Serdecznie zapraszamy nauczycieli z placówek oświatowych w Gdańsku, na dwudniowe zajęcia warsztatowe prowadzone w ramach programu wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży w żałobie „Tumbo Pomaga” Fundacji  Hospicyjnej.

Celem zajęć jest przybliżenie problemu osierocenia i żałoby młodych ludzi, pokazania możliwych działań szkoły w sytuacji śmierci członka społeczności szkolnej oraz uwypuklenia niezwykłej roli nauczyciela w procesie wsparcia dziecka w żałobie. Warsztaty będą odbywać się w sali konferencyjnej Hospicjum ks. Dutkiewicza, przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku, poprowadzi je psycholog Agnieszka Paczkowska. Spotkania realizowane są z dotacji Miasta Gdańska.

Terminy zajęć:

I GRUPA ZAAWANSOWANA - DLA NAUCZYCIELI, KTÓRZY BRALI UDZIAŁ W POPRZEDNIEJ EDYCJI SZKOLENIA

12.03.2019 (wtorek) i 26.03.2019 (wtorek), godz. 9.00-15.00

II GRUPA: 13.03.2019 (środa) i 27.03.2019 (środa), godz. 9.00-15.00

III GRUPA: 10.04.2019 (środa) i 24.04.2019 (środa), godz. 9.00-15.00

Rekrutacja
Nauczycieli chętnych do wzięcia udziału w warsztatach prosimy o zgłoszenia pod nr tel. 668 450 743 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cele edukacyjne

  • wprowadzenie w zagadnienia związane ze śmiercią i żałobą,
  • przedstawienie podstawowych, codziennych sposobów wsparcia ucznia i nauczyciela w żałobie,
  • wypracowanie strategii postępowania szkoły w sytuacji kryzysowej jaką jest śmierć w społeczności szkolnej, a w szczególności poruszenie tematyki: przekazywania trudnych informacji pracownikom, uczniom i rodzicom, uczczenia pamięci o zmarłym, krótkoterminowego i długoterminowego wsparcia dla uczniów i pracowników,
  • uwypuklenie różnic w postępowaniu w sytuacji żałoby w wyniku śmierci nagłej (wypadek, samobójstwo) oraz śmierci w rodzinie ucznia i śmierci dotyczącej całej społeczności szkolnej.

Efekty kształcenia

Po ukończeniu tego modułu uczestnicy będą:

  • lepiej rozumieli rolę szkoły i zadania osób wspierających osierocone dzieci i nastolatki w żałobie,
  • umieli zaproponować odpowiednie formy reagowania w sytuacji śmierci w społeczności szkolnej adekwatne do sytuacji i wieku w jakim są uczniowie,
  • potrafili stworzyć bezpieczny i wspierający kontakt z osobami w żałobie,
  • bardziej świadomi własnych kompetencji i ograniczeń w pomaganiu osobom osieroconym.

 

Plan ramowy zajęć warsztatowych

prowadząca: Agnieszka Paczkowska

I dzień – Śmierć w rodzinie ucznia

9.00-11.00 Wprowadzenie w tematykę procesu żałoby dzieci i nastolatków

11.00-13.00 Analiza przykładowych sytuacji terapeutycznych

13.00-15.00 Sposoby wsparcia dziecka i nastolatka w żałobie

(przerwa kawowa i przerwa obiadowa w czasie zajęć)

II dzień – Śmierć w społeczności szkolnej

9.00-11.00 Wprowadzenie w tematykę interwencji kryzysowej w szkole

11.00-13.00 Analiza przykładowych sytuacji

13.00-15.00 Sposoby pracy z uczniem, klasą i pracownikami w żałobie

(przerwa kawowa i przerwa obiadowa w czasie zajęć)

Wykładowca:

Agnieszka Paczkowska 

Psycholog, specjalista psychologii klinicznej, trener warsztatów umiejętności psychospołecznych, certyfikowany psychoonkolog, kierownik ds. edukacji i pomocy psychologicznej w Fundacji Hospicyjnej. Od 2004 roku pracuje w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku prowadzonego przez Fundację Hospicyjną. W swojej pracy korzysta z elementów terapii Gestalt, racjonalnej terapii zachowania, terapii simontonowskiej i terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Prowadzi szkolenia specjalistyczne dla pielęgniarek i lekarzy oraz dla studentów uczelni medycznych i humanistycznych na temat komunikacji z chorym i wsparcia osób w żałobie. Na co dzień pracuje z chorymi u kresu życia, ich rodzinami i wolontariuszami oraz osobami w żałobie. Autorka publikacji o tematyce paliatywno-hospicyjnej. Współtwórczyni pierwszego w Polsce kompleksowego programu wsparcia dzieci i młodzieży w żałobie „Tumbo Pomaga” działającego w ramach FDO Fundacji Hospicyjnej. W ramach programu od 2015 roku pracowała z ponad 400 nauczycielami i pedagogami szkolonymi podczas cyklu warsztatów „Żałoba w społeczności szkolnej” finansowanych ze środków Miasta Gdańska.

Program wsparcia psychologicznego „Tumbo Pomaga” powstał, by pomóc dzieciom i młodzieży w żałobie oraz ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach. Elementami programu są: portal edukacyjny www.tumbopomaga.pl, szkolenia skierowane do uczniów, pedagogów i psychologów pracujących w placówkach oświatowych, superwizje indywidualne i grupowe pracy osób wspierających osieroconych oraz książki terapeutyczne z serii „Bajka Plasterek”. Co roku, 21 listopada, w gdańskich szkołach organizujemy Dzień Tumbo, podczas którego odbywają się warsztaty, a także zainicjowane przez uczniów akcje charytatywne, dzięki którym podopiecznych Funduszu Dzieci Osieroconych możemy otaczać także wsparciem socjalnym.

Fundacja Hospicyjna

Konto
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002

Zapraszamy!

Rocznik

Księgarnia