Pola Nadziei to akcja, w ramach której propagowana jest idea wolontariatu i opieki paliatywno-hospicyjnej oraz pozyskiwane są fundusze na potrzeby hospicjów. Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Żonkil w tej tradycji symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz ich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki.

 

Polska historia Pól Nadziei zaczęła się przed 18 laty w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach. W kolejkach do hospicjów wciąż oczekują ciężko chorzy, dla których niestety nadal brakuje miejsc. Hospicja świadczą opiekę holistyczną, która ma zaspokajać potrzeby chorego i jego rodziny zarówno w trakcie trwania choroby, jak i w okresie  żałoby. Specjalistyczny zespół: lekarzy, pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów i wolontariuszy dba o emocjonalne, fizyczne, duchowe, ale i socjalne potrzeby, które pojawiają się w sytuacji nieuleczalnej choroby.

Przez pomorskie ośrodki akcja organizowana jest po raz piąty. Podczas finałowej niedzieli 24 kwietnia 2016 r. będą zbierane środki na rzecz: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku,  Hospicjum im. Św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im Św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynową Przystanią” oraz Hospicjum pw. Ojca Pio w Pucku we współpracy z Fundacją Hospicyjną, Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Łącznie w ciągu roku wymienione hospicja opiekują się ok. 3000 chorych: dorosłych i dzieci. Mimo że opieka w hospicjum jest bezpłatna, Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jedynie ok. 2/3 kosztów utrzymania pacjentów. Aby pomóc większej liczbie osób,  pozostałą część środków hospicja muszą pozyskać od ludzi dobrej woli i instytucji.

Podczas finałowej niedzieli w każdym z ośrodków, które współtworzą akcję, przewidziano wiele atrakcji, wśród nich zarówno te charakterystyczne: żonkilowe parady czy rodzinne festyny z animacjami dla dzieci, jak  i wyjątkowe  w każdym z czterech miast.

W Gdańsku wydarzenia skoncentrują się na Długim Targu. Goście będą mogli skorzystać z oferty stoisk ze zdrową żywnością i przetworami regionalnymi. Dietetycy, lekarze i trenerzy personalni będą doradzać, jak dbać o ciało i ducha. Nie zabraknie atrakcji dla aktywnych: bieżni, rowerków, a także niespodzianek dla dzieci.  Atrakcje gdyńskie odbędą się na Bulwarze Nadmorskim oraz przy kompleksie Gdynia Waterfront, gdzie poza wydarzeniami muzycznymi i animacjami dla dzieci dostępny będzie również ambulans do poboru krwi oraz prowadzone zapisy do bazy dawców szpiku kostnego. W Sopocie spotkamy się przy Molo, gdzie wystąpi Katarzyna Rogalska, zespół „Łosoś”, Zespół Tańca Ludowego „Neptun” AWFiS. Usłyszymy również koncerty chóralne i zobaczymy pokazy akrobacji. W Pucku centrum wydarzeń stanie się Rynek. Zaplanowano tam koncert zespołu „Lustro” oraz degustację wyrobów cukierniczych Kół Gospodyń Wiejskich.

W tym roku szykuje nam się polonadziejowa sztafeta między Helem a Gdańskiem. To kolejny efekt współpracy hospicjów, które na co dzień łączą się w wytrwałym wysiłku na rzecz swoich podopiecznych. Ta praca kształtuje silne charaktery, tak jak w sporcie, ale również wymaga współpracy z innymi środowiskami oraz promocji i o idei hospicyjnej. Stąd pomysł sztafety. Jej uczestnicy - biegacze i motocykliści - pokonają  trasę w żółtych koszulkach, a w kolejnych miastach będą witani w centrach finałowych wydarzeń. Szczegółowe programy znajdują się na stronie www.polanadzieinapomorzu.pl. Zachęcamy również do przyłączenia się do wydarzenia na facebooku.

Organizatorzy  Pól Nadziei na Pomorzu pragną również tworzyć modę na wolontariat jako postawę, która powinna być wpisana w codzienność każdego człowieka: dorosłego i dziecka. Postawę, która zmienia jakość życia zarówno potrzebującego, jak i obdarowanego. Do udziału w akcji w charakterze wolontariusza zapraszamy serdecznie zarówno osoby pełnoletnie, jak i uczniów. Koordynatorzy wolontariatu w poszczególnych miastach na pewno znajdą odpowiednie zadanie dla każdego: udział w zbiórce, pomoc organizacyjną lub koordynację zaplanowanych atrakcji.

Kontakt do koordynatorów wolontariatu:

Gdańsk: Anna Włodkowska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gdynia: Justyna Cyman Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sopot: Elżbieta Bęben Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Puck: Agnieszka Lipińska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przekaż darowiznę online

kwota:

Moda z sercem – gwiazdy wspierają Hospicjum Dutkiewicza!

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002

Tworzymy Centrum Opieki Wytchnieniowej

Rocznik

 

Pomorskie S.O.S

Księgarnia