alt

30 LAT HOSPICJUM IM. KS. E. DUTKIEWICZA SAC I 10 LAT FUNDACJI HOSPICYJNEJ. JUBILEUSZ TYCH, CO SPIESZĄ KOCHAĆ…

Szczególne miejsce na Pomorzu. Tu każda chwila życia ma wartość i sens. Od trzydziestu lat zespół wyjątkowych ludzi troszczy się o przewlekle i nieuleczalnie chorych, aby mogli swoje ostatnie miesiące, tygodnie czy godziny przeżyć godnie, bez bólu i lęku, jak najpiękniej, w bliskości z drugim człowiekiem.

Geneza Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC sięga 1983 roku, kiedy w Gdańsku powstało Hospicjum Pallotinum, pierwszy ośrodek domowej opieki hospicyjnej w Polsce. Jego założyciel, ks. Eugeniusz Dutkiewicz SAC, skupił wokół siebie środowisko wolontariuszy z Akademii Medycznej, którzy pomimo niesprzyjających warunków stanu wojennego nieśli pomoc i nadzieję nieuleczalnie chorym na raka i ich rodzinom. Na początku 1984 roku Biskup Gdański i Prowincjał Pallotynów oficjalnymi dekretami usankcjonowali działania grupy entuzjastów spieszących do ciężko chorych i umierających w ich domach. Dwadzieścia lat później, w 2003 roku, oddano do użytku stacjonarny Dom Hospicyjny, którego patronem został ksiądz Eugeniusz. Placówka borykała się z poważnymi problemami finansowymi. Próbowała im zaradzić grupa przyjaciół i pasjonatów, organizując kolejne akcje charytatywne. Konsekwencją tych działań była decyzja, aby powołać do życia instytucję wspierającą. I tak, przed dziesięcioma laty, sąd zarejestrował Fundację Hospicyjną, nadając jej wkrótce status organizacji pożytku publicznego.

alt

Obecnie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC każdego miesiąca pomaga ponad 200 osobom: dzieciom i dorosłym z terenu Pomorza. To jedyne zarówno stacjonarne, jak i domowe hospicjum dla dorosłych i dzieci w tym regionie. Pod jednym szyldem działają aż trzy podmioty gospodarcze: Dom Hospicyjny przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku, Hospicjum Domowe dla Dorosłych oraz Hospicjum Domowe dla Dzieci. Zespół oddanych lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy codziennie otacza niezwykłą troską pacjentów terminalnie chorych, którzy pod doskonałą opieką w ostatnich dniach, tygodniach czy miesiącach życia mogą celebrować każdą chwilę, odnaleźć poczucie sensu, odzyskać spokój, a nawet pogodę ducha. Fundacja Hospicyjna, poprzez kwesty, akcje charytatywne, pozyskiwanie sponsorów i prowadzenie działań 1-procentowych, pragnie stworzyć Hospicjum takie warunki, by mogło służyć jak największej liczbie pacjentów.

Program obchodów jubileuszu 30-lecia działalności Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC oraz 10-lecia pracy Fundacji Hospicyjnej:

godz.15.00 - Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem J. E. Abp. Tadeusza Gocłowskiego- kaplica Baranka Bożego, Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC, Gdańsk, ul. Kopernika 6, wystąpi chór Camerata Santa Cecilia z Kolbud pod dyrekcją Tatiany Adamkowicz

Uroczystości główne, Dwór Artusa, ul. Długi Targ 44

godz. 17.00 - Powitanie gości

godz. 17.10 - koncert orkiestry VITA ACTIVA

godz. 17.40 - film o Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku

godz.18.00 - debata: „Sztuka umierania - solidarność międzyludzka”, w której udział wezmą: ks. Piotr Krakowiak SAC, krajowy duszpasterz hospicjów prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, psychoonkolog, współzałożycielka infolinii onkologicznej, były konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej, Henryk Wujec, Doradca Prezydenta RP ds. społecznych oraz goście specjalni: ks. Jan Kaczkowski, współtwórca i dyrektor Puckiego Hospicjum Raymond Voltz (Niemcy) oraz Daniela Mosoiu (Rumunia) z Europejskiej Szkoły Opieki Paliatywnej.

Debatę poprowadzą Wojciech Suleciński z TVP Oddział Gdańsk oraz Beata Gwoździewicz z Radia Gdańsk.

godz. 19.00 - wręczanie nagród dla osób zasłużonych dla Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC i Fundacji Hospicyjnej. Będą to: Gryf Pomorza wręczony przez Marszałka Województwa Pomorskiego, medale Prezydenta Miasta Gdańska wręczane przez Prezydenta Miasta Gdańska oraz wyróżnienia dla Filantropa Fundacji Hospicyjnej i Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza

około 19.30 - Po zakończeniu części oficjalnej zaproszenie na wspólne rozmowy i poczęstunek