Wspólnie, z nadzieją, dla hospicjów

W niedzielę 6 kwietnia pomorskie hospicja po raz kolejny zjednoczą się w imieniu swoich podopiecznych. Codzienny trud placówek paliatywno-hospicyjnych, nieodłącznie przypisany opiece nad ciężko chorymi i umierającymi, oraz administracyjna szarpanina w labiryncie urzędniczych limitów i ograniczeń, tego dnia przybiorą wyjątkową postać wesołego show, połączonego z wielką kwestą. W przyrodzie wiosna na razie nieśmiała, ale „Pola Nadziei na Pomorzu 2014” zakwitną z pewnością.

Idea „Pól” ma rodowód szkocki – rozpoczęła ją Fundacja Marie Curie Cancer Care z Edynburga, organizując cykl imprez charytatywnych na rzecz chorych na raka. Wkrótce do współpracy zaprosiła partnerskie miasto Kraków i działające tam Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum przy Hospicjum im. św. Łazarza. Pierwsze polskie „Pola Nadziei” zakwitły więc pod Wawelem w 1998 roku, ale już 5 lat później nabrały rangi ogólnopolskiej. W 2003 roku do akcji przyłączyło się siedem hospicjów, w tym Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.

Głównym celem wiosennej akcji, obecnie podejmowanej już przez wszystkie hospicja w kraju, jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby ich pacjentów oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie. Opieka w każdym hospicjum jest bezpłatna, jednak NFZ pokrywa zaledwie część kosztów utrzymania pacjentów. Pozostałe środki trzeba po prostu pozyskać, tak by ostatnie dni, tygodnie czy miesiące życia ciężko chorych ludzi uczynić możliwie najgodniejszymi.

Istotnym elementem wiosennej akcji jest również szerzenie mody na wolontariat – postawy najpełniej wyrażającej międzyludzką solidarność. Jej znakiem rozpoznawczym są wolontariusze, którzy na ulicach, skwerach, przed kościołami czy w centrach handlowych zbierają do puszek pieniądze na rzecz podopiecznych hospicjów, wręczając w zamian kwiat żonkila – symbol nadziei na odrodzenie.

Gospodarzami tegorocznej akcji będą: Fundacja Hospicyjna, Caritas Archidiecezji Gdańsk oraz pięć pomorskich placówek paliatywno-hospicyjnych: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Dom Hospicyjny im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie św. Faustyny w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni i Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Arcybiskup Metropolita Gdański Leszek Sławoj Głódź, Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydenci miast Gdańska, Sopotu, Gdyni i burmistrz Pucka.

Atrakcje dla mieszkańców Pomorza otworzy Żonkilowa Sobota w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej z Przychodnią przy ul. Polanki 117 w Gdańsku Oliwie, czyli dzień bezpłatnego poradnictwa medycznego dla wszystkich chętnych, przewidziany na 5 kwietnia w godzinach od 9.00 do 13.00, podczas którego czynnych będzie kilkanaście gabinetów lekarskich, punkt pomiaru ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi.

Główne imprezy przewidziane zostały dzień później, tradycyjnie w niedzielę. W Gdańsku miejscem akcji będą ulice Długa, Długi Targ oraz Targ Węglowy, a w programie m.in. Żonkilowy Festyn Rodzinny z licznymi stoiskami Przyjaciół gdańskiego Hospicjum i Fundacji, Żonkilowy Korowód oraz wystawa zabytkowych i ciężarowych pojazdów na placu przed Teatrem.

Hospicja w Sopocie zapraszają na Piknik Rodzinny, który otworzy Żonkilowy Marsz z bębniarzami, a jednym z magnesów będą koncerty Marcina Spennera i zespołu „Gentle Lady Note”.

W Gdyni odbędzie się Festyn Rodzinny, w ramach którego wystąpi grupa „Timur i Jego Drużyna” i Kinga Zdybel oraz przygotowane zostaną liczne atrakcje towarzyszące, w tym minimecze, trening funkcjonalny, ścianka wspinaczkowa itd. Całość zainaugurowana zostanie Paradą Żonkilową, czyli tradycyjnym przemarszem przyjaciół idei hospicyjnej.

W ramach „Pól Nadziei na Pomorzu 2014” w Pucku wystąpi Krystyna Gedzik w programie zatytułowanym „Wiosenne inspiracje”.

Organizatorzy przewidzieli też imprezę wspólną dla wszystkich miast włączających się w akcję, a mianowicie przejazd motocyklistów z żonkilowymi atrybutami trasą z Pucka do Gdańska, oczywiście przez Gdynię i Sopot.

Cierpienie i samotność towarzyszące chorobie onkologicznej w jej stadium terminalnym są jednocześnie sprawdzianem z człowieczeństwa wszystkich zdrowych, dla których budząca się wiosna jest rzeczywistym zaproszeniem do życia. Nie omijajmy wzrokiem wolontariusza z puszką. Aby idea hospicjum jako domu podejmującego chorych niczym gości mogła być kontynuowana, potrzebne jest jej konkretne wsparcie. Również nasze.

DONATE

amount:

Zapraszamy!

Hospice Foundation

Bank account
EUR: PL18154010982001556247270003
USD: PL88154010982001556247270004
PLN: PL72154010982001556247270001

Bic code: EBOSPLPW
Swift code: EBOSPLPW0XX

Rocznik