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez wiele lat. To może być nasz sąsiad, koleżanka, ktoś z rodziny lub współpracowników.

Działania w ramach XV kampanii:

Działania tegorocznej kampanii rozpoczniemy 13 października, w Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Wówczas w całej Polsce odbywać się będą koncerty i inne wydarzenia inicjowane przez hospicja. Kulminację działań kampanijnych przewidujemy na 30 listopada, kiedy w Anglii, za sprawą organizacji CarersUk, obchodzony jest Dzień Praw Opiekuna. Polski Dzień Opiekuna Rodzinnego chcemy rozpocząć merytoryczną dyskusją z udziałem ekspertów i samych opiekunów, podczas której mamy nadzieję wypracować jednolitą definicję terminu „opiekun rodzinny”. Jest to konieczne w celu uspójnienia debaty na temat  systemowych rozwiązań kwestii wsparcia opiekunów. Tego dnia w hospicjach odbędą się również spotkania dla opiekunów, mające na celu ich integrację i uświadomienie, gdzie mogą zwrócić się o pomoc.

Po dyskusji zaprosimy na premierę książki Anny Kulki-Doleckiej Wyjrzeć przez okno, będącej nie tylko zapisem codzienności opiekuna rodzinnego chorego przewlekle dziecka, ale także rodzajem dobrego merytorycznie poradnika. Autorka z wykształcenia jest psychologiem, a jej rodzina od lat znajduje się pod opieką Domowego Hospicjum dla Dzieci ks. Dutkiewicza SAC. Mamy nadzieję, że ta książka okaże się ważną pozycją dla wielu opiekunów rodzinnych,  którzy często skupieni na opiece nad bliską osobą, zapominają o własnym zdrowiu i potrzebach. Anna Kulka-Dolecka proponuje, by… wyjrzeli przez okno i znaleźli dla siebie swoją przestrzeń.

Przez cały czas trwania kampanii będziemy także przekonywać dziennikarzy prasy lokalnej i ogólnopolskiej, aby podjęli temat opiekunów rodzinnych. 30 listopada, dzięki współpracy podjętej z Fundacją Agory, na łamach „Gazety Wyborczej” ogłosimy również konkurs dla uczniów na tekst dotyczący wsparcia opiekunów. Uświadamianie kolejnym pokoleniom wagi ich aktywności jest ważnym elementem w strategii rozwijania sieci wolontariatu w całej Polsce. Już teraz koordynatorzy z kilkunastu miast, przeszkoleni w poprzednich kampaniach, tworzą i zachęcają do włączania się w  Lokalny Wolontariat Opiekuńczy.

Zmiana sytuacji opiekunów to zadanie dla nas wszystkich: zarówno instytucji na poziomie ogólnopolskim, jak i lokalnych społeczności, w których pomoc możemy kierować ku konkretnym osobom. To sprawa, która dotyczy wielu z nas, a w obliczu statystyk potwierdzających starzenie się społeczeństwa, potrzeba podjęcia konkretnych działań jest coraz bardziej nagląca.

Patronat honorowy:

Rzecznik Praw Obywatelskich

Krajowy Duszpasterz Hospicjów

Ogólnopolskie Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywnej

Patronat medialny:

Medonet

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Sponsor:

Satel

Pliki do pobrania:

plakat A3 pdf

plakat A3 jpg

plakat A4 pdf

plakat A4 jpg

ulotka jpg przód

ulotka jpg tył

ulotka pdf

scenariusz warsztatu na Dzień Opiekuna

Ośrodki biorące udział w kampanii:

1. Fundacja Hospicyjna i Hospicjum im. dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC
  2. Fundacja Pro Salute
  3. Hospicjum Sosonowieckie im. św. Tomasza Ap.
  4. Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum
  5. Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne PALIUM
  6. Stowarzyszenie na Rzecz Chorych z Chorobą Nowotworowa "PROMYK”
  7. NZOZ Caritas Diecezji Łomżyńskiej