Drugiego kwietnia, podczas szóstej edycji Pól Nadziei na Pomorzu udało nam się dokonać rzeczy niezwykłej. Dzięki motocyklistom, biegaczom i rolkarzom, pokonującym trasę sztafety, która wiodła od Pucka, przez Gdynię i Sopot do Gdańska, a przede wszystkim za sprawą niezastąpionych i niezawodnych wolontariuszy pokazaliśmy, jak ważna jest solidarność z osobami u kresu życia,. 

Było słonecznie, żółto i radośnie. Żonkilowa Parada ulicami Gdańska, wprost po tym, jak symboliczną flagę z pozdrowieniami z Pucka na jej czoło przywiózł Pan Robert Kaźmierczak, motocyklista grupy Free Chapter North Poland, była wyrazista, głośna i kolorowa. Żółte flagi powiewały na wietrze, niesione przez szczudlarzy teatru Feta, a także w rękach uczestniczek i uczestników parady, w tym działającej przy Fundacji Akademii Walki z Rakiem. Było nas sporo, szliśmy wspólnie, dumnie powtarzając: hospicjum to też życie!

Nie zabrakło tradycyjnej uroczystości wręczenia tytułów Honorowego Wolontariusza i Filantropa Fundacji Hospicyjnej.  W tym roku otrzymali je:

 1. Magda Beneda – za wszystkie anioły z jej obrazów, kubków, szali i poduszek, które dla hospicyjnych idei mają ogromne serce. Za książkę plasterek dla osieroconych dzieci, wolontariacki kalendarz, artystyczną oprawę Balu z Sercem i mnóstwo drobnych, serdecznych gestów, które markę „Magda Beneda” uczyniły nam szczególnie bliską.
 2. Joanna Czauderna-Szreter – za życzliwość i wszechstronne wsparcie: dzięki niej niemal każda akcja Międzynarodowych Targów Gdańskich zyskuje charytatywny akcent, a na całym Pomorzu „Anieli grają dla Hospicjum".
 3. Marzena Grochowska – za niezmordowane przypominanie nam podczas prowadzonych wolontaryjnie szkoleń, warsztatów i wykładów, że życie jest cudowne, a my wielkimi szczęściarzami. I za styl bycia, który to uwiarygadnia, pełen radości, ciepła i empatii.
 4. Krzysztof Kamiński – za niegasnące zaangażowanie w mnóstwo fundacyjnych akcji, które koordynuje lub wspiera swoją obecnością, wnosząc nowe pomysły i przyciągając nowe osoby. Za energię zawsze na plusie i za entuzjazm, który zachwyca.
 5. Piotr Kowalczuk – za konsekwentne propagowanie hasła „dziecko też człowiek” oraz jego skuteczną realizację zarówno na polu polityki władz miasta, jak i na wszystkich innych możliwych polach i poletkach, wszędzie z wielkim zaangażowaniem i osobistym urokiem.
 6. Małgorzata Rybicka – za zaangażowanie w projekt budowy ośrodka opieki wyręczającej dla dzieci hospicyjnych i ich rodziców oraz za wsparcie i rekomendację pomocy chorym u kresu życia, będących pod opieką Hospicjum Dutkiewicza.
 7. Magda Szpiner – za gotowość do prowadzenia fundacyjnych imprez, zawsze bardzo profesjonalnie i z tym samym wielkim wdziękiem. 
 8. Beata Ślusarek – za siłę stu koni albo dwustu w realizacji pomysłów, które z naszego hospicjum czynią dom. Odnowicielka idei Jeż Cafe, czwartkowej kawiarenki dla chorych i ich bliskich, oraz założycielka Klubu Tysiąc dla miłośników gier planszowych. Swoją energią obdzieliłaby cały zastęp ludzi dobrej woli, a Beata jest jedna i swój legendarny już sernik piecze co tydzień od tylu już lat.
 9. Pierre Taillandier – za zrozumienie i otwartość dla hospicyjnych idei, dla których znalazł miejsce w prowadzonym przez siebie sklepie E.Leclerc na gdańskim Przymorzu.
 10. Czesław Wrotkowski – za nieschodzenie z wolontariackiej gardy od 2010 roku i pełnienie jej z niezwykłą sumiennością i oddaniem. To nie jest zwykły wolontariusz kierowca. Dla swoich hospicyjnych pasażerów to także powiernik, przyjaciel, a bywa że i członek rodziny, angażujący się w ich problemy i wspierający w potrzebach.
 11. Marcin Oroń (zwany i może nawet bardziej znany jako DJ Fala) – za to że młody jest nie tylko w dokumentach, ale przede wszystkim ma młodego ducha, pełnego zapału i wielkiej chęci pomagania. Rewelacyjny konferansjer wielu fundacyjnych imprez, tym razem także był w pracy – prowadził naszą Żonkilową Paradę.

Filantrop

Wojciech Majewski – za hojność serca, cichą, bezwarunkową i bez poklasku.

Maciej Grabski – za połączenie pasji rozwoju i zmiany świata w wymiarze technologicznym z pamięcią i troską o osoby umierające: dla nich ta solidarność ma wymiar kosmiczny.

Filantrop

Business Pack Services – za wielkie zaangażowanie w wysyłkę paczek dla dzieci w ramach akcji „Kolorowy Piórnik”, „Uśmiech Dziecka” i „Mikołaje łączcie się” oraz za bieżącą obsługę kurierską, wykraczającą niejednokrotnie poza standardowe ramy.  Za profesjonalizm, gotowość pomocy i cierpliwość.

Fundacja Energa – za dobrą energię dla osieroconych dzieci i niezmienne od lat fundowanie stypendiów podopiecznych naszego Funduszu Dzieci Osieroconych oraz za wsparcie opieki nad chorymi u kresu życia w Hospicjum ks. Dutkiewicza.

Security System Ms sp. z o.o.  – za nieustanne dawanie poczucie bezpieczeństwa Hospicjum Dutkiewicza i gotowość do podejmowania wciąż nowych wyzwań, takich jak dzisiejsze Pola Nadziei.

Michał Bujko, Paweł Kwiatkowski, Mateusz Wittstock – nasi wolontariusze długodystansowcy, są z nami 10 lat i znają nas jak własną kieszeń. Wspierają wszystkie nasze akcje jako koordynatorzy i opiekunowie młodszych wolontariuszy.  Zawsze możemy na nich polegać.

 

Najaktywniejszy Wolontariat Szkolny

Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 26 (dyrektor Adam Władek; koordynatorzy: Renata Karzarnowicz, Natalia Formela)

Szkoła Podstawowa nr 17 w Gdańsku

(dyrektor: Barbara Sławińska; koordynator: Magdalena Prarat-Szymańska)

Gimnazjum nr 17 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia

(dyrektor: Iwona Zielnik; koordynator: Kinga Kolary)

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku

(dyrektor: Wiesława Bromber; koordynator: Jolanta Zawadzka-Giza)
 

Dzięki tym wszystkim zdarzeniom, aktywnościom, atrakcjom i, jak zwykle, ogromnemu wsparciu wolontariuszy udało się zebrać około 520 000 zł na rzecz: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku,  Hospicjum im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im św. Wawrzyńca w Gdyni z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystanń” oraz Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku.

Dziękujemy  wszystkim wolontariuszom: tym wieloletnim i tym zupełnie nowym, którzy kwestowali, pompowali tysiące balonów, pomagali nam w organizacji wydarzenia, pilnowali porządku podczas parady, koordynowali pracę młodszych wolontariuszy, zapraszali swoich znajomych do kwest, a nawet przychodzili całymi rodzinami na zbiórkę i zarażali dobrą energią i entuzjazmem.

Dziękujemy, że jesteście tak niezawodni! Mamy nadzieję, że z nami zostaniecie! Bez Was Pola Nadziei nie odbyłyby się! Szczególnie dziękujemy koordynatorom strefowym, którzy czuwali nad sprawnym przebiegiem kwesty: Magdalenie Glinieckiej, Marcinowi Sułkowskiemu, Robertowi Jabłońskiemu, Markowi Pytlakowi, Kamilowi Jesiołowskiemu, Joannie Hirsz, Krzysztofowi Kamińskiemu i Grażynie Damps, Barbarze Szewczyk, a także Dariuszowi Gołąbko, za kierowanie paradą w Gdańsku.

 Serdeczne podziękowania za włączenie się w organizację Pól Nadziei na Pomorzu 2017 składamy także:
Biegowym Wariatom Morsom Gdynia, KrewAktywnym, Motopozytywnym, Stowarzyszeniu Na Rzecz Ratownictwa Adiutare w Gdańsku, motocyklistom Free Chapter North Poland, Moto „Sztormowcom” Stormriders, Classic Moto Story, PomorskimKlasykom, Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych, ANRO Kompleksowa Obsługa Szkód Samochodowych za udział Austina Seven z 1920 roku, Gdańskim Autobusom i Tramwajom za udział autobusu Ogórka i wsparcie promocyjne, szczudlarzom z teatru FETA, Orkiestrze Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP, Klubowi Seniora Motława w Gdańsku , Smoczym Łodziom - KS Przygoda Gdańsk, Zespołowi Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego JANTAR, członkom grup tanecznych z  Domu Sztuki GAK: Bubble i Flash Crew, bębniarzom grupy Taraban i Sławomira Rodrigueza Porębskiego, Markowi Konderakowi i TOPdance Studio Tańca,  drużynie biegaczy z firmy Leasing Polski, uczestnikom parady z Grupy Progres, Czarodziejom z Kaszub za występ muzyczny podczas uroczystości wręczenia tytułów Honorowego Wolontariusza i Filantropa Fundacji Hospicyjnej, Marcinowi Oroniowi  i Panu Markowi Wałuszce za prowadzenie parady w Gdańsku, Witosławowi Bociągowi i Grzegorzowi Jerszewskiemu za nagłośnienie parady, AmberExpo, organizatorom Free Time Festiwalu 2017, Lechii Gdańsk, Akademii Sportu „Piłeczka” z Pruszcza Gdańskiego,  Zarządowi Dróg i Zieleni w Gdańsku za serdeczną pomoc w przygotowaniach i wsparcie promocyjne, Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku, Komendzie Miejskiej Straży Pożarnej w Gdańsku, firmie ELPO i Enerdze Oświetlenie za pomoc i umożliwienie wywieszenia flag w Gdańsku, Urzędowi Miasta Gdańska za wsparcie promocyjne.

Za włączenie się do akcji dziękujemy także restauracjom: Bioway, Dom Sushi, Elephant, Hard Rock Cafe Gdańsk, Kawiarni Filmowej „W Starym Kadrze”, Maraska, restauracji Metamorfoza, Mojito Caffe & Restaurant, Piekarni-Cukierni „Pellowski”, Pierogarni u Dzika, restauracji Latający Holender, restauracji Winne Grono.

 

 1. Szpitalowi Marynarki Wojennej w Gdańsku dziękujemy za organizację Żonkilowej Soboty: akcji, podczas której można było skorzystać z bezpłatnych porad medycznych.

Patroni:

Patronat honorowy nad Polami Nadziei na Pomorzu objęli Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Prezydent  Miasta Sopotu Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Burmistrz Miasta Pucka Hanna Pruchniewska.

Patronat medialny nad akcją objęli:

TVP 3 Gdańsk

Radio Gdańsk

„Dziennik Bałtycki”

Trójmiasto.pl

oraz „Gość Niedzielny”

O akcji pisali także m.in:

Gdansk.pl

Trójmiasto.onet.pl

Pomorskie.eu

 

Partnerzy strategiczni: BOŚ, Biegowi Wariaci Morsy Gdynia

Partner: Gdańskie Autobusy i Tramwaje

Zobaczcie pełną relację fotograficzną na naszym profilu facebook:

https://www.facebook.com/pg/FundacjaHospicyjna/photos/?tab=album&album_id=10154186487606370

 

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
OFERTY PRACY
WSPIERAJ NAS

CHARYTATYWNE KARTKI ŚWIĄTECZNE

 

Wolontariat opiekuńczy

 

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska