W dniu 25 listopada br. Fundacja Hospicyjna gościła w telewizyjnej Jedynce. Tematem spotkania była IX kampania Fundacji Hospicjum to też Życie, w tym roku przeprowadzana pod hasłem „Zdrowa rozmowa pomaga leczyć. Mów – Słuchaj – Zaufaj”. Podczas trzech studyjnych wejść gospodarz programu, redaktor Grzegorz Miśtal, rozmawiał z ks. dr Piotrem Krakowiakiem, Krajowym Duszpasterzem Hospicjów oraz z Dorotą Kolak, znakomitą aktorką, a zarazem ambasadorem kampanii.

Ks. dr Piotr Krakowiak zwrócił uwagę na fakt, że między lekarzem a pacjentem - dwiema stronami zainteresowanymi powodzeniem terapii, często nie ma właściwego poziomu przepływu informacji, natomiast panuje ogromne napięcie związane z kryzysem choroby. Gość podkreślił wagę znalezienia dla wszystkich odpowiedniej przestrzeni oraz czasu, by móc pojawiające się naturalnie emocje otoczyć opieką.

Według ks. Krakowiaka właściwa komunikacja jest problemem ważnym nie tylko dla pacjentów, ale i dla lekarzy, którzy na co dzień muszą przekazywać smutne informacje. Dlatego w obawie przed ewentualną groźbą wypalenia zawodowego ważne jest, by zdjąć z lekarzy część trudnych obowiązków i przełożyć na barki pielęgniarek, psychologów, kapelanów czy wolontariuszy. Krajowy Duszpasterz Hospicjów zaznaczył, że studenci ostatnich lat studiów lekarskich wręcz szukają zajęć z komunikacji. Oni wiedzą, że zaraz zostaną wysłani na pierwszą linię frontu do pacjentów i będą musieli umieć przekazać niełatwe do zaakceptowania wiadomości. Ksiądz Krakowiak, powołując się na istniejące poradniki, wyjaśnił, że złe informacje zaleca się „miareczkować”, niczym lekarstwa, a potem obserwować reakcje. Praktyka bywa jednak dużo bardziej skomplikowana, zwłaszcza kiedy dołączają się różne, niespodziewane emocje: gniew albo zniechęcenie, agresja albo rozpacz, często zniecierpliwienie. Liczne badania potwierdzają ponadto, że podczas rozmów z lekarzami pacjenci często słyszą, lecz nie rozumieją przekazywanego im komunikatu.

Mówiąc o konieczności wsparcia chorego ze strony personelu medycznego i rodziny, ksiądz Krakowiak przywołał też jedną z podstawowych prawd opieki paliatywno-hospicyjnej, mianowicie niezbywalne prawo pacjenta do wybrania sobie osoby, której zechce zaufać i o sobie opowiedzieć.

Dorota Kolak, ambasador kampanii Fundacji Hospicyjnej przyznała, że w haśle tegorocznej akcji najbardziej sekunduje słowu „Słuchaj”. Umiejętność słuchania jest bardzo związana z moim zawodem. (…) Wierzę głęboko, że można się jej uczyć, ze ona pomaga zrozumieć drugiego człowieka.

Ks. Krakowiak dorzucił, że dla studentów medycyny wielkim zaskoczeniem bywają dobroczynne konsekwencje, wypływające z faktu zarzucenia wykonywania rutynowych czynności na rzecz tzw. pasywnego słuchania, dzięki któremu można się czegoś więcej o pacjencie dowiedzieć, a w efekcie lepiej mu pomóc.

Każde ze studyjnych wejść zwieńczone było spotem reklamującym kampanię oraz zaproszeniem na stronę www.zdrowarozmowa.pl.

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
OFERTY PRACY
WSPIERAJ NAS

CHARYTATYWNE KARTKI ŚWIĄTECZNE

 

Wolontariat opiekuńczy

 

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska