Serdecznie zapraszamy nauczycieli z placówek oświatowych w Gdańsku, na dwudniowe zajęcia warsztatowe prowadzone w ramach programu wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży w żałobie „Tumbo Pomaga” Fundacji  Hospicyjnej.

Celem zajęć jest przybliżenie problemu osierocenia i żałoby młodych ludzi, pokazania możliwych działań szkoły w sytuacji śmierci członka społeczności szkolnej oraz uwypuklenia niezwykłej roli nauczyciela w procesie wsparcia dziecka w żałobie. Warsztaty będą odbywać się w sali konferencyjnej Hospicjum ks. Dutkiewicza, przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku, poprowadzi je psycholog Agnieszka Paczkowska. Spotkania realizowane są z dotacji Miasta Gdańska.

Terminy zajęć:

I GRUPA ZAAWANSOWANA - DLA NAUCZYCIELI, KTÓRZY BRALI UDZIAŁ W POPRZEDNIEJ EDYCJI SZKOLENIA

12.03.2019 (wtorek) i 26.03.2019 (wtorek), godz. 9.00-15.00

II GRUPA: 13.03.2019 (środa) i 27.03.2019 (środa), godz. 9.00-15.00

III GRUPA: 10.04.2019 (środa) i 24.04.2019 (środa), godz. 9.00-15.00

Rekrutacja
Nauczycieli chętnych do wzięcia udziału w warsztatach prosimy o zgłoszenia pod nr tel. 668 450 743 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cele edukacyjne

• wprowadzenie w zagadnienia związane ze śmiercią i żałobą,
  • przedstawienie podstawowych, codziennych sposobów wsparcia ucznia i nauczyciela w żałobie,
  • wypracowanie strategii postępowania szkoły w sytuacji kryzysowej jaką jest śmierć w społeczności szkolnej, a w szczególności poruszenie tematyki: przekazywania trudnych informacji pracownikom, uczniom i rodzicom, uczczenia pamięci o zmarłym, krótkoterminowego i długoterminowego wsparcia dla uczniów i pracowników,
  • uwypuklenie różnic w postępowaniu w sytuacji żałoby w wyniku śmierci nagłej (wypadek, samobójstwo) oraz śmierci w rodzinie ucznia i śmierci dotyczącej całej społeczności szkolnej.

Po ukończeniu tego modułu uczestnicy będą:

• lepiej rozumieli rolę szkoły i zadania osób wspierających osierocone dzieci i nastolatki w żałobie,
  • umieli zaproponować odpowiednie formy reagowania w sytuacji śmierci w społeczności szkolnej adekwatne do sytuacji i wieku w jakim są uczniowie,
  • potrafili stworzyć bezpieczny i wspierający kontakt z osobami w żałobie,
  • bardziej świadomi własnych kompetencji i ograniczeń w pomaganiu osobom osieroconym.

Plan ramowy zajęć warsztatowych

prowadząca: Agnieszka Paczkowska

I dzień – Śmierć w rodzinie ucznia

9.00-11.00 Wprowadzenie w tematykę procesu żałoby dzieci i nastolatków

11.00-13.00 Analiza przykładowych sytuacji terapeutycznych

13.00-15.00 Sposoby wsparcia dziecka i nastolatka w żałobie

(przerwa kawowa i przerwa obiadowa w czasie zajęć)

II dzień – Śmierć w społeczności szkolnej

9.00-11.00 Wprowadzenie w tematykę interwencji kryzysowej w szkole

11.00-13.00 Analiza przykładowych sytuacji

13.00-15.00 Sposoby pracy z uczniem, klasą i pracownikami w żałobie

(przerwa kawowa i przerwa obiadowa w czasie zajęć)

Wykładowca:

Agnieszka Paczkowska

Psycholog, specjalista psychologii klinicznej, trener warsztatów umiejętności psychospołecznych, certyfikowany psychoonkolog, kierownik ds. edukacji i pomocy psychologicznej w Fundacji Hospicyjnej. Od 2004 roku pracuje w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku prowadzonego przez Fundację Hospicyjną. W swojej pracy korzysta z elementów terapii Gestalt, racjonalnej terapii zachowania, terapii simontonowskiej i terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Prowadzi szkolenia specjalistyczne dla pielęgniarek i lekarzy oraz dla studentów uczelni medycznych i humanistycznych na temat komunikacji z chorym i wsparcia osób w żałobie. Na co dzień pracuje z chorymi u kresu życia, ich rodzinami i wolontariuszami oraz osobami w żałobie. Autorka publikacji o tematyce paliatywno-hospicyjnej. Współtwórczyni pierwszego w Polsce kompleksowego programu wsparcia dzieci i młodzieży w żałobie „Tumbo Pomaga” działającego w ramach FDO Fundacji Hospicyjnej. W ramach programu od 2015 roku pracowała z ponad 400 nauczycielami i pedagogami szkolonymi podczas cyklu warsztatów „Żałoba w społeczności szkolnej” finansowanych ze środków Miasta Gdańska.

Program wsparcia psychologicznego „Tumbo Pomaga” powstał, by pomóc dzieciom i młodzieży w żałobie oraz ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach. Elementami programu są: portal edukacyjny www.tumbopomaga.pl, szkolenia skierowane do uczniów, pedagogów i psychologów pracujących w placówkach oświatowych, superwizje indywidualne i grupowe pracy osób wspierających osieroconych oraz książki terapeutyczne z serii „Bajka Plasterek”. Co roku, 21 listopada, w gdańskich szkołach organizujemy Dzień Tumbo, podczas którego odbywają się warsztaty, a także zainicjowane przez uczniów akcje charytatywne, dzięki którym podopiecznych Funduszu Dzieci Osieroconych możemy otaczać także wsparciem socjalnym.

Zapraszamy!