21 listopada, Światowy Dzień Życzliwości, wydawał nam się idealną datą na zorganizowanie „Dnia Tumbo” w gdańskich szkołach i przedszkolach. Nasze zaproszenie przyjęło blisko 70 placówek. Wspólna akcja promowała program „Tumbo Pomaga”, którego zadaniem jest wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży w żałobie. Celem organizacji „Dnia Tumbo” było także zachęcenie uczniów do rozmowy o śmierci i żałobie, poszerzenie wiedzy na temat potrzeb osób po stracie oraz pomoc finansowa osieroconym dzieciom i młodzieży.

Pomysł miał połączyć ideę edukacji i pomocy finansowej, dlatego przeprowadzone zostały specjalne lekcje, poświęcone procesowi żałoby i sposobom wspierania osób, które ją przeżywają, a dodatkowo uczniowie organizowali według swoich pomysłów zbiórki, z których dochód będzie przekazany na rzecz podopiecznych Funduszu Dzieci Osieroconych. Był to bardzo kreatywny dzień, pełen wizerunków pomarańczowego słonia Tumbo, obowiązkowo z trąbą uniesioną do góry. Odbywały się kwesty, wystawy i szkolne festyny.

Tego dnia w galerii „Galerii Sztuk Różnych Kosycarz M. Beneda” przy ul. Ogarnej 101 w Gdańsku premierę miało także opowiadanie Magdy Małkowskiej „Czary mamy”. Książka została pięknie zilustrowana przez Magdę Benedę. Książeczka otwiera nową serię „Bajka Plasterek”.  Jej bohaterem jest pięcioletni chłopiec, który po nagłej stracie mamy zamyka się w sobie, na zewnątrz reagując agresją lub pozorną obojętnością. Zaginięcie uszytego przez mamę szmacianego wilczka dodatkowo pogłębia jego izolację. Jednak kiedy zabawka się odnajduje,  dziecko, wspólnie z równie zamkniętym tatą, w skrawkach materiałów, z których powstał wilczek, odkrywa tzw. „mapy pamięci” zmarłej. Dzięki odzyskanej sile do wspomnień obaj odzyskują też radość.

Gościom spotkania prowadzonego przez Beatę Szewczyk, opowiadanie przeczytała nasza wolontariuszka, Pani Teresa Marczewska. Wzruszeń było co nie miara. Pani Maria Rogiewicz i Anna Paczkowska odpowiedziały na kilka pytań dorosłych, o to, jak rozmawiać z dzieckiem o stracie bliskiego członka rodziny? Książka Magdy Małkowskiej daje jedną z odpowiedzi: należy dostrzec emocje dziecka i pozwolić na ich artykulację, ekspresję. Do książeczki dołączony jest przewodnik dla rodziców, opiekunów, wskazujący, jak przygotować się do czytania książki, tak, aby posłużyła jako narzędzie w rozmowie o sprawach trudnych, ale będących nieodłączną częścią naszego życia. 

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania książki: autorce, redaktorce Fundacji Hospicyjnej, Magdzie Małkowskiej, ilustratorce Magdalenie Benedzie, koordynatorce merytorycznej programu „Tumbo Pomaga”, psycholog Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza, Agnieszce Paczkowskiej,  recenzentkom: Pani Katarzynie Krenz, Pani Marii Rogiewicz, a także Panu Rafałowi Rauszowi (Grafix - Centrum Poligrafii) i Miastu Gdańsk za finansowe wsparcie inicjatywy. Książka jest już dostępna w Księgarni Fundacji Hospicyjnej. http://www.ksiegarnia.hospicja.pl/pl/p/Czary-Mamy/236

 

Polecamy relację z Dnia Tumbo, którą przygotowało TVP3 Gdańsk:

https://gdansk.tvp.pl/27865065/dzien-slonika-tumbo-z-dziecmi-o-zalobie

a także Superstacja:

http://www.superstacja.tv/wiadomosc/2016-11-21/zajecia-ze-smiercia-w-tle-uczyli-dzieci-jak-radzic-sobie-z-zaloba/

wywiad za autorką książki ukazał się w Dzienniku Bałtyckim:

http://platforma10.instytut.com.pl/przegladarka_prasy.php?kw=02eb193109c016e002eb19000032ae17&ku=cf1a889e49531d656494

 

Fotorelacja z Dnia Tumbo i premiery "Czarów mamy":


  

 

 

 

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002

Tworzymy Centrum Opieki Wytchnieniowej

Rocznik

 

Pomorskie S.O.S

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska