Goździki albo tulipany, czekoladki lub kolacja – każdy sposób świętowania Dnia Kobiet jest dobry, ponieważ na kobiecej twarzy może wywołać bezcenny uśmiech. Radość małych chwil jest szczególnie ważna wtedy, gdy dzień powszedni nie jest usłany różami. Scenariusze, które pisze życie, bywają przecież różne.

Pani Agnieszka jest mamą dwójki chłopców: Kacpra i Filipa. Filip w wieku czterech lat uległ wypadkowi, w wyniku którego cierpi na czterokończynowy niedowład, nie siada i nie chodzi samodzielnie. Pani Ania jest po dwukrotnym leczeniu onkologicznym, pod stałą opieką lekarzy. Mąż pani Kamili, Jacek, na raka zmarł dwa lata temu. Osierocił trójkę dzieci.*

Wszystkie są podopiecznymi Fundacji Hospicyjnej i na wspólnym Dniu Kobiet spotykają się co roku. Biorą w nim udział mamy dzieci będących pod opieką Domowego Hospicjum dla Dzieci im. ks. E. Dutkiewicza oraz podopiecznych Funduszu Dzieci Osieroconych „Tumbo Pomaga”, a także uczestniczki gdańskiej filii Akademii Walki z Rakiem.

Opieka nad nieuleczalnie chorym dzieckiem, walka z nowotworem, powracanie do zdrowia, doświadczenie żałoby, a także wspieranie przeżywającego ją własnego dziecka – to trudne misje, którym stawiają czoło na co dzień.

Czy ich twarze są smutne? Raczej nie. Trudne doświadczenia mobilizują do życia i doceniania każdego dnia. Tym bardziej nie mogą doczekać się kilku wspólnych chwil, które spędzą razem, w poczuciu wzajemnego wsparcia.

Pani Ania wspomina dotychczasowe spotkania: „Niesamowicie ważne jest dla nas to doświadczenie wspólnoty, tak zwanej babskiej solidarności. Wiemy, że każda z nas przeszła przez ciężkie wydarzenia, dzięki temu czujemy się raźniej. Nasz Dzień Kobiet to nie tylko święto płci pięknej, ale po prostu święto życia, które staramy się doceniać codziennie”.

Małe radości i możliwość skierowania uwagi na własne potrzeby są szczególnie istotne wtedy, kiedy na co dzień skupiamy się na pomaganiu drugiej osobie. Fundacja Hospicyjna od kilku lat prowadzi kampanie społeczne pt. „Opiekun rodzinny - nie musi być sam”, w których przekonuje, że osoby opiekujące się swoimi przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi bliskimi w domach powinny pamiętać także o swoim zdrowiu. Organizowany co roku Dzień Kobiet jest takim momentem, kiedy na chwilę można oderwać się od zwykłych trosk.

Tak o wydarzeniu opowiada jego organizatorka, Beata Łopatniuk, fundraiserka Fundacji Hospicyjnej: „Uśmiechy na twarzach tych pań są dla nas bezcenne. To spotkanie kobiet, które wiele przeszły, dlatego tak bardzo chcemy zapewnić im chociaż kilka godzin relaksu”.

Jak wywołuje się ten uśmiech? Pobudzając wszystkie zmysły. Pokaz kulinarny, warsztaty florystyczne, spotkanie z autorką kobiecych bestsellerów, wreszcie mini-recital pięknego męskiego wokalu. To tylko niektóre punkty z programu, który układany jest tak, żeby wspólny czas spędzić jak najlepiej. Zebrana tego dnia pozytywna energia ma starczyć na wiele kolejnych.

„Przygotowując Dzień Kobiet Nadzwyczajnych, przykładamy wagę do wszystkich szczegółów. Serwujemy Paniom aromatyczną kawę, zdrowe, świeżo wyciskane soki. Zapraszamy ciekawych gości, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. Zdajemy sobie sprawę, że wśród codziennych obowiązków nie jest łatwo znaleźć czas na kilkugodzinne wyjście z domu, dlatego chcemy, żeby uczestniczki spotkania wyszły z niego wzmocnione i podbudowane” – dodaje Beata Łopatniuk.

Wszystkie te atrakcje możliwe są dzięki zaangażowaniu wielu firm wspierających Fundację Hospicyjną. Od początku wydarzenie organizowane jest w gościnnych progach Hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto.

Domowe Hospicjum dla Dzieci im. ks. E. Dutkiewicza, zarządzane przez Fundację Hospicyjną, opiekuje się 37 ciężko i nieuleczalnie chorymi dziećmi. Lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, pracownicy socjalni i wolontariusze dbają zarówno o nich, ale także o ich najbliższych. Działający w ramach Fundacji Fundusz Dzieci Osieroconych „Tumbo Pomaga” udziela materialnego pomocy dzieciom, których członkowie rodzin umarli po ciężkiej chorobie w hospicjum, natomiast psychologicznie wspiera je wszystkie. Prowadzona przez Fundację gdańska filia Akademii Walki z Rakiem w 2018 r. udzieliła wsparcia 180 osobom.

Jest wiele powodów by pomagać. #ZnajdźSwójPowód i pomóż pomagać Fundacji Hospicyjnej. Przekaż 1%, wpisując w zeznaniu podatkowym za 2018 rok KRS 000 201 002.

*Na potrzeby artykułu imiona podopiecznych Fundacji zostały zmienione.

Tworzymy Centrum Opieki Wytchnieniowej

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Konto
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002

Rocznik

Księgarnia