5–6 października 2018 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się IV Konferencja Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza, pt. „Interdyscyplinarne aspekty opieki u kresu życia”. Wydarzenie organizowane było między innymi z okazji jubileuszu 35-lat pracy Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC i 15-lecia Fundacji Hospicyjnej.

W konferencji wzięło udział wielu znamienitych gości z kraju i zagranicy, w tym przedstawicielki sióstr Pallottynek: s. Liberata Nyiongira, Radna Generalna Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego z Afryki, dż s. Josphine D’Souza, wice-generalna Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego z Indii i s. Kazimiera Kaczykowska, przełożona wspólnoty sióstr Pallotynek w Gdańsku. Wśród gości nie zabrakło ks. Adama Kamizeli, vice-prowincjała Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. Bardzo miło było nam gościć także Panią Jolantę Stokłosę, Prezes Forum Hospicjów Polskich, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Cieszymy się, że w konferencji wzięła udział również Pani Małgorzata Grodziewicz, Dyrektor Oddziału Pomorskiego NFZ.

Nasz zagraniczny gość i prelegent, dr Robert Twycross wygłosił wykład pt. „Opieka paliatywna wczoraj, dziś i jutro. Wieczne wyzwania”, następnie uczestniczył w debacie: „Dobre praktyki i trudności w opiece paliatywno-hospicyjnej”, w której wzięli udział także: lek. med. Andrzej Gryncewicz, ks. dr hab. Piotr Krakowiak, prof. UMK, mgr Agnieszka Paczkowska, dr n. med. Leszek Pawłowski i mgr Elżbieta Skowrońska. Sesję wraz z debatą moderowała Prezes Fundacji Hospicyjnej Anna Janowicz.  

Drugiego dnia konferencji odbyły się cztery sesje wykładowe: fizjoterapeutyczna i wielospecjalistyczna, moderodwane przez lek. med. Andrzeja Gryncewicza, sesja dotycząca aspektów leczenia bólu prowadzona przez dr. n. med. Tomasza Bussa oraz sesja poruszająca aspekty psychiatryczne, którą kierowała mgr Agnieszka Paczkowska.

Szczere gratulacje składamy wszystkim, którzy podczas jubileuszowej sesji zostali wyróżnieni nagrodami:

Medal 100-lecia Niepodległości Prezydenta Miasta Gdańska wręczył Pan Piotr Kowalczuk za-ca prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej.

Nagrodzeni:

Joanna Chajko Rutkowska

Kiedyś wolontariuszka, a od wielu lat wspaniała lekarka. Z Hospicjum Stacjonarnym im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku związana od samego początku.

Jacek Wierzbowski

Lekarz domowej opieki Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC. Z hospicjum związał się tuż po studiach, kiedy ksiądz Eugeniusz Dutkiewicz formował pierwsze zespoły gdańskiej hospicyjnej opieki domowej.

Anna Banach

Wieloletnia wolontariuszka Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Brała udział w tworzeniu oddziału stacjonarnego oraz Fundacji Hospicyjnej. Była członkiem pierwszego zespołu Rady Fundacji Hospicyjnej. Obecnie specjalistka farmacji i kierownik działu farmacji w hospicjum.

Siostra Wiesława Klekotko

Już w latach 80 opiekowała  się chorymi znajdującym się u kresu życia. Tworzyła początki hospicyjnej opieki domowej wraz z ks. Eugeniuszem Dukiewiczem, siostrami Pallotynkami, profesor Joanną Penson i profesor Krystyną de Walden Głauszko.

Medal Marszałka Województwa Pomorskiego „De nihilo nihil fit” wręczył Pan Paweł Orłowski, członek zarządu województwa pomorskiego wraz z  Anną Janowicz, Prezes Fundacji Hospicyjnej.


Nagrodzeni:
Maria i Ryszard Kłosowie

Byli świadkami tworzenia hospicjum domowego i hospicjum stacjonarnego od podstaw. Służyli dobrą radą i wsparciem księdzu Dutkiewiczowi. Obecnie ponownie zaangażowani w tworzenie formacji duchowej ośrodka i wolontariat.

Kowalczyk Grażyna

Należała do grona pielęgniarek, które doskonaliły swój zawód u boku ks. Eugeniusza, w hospicjum domowym. Razem z zespołem współtworzyła także wzorzec pracy pielęgniarskiej na oddziale stacjonarnym. 

Maria Mularczyk

Wiele lat pracowała w hospicjum domowym, podjęła się także współtworzenia zespołu oddziału stacjonarnego. Przez kilka lat była pielęgniarką oddziałową.

Alicja Stolarczyk

Idee hospicyjne poznała bezpośrednio poprzez spotkania z ks. Dutkiewiczem. Była świadkiem powstawania planów i marzeń związanych z opieką hospicyjną w Polsce. Część z nich po wielu latach mogła wcielać w życie jako prezes Fundacji Hospicyjnej.

Ks. Jędrzej Orłowski

Bezpośredni uczeń i kontynuator formacji duchowej ks. Eugeniusza Dutkiewicza, wieloletni dyrektor Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC.

Ks. Piotr Krakowiak

Spotkanie z ks. Eugeniuszem Dutkiewiczem, jako młodego diakona, zaważyło na jego całym życiu. Zafascynował się ideami hospicyjnymi. Po nagłej śmierci ks. Dutkiewicza był nadzieją zespołu i temu podołał. Założyciel Fundacji Hospicyjnej, która stała się ostoją Hospicjum ks. E. Dutkiewicza.

Specjalna nagroda „Team 30-lecia” trafiła do naczelnej pielęgniarki Hospicjum: Elżbiety Skowrońskiej i dyrektora ds. medycznych Hospicjum: Andrzeja Gryncewicza, którzy pracują razem od lat 80-tych. Wspólnie przeszli drogę od początków hospicjum, poprzez formowanie się jego struktur, budowę Domu Hospicyjnego, aż do dziś. Razem stawiają czoła wyzwaniom współczesności. Wytrwale dbają o chorych, ich bliskich, są nieocenionym źródłem wiedzy i doświadczenia dla całego zespołu hospicyjnego.

Jubileuszowa nagroda trafiła także do Justyny Ziętek, Dyrektor ds. Opieki Socjalnej i Pozyskiwania Środków Fundacji Hospicyjnej, która od lat z ogromnym zaangażowaniem poświęca się organizowaniu akcji kierowanych w szczególności naszym najmłodszym podopiecznym: Funduszu Dzieci Osieroconych i Domowego Hospicjum dla Dzieci im. ks. E. Dutkiewicza SAC.

Uczestnicy konferencji mogli obejrzeć po raz pierwszy wystawę fotografii autorstwa Emilii Wernickiej pt. „Każda chwila”. Przypomnieliśmy także teledysk o tym samym tytule, który powstał przy okazji kampanii społecznej w 2008 r. Z okazji jubileuszu przygotowany został także film pt. „Drogowskazy” Grzegorza Karbowskiego. Dziękujemy wszystkim, którzy świętowali  z nami jubileusz, za wszystkie serdeczne życzenia. Mamy nadzieję, że dzięki dalszej współpracy kolejne lata naszej historii zapiszą się sukcesami związanymi z rozwojem opieki hospicyjnej w Polsce.

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002

Tworzymy Centrum Opieki Wytchnieniowej

Zamów kartkę!

Mikołaje, łączcie się!

Rocznik

 

Pomorskie S.O.S

Księgarnia