Już po raz piąty na Pomorzu zakwitły żonkile na rzecz podopiecznych hospicjów. Finał Pól Nadziei na Pomorzu odbył się w tym roku 24 kwietnia i jak zawsze w jego organizację włączyły się: Gdańsk, Gdynia, Sopot i Puck. Centrum wydarzeń gdańskiego finału mieściło się na Długim Targu, jednak miejscem startu tradycyjnego pochodu: Korowodu Nadziei, była Złota Brama. Na dobry początek delegacja motocyklistów Free Chapter North Poland przekazała władzom Fundacji Hospicyjnej i Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC symboliczne flagi i żonkila.

 

Prognozy nie były dla nas przychylne, a jednak w trakcie formowania się pochodu wiedzieliśmy już, że ciepła atmosfera zapanuje nie tylko za sprawą flag, uszytych przez Panie z Klubu Seniora Motława, naręczy żonkili czy żółtych koszulek wolontariuszy. Słońce świeciło w pełni, a uśmiechnięci uczestnicy marszu zbierali się licznie w punkcie startu.

Bębnienie Sławomira Rodrigueza Porębskiego i grupy Taraban zachęcało wszystkich przechodniów do włączenia się do parady. Na dany znak o 11.30 korowód ruszył, na czele z Orkiestrą Reprezentacyjną Marynarki Wojennej RP. Za nimi ustawili się przedstawiciele władz: Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Hanna Zych-Cisoń, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, europoseł Janusz Lewandowski, posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska, posłanka Małgorzata Chmiel, poseł Adam Korol, Pomorski Kurator Oświaty Monika Kończyk, Prezes Fundacji Hospicyjnej Alicja Stolarczyk, Dyrektor Hospicjum ks. Jędrzej Orłowski oraz Wicedyrektor Hospicjum Bogna Kozłowska.

Podczas oficjalnego otwarcia finału Pól Nadziei na Pomorzu w Gdańsku na przedprożu Dworu Artusa, dokonanego przez przedstawicieli władz i Fundacji Hospicyjnej, widać już było, jak licznie  zebraliśmy się w tym roku, żeby razem kwestować i świętować. Hasło: „Hospicjum to też Życie!”, powtarzane kilkakrotnie, wybrzmiało więc szczególnie donośnie.

Tradycyjnie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie pod Neptunem przy akompaniamencie orkiestry. Zaraz po nim, z wieży Ratusza Głównego Miasta koncert na carillonie dała Pani Monika Kaźmierczak.

O 12:30 w Sali Wety odbyła się uroczystość wręczenia tytułów Honorowego Wolontariusza i Filantropa. Nagrody zdobyli:

w kategorii Honorowy Wolontariusz: Paweł Adamowicz, Mirosław Bogdan, Sylwia Gadomska, Jacek Jassem, Marek Konderak, Cornelia Pieper, Helena Prolejko, Aneta Rojek, Przemek Skokowski i Beata Szewczyk;

w kategorii Honorowy Wolontariusz Senior wyróżnienie otrzymał Klub Seniora Motława w Gdańsku;

w kategorii Wolontariat Szkolny: Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 21, Szkoła Podstawowa nr 86 w Gdańsku, Gimnazjum nr 27 oraz Zespół Szkół Gastronomiczno Hotelarskich w Gdańsku;

w kategorii Filantrop-osoba fizyczna: Marta A. Królak, Janusz Lewandowski, Bogdan Suryn; 

w kategorii Filantrop-instytucja: Polska Presse Odział Prasa Bałtycka, Lions Club Gdańsk 1, Leasing Polski.


Na Długim Targu koncert dała również Orkiestra Dęta Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Honorowi wolontariusze i filantropi wzięli udział w atrakcjach przygotowanych przez naszych przyjaciół. Marek Konderak z TOPdance poprowadził jak zwykle elektryzującą zumbę, którą zdołał nawet przegonić grad i deszcz. Pląsom nie było końca, kontynuowaliśmy je przy dźwiękach bębnów grupy Taraban.

Wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z bogatej oferty partnerów imprezy. Firma Leasing Polski malowała dzieciom twarze, zapraszała na popcorn i kusiła kolorowymi mydlanymi bańkami, które wirowały w powietrzu w takt gry muzyków Long Street Brass: Maksymiliana Pabjańczyka, Piotra Kality, Macieja Stromskiego i Patryka Wrąbla.

Dla dzieci źródłem radości były niespodzianki przygotowane przez studentów pedagogiki Akademii Marynarki Wojennej, możliwość uczestniczenia w eksperymentach chemicznych z Centrum Edukacji EduPark oraz skoki prawie pod niebo na trampolinie Jump City. Nietypowe wrażenia zapewniła  Żandarmeria Wojskowa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oddział w Elblągu - wszyscy chętni mogli się sprawdzić w symulatorze zderzeń oraz śledzić pokaz sprzętu prewencyjnego. Na Motławie tradycyjnie nie zabrakło Smoczych Łodzi. O wszystkich tych atrakcjach przez cały dzień informowali prowadzący: Magdalena Szpiner z Radia Gdańsk i DJ.Fala.

Było też coś dla smakoszy. Restauracja Metamorfoza podawała prosiaka w picie, pycha! Grochówkę przygotowali uczniowie Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego Spartakus, Zespołu Szkół Rolniczych w Rusocinie i członkowie Fundacji Bursztynowym Szlakiem.

Cukiernia Fajne Baby serwowała kolorową watę cukrową i babeczki, a u pań z Koła Gospodyń Wiejskich Rzeczpospolita Babska z Wiślinki można było nabyć zapasy pysznych przetworów. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Gdańskiego Archipelagu Kultury prezentowały rękodzieło, ceramikę, niemałym zainteresowaniem cieszyły się również ich smakowite wypieki. Art Studio „Zaczarowane Wnętrze” proponowało piękne szale, nakrycia głowy i biżuterię.

W trakcie Pól Nadziei promowaliśmy również zdrowy styl życia i profilaktykę prozdrowotną. Na stoisku sklepu Zielony Spichlerz zachęcano do przejścia na zdrową żywność, a 7. Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią prowadził punkt mierzenia ciśnienia i nauki badania piersi. Gdański oddział Akademii Walki z Rakiem przygotował stoisko informacyjne, przy którym dietetyczka Maria Fall-Ławryniuk udzielała porad i wykonywała analizę składu ciała. Można było wziąć również udział w miniloterii zorganizowanej przez Super-Pharm. Wszyscy, który chcieli zachować w pamięci wrażenia tego dnia, mogli skorzystać z minifotostudia drukarni Ankara.pl i zrobić sobie zdjęcie z morzem w tle.

Przez cały dzień w budynku przy ul. Kopernika 6 dyżurowali pracownicy i wolontariusze Fundacji Hospicyjnej oraz Hospicjów zaangażowanych w zbiórkę. Do późnych godzin nocnych w liczenie pieniędzy z kwesty zaangażowani byli także wolontariusze z Banku Ochrony Środowiska. Dodatkowo dla wszystkich Restauracja Winne Grono zapewniła ciepłą grochówkę, Cukiernia W-Z słodkie wypieki, CH Carrefour Morena krzepiące i dodające energii batoniki, a pizzerie Leone i La Parma pyszną pizzę.

Ale bohaterami tej Niedzieli byli przede wszystkim wolontariusze, którzy w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Pucku oraz okolicach przez cały dzień dzielnie kwestowali na rzecz Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC, Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynową Przystanią” i Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku. Dzięki nim i wszystkim Państwu, którzy współorganizowaliście z nami akcję, udało się zebrać 564 655,40 zł. Bardzo serdecznie dziękujemy! Do zobaczenia za rok.

 

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
OFERTY PRACY
WSPIERAJ NAS

Wolontariat opiekuńczy

 

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska