Idea perinatalnej opieki hospicyjnej w „Dzień Dobry TVN”.

Jak pomóc kobiecie, która nosi w sobie nieuleczalnie chore dziecko? Jak zaopiekować się całą rodziną dotkniętą tym dramatem? W środę 13 lutego w programie na żywo „Dzień Dobry TVN” mówiła na ten temat Bogna Kozłowska, wicedyrektor gdańskiego Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC. To właśnie przy gdańskim Hospicjum powstała na początku lutego br. Hospicyjna Opieka Perinatalna, druga tego typu placówka w Polsce, co wzbudziło spore zainteresowanie mediów.

W rozmowie z red. Jolantą Pieńkowską, Bogna Kozłowska przedstawiła najważniejsze aspekty możliwej pomocy w sytuacji, kiedy przyszła mama dowiaduje się, że jej nienarodzone dziecko najprawdopodobniej umrze jeszcze w jej łonie, zaraz po przyjściu na świat lub w trudnym dokładnie do określenia, ale nieodległym czasie. Wówczas potrzebne jest mądre i fachowe wsparcie ze strony całego zespołu specjalistów. Psycholog, lekarze różnych specjalizacji, pielęgniarki i pracownik socjalny powinni towarzyszyć całej rodzinie w kolejnych etapach ciąży, porodu, śmierci bądź późniejszej opieki nad nieuleczalnie chorym dzieckiem.

W programie swoją historią podzieliła się Agnieszka Sułkowska, mama dziewczynki z nieoperacyjną wadą serca, stwierdzoną w 20. tygodniu ciąży. Po postawieniu dramatycznej diagnozy, hospicyjni specjaliści krok po kroku przeprowadzili przyszłych rodziców przez kolejne fazy ciąży, aż do porodu. Mała Teresa żyła po urodzeniu tylko godzinę, jednak teraz jej rodzice czują spokój i potrafią wspominać córeczkę z uśmiechem. Mieli czas, aby uświadomić sobie konsekwencje choroby dziecka, pożegnać się z nim i przygotować na to, co musiało nastąpić. Pani Agnieszka podkreśliła, że choć po nadejściu wyników badań genetycznych otrzymała propozycję aborcji, nigdy nie brała tego pod uwagę. „Moje dziecko żyło tyle, ile miało żyć. Dzięki otrzymanej w hospicjum pomocy, kiedy przyszedł ten dzień, byłam gotowa. Teraz wiem, że warto było słuchać głosu serca i sumienia” – powiedziała.

Wywiad w studio poprzedziła emisja materiału filmowego, który został nagrany przez ekipę TVN tydzień wcześniej w siedzibie gdańskiego Hospicjum. O idei perinatalnej opieki hospicyjnej mówiły: Alicja Stolarczyk, prezes Fundacji Hospicyjnej, Bogna Kozłowska, Małgorzata Grabska-Nadolska, pediatra, Beata Król, pielęgniarka i zarazem koordynator Hospicyjnej Opieki Perinatalnej przy Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC, Ewa Starkel, pracownik socjalny oraz Anna Kulka-Dolecka, mama dziecka będącego od kilku lat pod opieką Domowego Hospicjum dla Dzieci.

Reportaż można zobaczyć na stronie TVN.

Przekaż darowiznę online

kwota:

Fundacja Hospicyjna

Numer konta bankowego
72 1540 1098 2001 5562 4727 0001
KRS 0000 201 002
OFERTY PRACY
WSPIERAJ NAS

CHARYTATYWNE KARTKI ŚWIĄTECZNE

 

Wolontariat opiekuńczy

 

Rocznik

 

WSPIERAMY UKRAINĘ

 

Numer konta bankowego
92 1540 1098 2001 5562 3339 0008 
Prosimy o wpłaty z dopiskiem - Ukraina.

Księgarnia

MIASTO GDAŃSK

 

Tumbo Pomaga i Szkoli

Tumbo Pomaga Dorosłym i Dzieciom

Akademia Walki z Rakiem

Mój osobisty plan zdrowienia

Droga do równowagi

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska