W ramach XIV kampanii chcemy kontynuować poruszony w poprzedniej edycji temat sytuacji i potrzeb opiekunów rodzinnych, czyli członków rodzin sprawujących w domach opiekę nad swoimi niesamodzielnymi bliskimi dorosłymi i dziećmi. Jej hasło to: „Opiekun rodzinny - nie musi być sam”. Chcemy przypomnieć, z jakimi obciążeniami wiąże się opieka nad osobą ciężko i nieuleczalnie chorą, jakie zmiany wprowadza w życiu opiekunów i jak bardzo potrzebne jest stworzenie systemowego wsparcia, funkcjonującego od początku choroby. Chcemy zachęcić lokalne społeczności do budowania sieci wsparcia w obrębie wspólnot sąsiedzkich lub parafialnych, które mogą uzupełniać opiekę formalną. Poprzez konkretne działania i jednocześnie dyskusję merytoryczną, chcemy zacząć zmieniać rzeczywistość opiekunów rodzinnych.

Kim jest opiekun rodzinny?

Opiekun rodzinny to osoba opiekująca się w domu swoim bliskim: dorosłym lub dzieckiem, niesamodzielnym z powodu choroby, ułomności lub niepełnosprawności. Wspiera go emocjonalnie, zapewnia opiekę i pielęgnację, pomaga w codziennych czynnościach. Często zajmuje mu to 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez wiele lat. To może być Twój sąsiad, koleżanka, ktoś z rodziny lub współpracowników.

Jakie ma prawa?

Takie jak każdy z nas, chociaż często o tym zapomina. Między innymi ma prawo do dbania o własne potrzeby, w tym do odpoczynku bez poczucia winy. Ma prawo prosić o wsparcie i je otrzymać.

Jak zamierzamy pomóc?

We współpracy z hospicjami z całej Polski postaramy się dotrzeć bezpośrednio do opiekunów. Nie tylko tych, którzy już korzystają ze wsparcia hospicjów, ale przede wszystkim tych, którzy muszą radzić sobie sami. Z Fundacją Agory zorganizujemy szkolenia dla koordynatorów wolontariatu, którzy mają stworzyć sieć Lokalnego Wolontariatu Opiekuńczego w całej Polsce. We współpracy z Fundacją Razem Zmieniamy Świat zorganizujemy dla opiekunów warsztaty z podstaw opieki nad chorym w domu. Zwieńczeniem kampanijnych działań będzie dzień profilaktyki zdrowotnej, podczas którego opiekunowie będą mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych porad lekarskich. W tym czasie nasi wolontariusze zatroszczą się o ich bliskich. Dzięki nawiązaniu współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich jesteśmy gospodarzami panelu poświęconego prawom opiekunów rodzinnych podczas grudniowego Kongresu Praw Człowieka. Dla opiekunów przygotowaliśmy także praktyczne porady i filmy o opiece nad ciężko chorym dorosłym i dzieckiem w domu, które dostępne są na portalu www.hospicja.pl . Mogą oni za jego pośrednictwem zadać pytanie dotyczące opieki i podzielić się swoją historią.

Jak Ty możesz pomóc?

Rozejrzyj się i dowiedz, kto z Twojego otoczenia jest opiekunem rodzinnym. Zaproponuj pomoc w prostych sprawach. Wyprowadź psa, zrób zakupy, pójdź na spacer. Porozmawiaj, wysłuchaj, może spędź trochę czasu z jego chorym bliskim, by sam mógł pójść do lekarza czy zwyczajnie odpocząć. Opiekunowie rodzinni zwykle pozostają ze swoimi problemami sami. A przecież nie musi tak być, prawda?

Organizator kampanii:

Patronat honorowy:
Rzecznik Praw Obywatelskich,
Krajowy Duszpasterz Hospicjów,
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji,
Ogólnopolskie Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywnej,
Polskie Towarzystwo Gerontologiczne.

Ambasador: Dorota Kolak

Partner: Seni
Sponsor: Satel

Po więcej informacji, porady dla opiekunów rodzinnych, zapraszamy na www.hospicja.pl

Pliki do pobrania: