Już 2 kwietnia 2017 r. na Pomorzu zakwitną Pola Nadziei. Po raz szósty pomorskie hospicja przeprowadzą wspólną zbiórkę na rzecz swoich podopiecznych. Puck, Gdynia, Sopot i Gdańsk będą mogły pokazać solidarność z osobami u kresu życia.

Ulice zapełnią się wolontariuszami w żółtych koszulkach, którzy w zamian za datek na rzecz podopiecznych hospicjów będą wręczać żonkile.  Będzie żółto, będzie radośnie, będzie słonecznie! Pas nadmorski łączący miasta ośrodków-organizatorów stanie się trasą sztafety nadziei. Zapraszamy do dołączenia się w każdej możliwej formie! Biegacze, rolkarze, motocykliści, osoby zmotoryzowane, mieszkańcy Pomorza wspólnie pokonają trasę od Pucka po Gdańsk! Bądźcie z nami!

Z Pucka o godz. 9:30 wyjadą motocykliści, z Gdyni o 10:30 wystartują biegacze, by w Sopocie o 11:45 zmienili ich rolkarze, którzy dotrą aż do Brzeźna. Stamtąd wyruszy parada żonkilowych samochodów, by dołączyć do czekających na skrzyżowaniu przy baszcie Jacek (ul. Podwale Staromiejskie i Podmłyńska) uczestników parady, która tradycyjnie zakończy się pod fontanną Neptuna.

Trasa sztafety:

9.30 Puck: Sztafetę zaczną motocykle sprzed Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku, na ul. Dziedzictwa Jana Pawła II 12, i dotrą do skweru Kościuszki w Gdyni, gdzie rozpocznie się jej część biegowa.

10.30 Gdynia: start biegaczy przy Skwerze Arki Gdynia

11:45 Sopot: start rolkarzy przy molo 

Zapisy dla biegaczy i rolkarzy Kliknij tutaj

12:30 Gdańsk-Brzeźno: start sztafety zmotoryzowanej z parkingu przy promenadzie do molo w Brzeźnie

 Ruchem przy wyjeździe z Brzeźna będzie kierowała policja. Dalsze etapy sztafety odbędą się bez wyłączenia ruchu drogowego, z uwzględnieniem płynności ruchu innych uczestników drogi. Trasa przejazdu będzie przebiegać ulicami: Jana Pawła II, Rzeczypospolitej, Legionów, Wyspiańskiego, Miszewskiego, Grunwaldzką, al. Zwycięstwa, Błędnik, Wały Piastowskie Łagiewniki, Stolarska, Igielnicka.

13:00 tworzenie szyku parady pieszej i zmotoryzowanej: przy Podwalu Staromiejskim, niedaleko baszty Jacek.

 13:30 start Żonkilowej Parady, która pokieruje się przez Targ Drzewny na Targ Węglowy, gdzie dla „żonkilowych” maszyn zaplanowano punkt postojowy. Wszystkich kierowców i pasażerów sztafety zapraszamy do udziału w dalszej części parady, aż pod fontannę Neptuna, gdzie zostanie wykonane wspólne pamiątkowe zdjęcie.

 Targ Węglowy -Długi Targ : Parada Żonkilowa kieruje się pod fontannę Neptuna.

Żonkilowa parada w Gdańsku jak zwykle będzie trasą pełną niespodzianek, która zakończy się wspólną zumbą, którą radośnie zamkniemy naszą sztafetę.

Cel akcji:

Celem akcji jest nie tylko zbiórka na rzecz podopiecznych hospicjów, ale także zwrócenie uwagi na samą ideę opieki hospicyjnej. Słowo hospicjum wywodzi się od łacińskich słów hospes – „gość” i hospitium – „gościna”. Zespoły hospicyjne, złożone z profesjonalistów i wolontariuszy towarzyszą chorym w drodze do kresu życia. Odpowiadają na ich potrzeby medyczne, ale również takie zwyczajne, ludzkie, jak potrzeba bliskości, rozmowy, kierując się hasłem „Hospicjum to też Życie”.

Pola Nadziei na Pomorzu pozwalają zebrać środki na rzecz: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku,  Hospicjum im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynową Przystanią” oraz Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku. Akcję wraz z wymienionymi hospicjami organizuje Fundacja Hospicyjna i Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Historia:

Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Żonkil w tej tradycji symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz ich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki.

Polska historia Pól Nadziei zaczęła się przed 18 laty w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach.

Przyłącz się!

Jeżeli chcesz przyłączyć się do organizacji wydarzenia jako wolontariusz, zapraszamy!

Kontakt do koordynatorów wolontariatu:

Gdańsk: Anna Włodkowska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Gdynia: Justyna Cyman Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sopot: Elżbieta Bęben Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Puck: Beata Gruchała Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronat honorowy nad akcją objął Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Prezydent  Miasta Sopotu Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Burmistrz Miasta Pucka Hanna Pruchniewska.

Patronat medialny nad akcją objęło TVP 3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Trójmiasto.pl oraz Gość Niedzielny.

Partnerzy strategiczni: BOŚ, Biegowi Wariaci

Dołącz  do wydarzenia na facebooku  kliknij  tutaj

 

 

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
OFERTY PRACY
WSPIERAJ NAS

CHARYTATYWNE KARTKI ŚWIĄTECZNE

 

Wolontariat opiekuńczy

 

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska