Hasło XIV kampanii społecznej Fundacji Hospicyjnej „Opiekun rodzinny – nie musi być sam” coraz głośniej pobrzmiewa w mediach społecznościowych, tradycyjnych, a także podczas spotkań najważniejszych instytucji zajmujących się prawami człowieka i sytuacją osób starszych w Polsce.

23 listopada w Warszawie, przebrani w żółte peleryny, nawiązujące do postaci ze spotu promującego kampanię, pytaliśmy przechodniów: „A może ty będziesz źródłem supermocy bohatera?”. Akcję w internecie, szczególnie pod hasłem #amożeTy promowali m.in.: Iwona Guzowska, Adam Korol, Jarosław Bieniuk, Maciej „Gleba” Florek i zespół Lipali, pracownicy, wolontariusze, przyjaciele Fundacji, a także wszyscy chętni do zademonstrowania poparcia dla kampanii. 24 listopada, w Dzień Praw Opiekuna Rodzinnego, po happeningowym tournée po stolicy, zorganizowaliśmy na Dworcu Centralnym spotkanie z mediami, a już 8 grudnia Anna Janowicz, Prezes Fundacji będzie moderatorem panelu w ramach Kongresu Praw Obywatelskich, poświęconego prawom opiekuna. To będzie rozmowa na wysokim szczeblu, o tym, jak aktualnie wygląda sytuacja opiekuna rodzinnego w Polsce.

No właśnie, jak?

W spocie promującym kampanię  opiekun przedstawiony został jako superbohater. Nic dziwnego, aby przez wiele lat wspierać osobę chorą potrzebna jest nie lada siła, zarówno fizyczna jak i psychiczna. W którymś momencie bez pomocy ze strony najbliższego otoczenia tej siły może zabraknąć. W trakcie spotkania z mediami w Warszawie, dzięki prezentacji przeprowadzonej przez Piotra Chromińskiego, fizjoterapeuty z Fundacji Razem Zmieniamy Świat, pokazaliśmy jak trudne są czynności opiekuńcze, choćby podniesienie dorosłego człowieka.

Prelegentami panelu poświęconego opiekunom rodzinnym, który odbywa się w ramach I Ogólnopolskiego Kongresu Praw Obywatelskich,  organizowanego z okazji 30-lecia istnienia urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce będą:

dr Magdalena Rosochacka-Gmitrzak - socjolog w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego,

dr hab., profesor nzw. Uniwersytetu Gdańskiego, Piotr Czekanowski - socjolog i gerontolog społeczny, kierownik Zakładu Socjologii Stosowanej,

prof. zwycz. dr hab. Beata Tobiasz-Adamczyk - prowadząca badania dotyczące opiekunów rodzinnych „Przygotowanie do roli opiekunów rodzinnych – stan świadomości społecznej – myślenie perspektywiczne”,

w imieniu prof. nadzw. dr hab. med. Leszka Markuszewskiego, Dyrektora Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, wystąpi dr Przemysław Rzodkiewicz, kierownik Zakładu Gerontologii, Zdrowia Publicznego i Dydaktyki niniejszego instytutu.

Anna Janowicz, Prezes Fundacji Hospicyjnej, która będzie moderatorem panelu, jest pierwszą polską absolwentką Europejskiej Akademii Opieki Paliatywnej, aktualnie również jej wykładowcą. Swoją pracę doktorską poświęciła tematyce opiekunów rodzinnych w Polsce, a o możliwości prowadzenia panelu podczas kongresu mówi: „Opiekun rodzinny - nie musi być sam...To znaczy - członkowie rodzin, którzy sprawują opiekę nad swoimi bliskimi w domach nie mogą być pozostawieni samym sobie. Jest ich bardzo dużo, jest ich coraz więcej, więc nie ma za bardzo czasu, by się zastanawiać, co robić. Czas działać.

Kampania potrwa do końca lutego 2018 r. Już wkrótce, dzięki dofinansowaniu od sieci „Tesco" będziemy mieli możliwość zorganizowania warsztatów dla setki opiekunów rodzinnych z Trójmiasta. Pomocą dla nich będzie także dzień bezpłatnych badań profilaktycznych, który odbędzie się 10 lutego 2018 r., w prowadzonym przez nas Hospicjum im. ks. Dutkiewicza, przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku. Mamy również nadzieję na kontynuację szkoleń w ramach Lokalnego Wolontariatu Opiekuńczego i dalszą współpracę z Fundacją „Damy Radę”, która organizuje szkolenia i warsztaty dla opiekunów. Chętnych do zapoznania się z materiałami on-line zapraszamy na stronę: www.damy-rade.info 

Kampania „Opiekun rodzinny - nie musi być sam” inspirowana jest  działaniami angielskiej organizacji Carers UK, która jako jedna z pierwszych zwróciła uwagę na sytuację opiekunów rodzinnych i od lat prowadzi kampanie na ich rzecz. Dzięki prowadzonym tam działaniom już teraz funkcjonuje ustawa Care Act, w której zdefiniowano rolę opiekunów rodzinnych i zobowiązano samorządy do zdiagnozowania ich potrzeb i udzielania adekwatnego do nich wsparcia. Mamy nadzieję, że podejmowane przez nas działania zbliżą nas do tego celu.

Więcej o kampanii przeczytajcie na www.hospicja.pl

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska