21 listopada br., już po raz drugi, w Światowym Dniu Życzliwości i Pozdrowień, ponad 100 placówek oświatowych w Gdańsku zorganizowało Dzień Tumbo, czyli Dzień Solidarności z Dziećmi i Młodzieżą w Żałobie. Celem wydarzenia było zachęcenie uczniów do rozmowy o śmierci i żałobie oraz pomoc finansowa osieroconym.

Fundacja Hospicyjna zaprosiła także mieszkańców Gdańska na otwarty wykład dla rodziców i opiekunów dzieci przeżywających żałobę. Podczas spotkania z psycholog Agnieszką Paczkowską można było dowiedzieć się, jak mądrze wspierać pociechy w tej trudnej sytuacji. W 41 przedszkolach, 47 szkołach podstawowych i gimnazjach, a także w 20 szkołach ponadgimnazjalnych i zespołach szkół odbyło się wiele spotkań poświęconych tematyce dzieci osieroconych. W większości placówek miały miejsce kiermasze, podczas których przeprowadzono zbiórkę pieniędzy. W niektórych szkołach Dzień Tumbo zamienił się w Tydzień Tumbo! Z niecierpliwością czekamy na relacje z wydarzeń i zdjęcia.

 

 

W Polsce co pół godziny dziecko traci bliską osobę. To oznacza, że codziennie również w społeczność szkolną wkracza osierocony uczeń. Szkoła jest ważnym miejscem dla każdego dziecka, a tym bardziej dziecka w żałobie, dlatego powinno się w niej podejmować temat cierpienia, choroby i śmierci. Im bardziej społeczność szkolna zostanie „oswojona” z tematyką śmierci, tym łatwiej będzie dziecku, w wypadku straty kogoś bliskiego, odnaleźć się w nowej rzeczywistości oraz uzyskać wsparcie. Mówienie o śmierci i umieraniu jako o normalnym i naturalnym problemie może pomóc młodym ludziom zdobyć umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami.

 - Duże zainteresowanie szkół Dniem Tumbo w 2016 r. utwierdziło nas w przekonaniu o potrzebie kontynuowania tego projektu. Przez cały rok działamy w sferze edukacji, której celem jest zwiększenie świadomości o żałobie dzieci. W roku szkolnym 2016/2017 udzieliliśmy 200 godzin konsultacji psychologicznych, 460 uczniów wzięło udział w „Spotkaniach z Bajką” w Europejskim Centrum Solidarności, 141 szkół otrzymało książkę terapeutyczną „Czary mamy”. W tym roku wydaliśmy już kolejną bajkę-plasterek „Za siódmą górą  - mówi Agnieszka Paczkowska, koordynatorka programu, psycholog Hospicjum ks. Dutkiewicza w Gdańsku, prowadzonego przez Fundację Hospicyjną.

Program Dnia Tumbo zawiera część teoretyczną i praktyczną. Uczniowie dowiadują się, czym jest żałoba, jakie pojawiają się wtedy emocje i jak sobie z nimi radzić. Proponowane ćwiczenia odwołują się do fabuły znanych bajek, a inspiracją do ich opracowania było hasło: „Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach”. Ważnym elementem Dnia Tumbo są także działania zainicjowane przez samych uczniów.

 

 

 

Środki zebrane podczas licznych kiermaszów, wyprzedaży  i aukcji w szkołach zostaną przeznaczone na wsparcie podopiecznych Funduszu Dzieci Osieroconych „Tumbo Pomaga”, działającego przy Fundacji Hospicyjnej. Podopieczni funduszu otrzymują wsparcie w edukacji, prezenty z okazji świąt czy Dnia Dziecka. Podczas Dnia Tumbo w 2016 r. uczniowie gdańskich szkół zebrali kwotę 26 000 zł, równowartość 26 rocznych stypendiów dla podopiecznych funduszu.

 

    

 

 

 

 

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
OFERTY PRACY
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

 

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska